Back to race calendar

York Cross Country Relays, Knavesmire, York

4th January 2015

Results courtesy of Dave Paver
PosnNumStart at TimeTeam NameRunner 1Runner 2Runner 3
13044m 53The AccumulatorStella Cross (U16F) 19.44Tommy Dawson (U12) 8.46Billy Dawson (U16) 16.23
233646m 28CoYork U17 Boys Josh Schofield (U18) 15.39Oskar Fraser-Krauss (U18) 8.26Peter Jarvis (U18) 16.23
32047m 05CopmanthorpeLee Atkinson 18.18Lauren Atkinson (F) 10.25Charlotte Mason (F) 18.22
429347m 14SpenboroughJames Anthony (U18) 17.17Mollie Flannery (F) 9.47Simon Bolland 17.10
535647m 51Hutchinson +1Alfie Manthorpe (U16) 16.26Elliot Hutchinson (U14) 8.42Tyler Hutchinson (U16) 16.43
634647m 57CoYork U15 Boys Angus McMillan (U16) 16.39Alex Botterill (U16) 8.27Josh Dickinson (U14) 16.51
731348m 07Lewis FamilyAlistair Lewis (40) 18.43Lucy Lewis (40) 11.08Ben Lewis (U18) 15.16
817348m 17SpenboroughTobin Rhodes (U16) 18.29Becky Rowlands (F) 9.56Paul Davis 16.52
939348m 35Haxby CylclesShaun Lawson 17.43Heather Tuffs (F) 9.45Shaun Lawson 18.08
1040349m 17CoYork SeniorsTom Bean 15.20Daisy Jones (U12F) 12.28Mike Raynes (40) 18.29
1136649m 56CoYork U15 BoysMaurice Calton-Seal (U16) 17.49Luca Parker (U14) 9.17Nathan Smith (U16) 16.50
1241350m 03CoYork DadsDave Botterill (50) 18.14Mike Schofield (40) 8.54Gary Calton-Seal (40) 19.55
136050m 37CoYork U13 Finnian Hutchinson (U12) 19.37Maisy Muldoon (U12F) 11.57Toby Antcliff (U14) 19.03
141051m 19Easingwold GirlsTara Schwarze-ch (U16F) 20.12Anika Schwarze-ch (U14F) 10.32Lara Sterritt (U16F) 20.35
158052m 01Wetherby/HarrogateJoe Cawcutt (U14) 19.11Eleanor Paddison (U14F) 11.22Anna Beavor (U14F) 21.28
167052m 28mixtureHoward Jeffery (60) 20.14Abi Smith (U14F) 11.01Martha Calton-Seal (U12F) 21.13
1744054m 08York and AcornHoward Winzar (60) 21.59Christina Moore (U16F) 12.20Andy Normandale (50) 19.49
1837055m 00 Ella Foster (U12F) 22.57Issie Nicholls (U12F) 11.26Ian Nicholls (50) 20.37
1945056m 07mixtureRoger Bilsby (50) 22.34Chelsea Walker (U18F) 11.18Dan Birch 22.15
2038056m 56CoYork DadsGarry Dickinson (40) 23.11Steve Smith (40) 10.35Laurie Parker (50) 23.10
219060m 11Team RothwellGeorgia Rothwell (U16F) 19.20Michelle Rothwell (F40) 13.36James Rothwell (40) 27.15
225065m 48Parkinson 3Fiona Parkinson (F) 28.15Bryan Parkinson (60) 12.46Bryony Parkinson (F) 24.47
Fastest laps
Male Long StageMale Short StageFemale Long StageFemale Short Stage
Ben Lewis 15.16Oskar Fraser-Krauss 8.26Charlotte Mason 18.22Heather Tuffs 9.45
Tom Bean 15.20Alex Botterill 8.27Georgia Rothwell 19.20Mollie Flannery 9.47
Josh Schofield 15.39Elliott Hutchinson 8.42Stella Cross 19.44Becky Rowlands 9.56
Billy Dawson 16.23Tommy Dawson 8.46Tara Schwarze-Ch 20.12Lauren Atkinson 10.25
Peter Jarvis 16.23Mike Schofield 8.54Lara Sterritt 20.35Anika Schwarz-Ch 10.32
    
    
New Records   
Under 18 BoysBen Lewis 15.16previously Dan Cheeseman"Second fastest senior ever best since 1992"
Under 14 BoysJosh Dickinson 16.51previously Alfie Manthorpe 
Under 12 GirlsMartha Calton-Seal 21.13previously Emma Clapton 
Over 60 ManHoward Jeffery 20.14previously Mike Willis 
Under 18 Boys Short stageOskar Fraser-Krauss 8.26previously Alastair Smith 
Under 16 Boys Short stageAlex Botterill 8.27previously Ben Lewis 
Under 12 Boys Short stage Tommy Dawson 8.46previously Fergus Roberts 
Primary Age Run
PosNameClubYearGenTime
1Theo WaltonC o York6B6.00
2Sam DickinsonC o York2B6.46
3Alice CrosbyC o York4G7.26
4Shay Muldoon 3G7.51
5Lexi Bamforth 1G10.03
6Ted Bamforth RB10.05
Back to year index - Top of page