Back to race calendar - Full results

David Staff Fell Race, Darwen

29th November 2015

VETERAN CATEGORY WINNERS

tr> /table>

PosOverallNameClubTime
MALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
MALES - OVER 40 CATEGORY
15Dan DuxburyAmbleside AC31.38
26Andrew PreedyRossendale Harriers31.39
38Dominic RabyChorley AC & Tri Club31.49
49Matt DunnHolcombe Harriers31.54
510Mark WalshDarwen Dashers31.56
615Thomas Harkin[Unattached]33.09
717Andrew OrrClayton le Moors Harriers33.38
820Allan HartleyBlackburn Harriers34.07
921Tim BolandHolcombe Harriers34.15
1026Michael Chalfont[Unattached]35.09
1128John ThompsonSkelmersdale Boundary Har35.37
1229Shaun JacksonAltrincham & Dist. AC35.39
1331Andrew Barrow[Unattached]35.45
1433Kevin BrownKnowsley Harriers AC35.48
1537Andrew BraithwaiteTrawden AC36.51
1638Dan GilbertHorwich RMI Harriers36.57
1744Richard MarltonHorwich RMI Harriers37.33
1845Carl BedsonGlossopdale Harriers37.39
1949Paul BurkePrestwich AC38.02
2050Adam LoweLostock AC38.04
2163Paul BassChorley AC & Tri Club39.31
2269Stephen Kay[Unattached]40.09
2371Nigel CrossfieldHalifax Harriers & AC40.13
2476Craig Charnock[Unattached]40.50
2581Paul WilkinsonBlackburn Harriers41.15
2682Stuart RyderDarwen Dashers41.16
2786Chris Kirkham[Unattached]41.48
2890Andrew GrahamTrawden AC42.49
2991Neil Jameson[Unattached]43.01
30114Steve AndrewsBarnsley Harriers49.46
MALES - OVER 50 CATEGORY
14Neil HoldingWest Pennine Runners31.35
222Keith ThomasBurnden Road Runners34.26
327Leigh WarburtonBowland Fell Runners35.31
430Paul Boardman[Unattached]35.44
532Michael TomanRossendale Harriers35.46
635John ApplebyHolcombe Harriers36.44
739Tony Bateson[Unattached]37.10
840Andrew CarruthersHalesowen AC37.14
943Ian HutchinsonBowland Fell Runners37.28
1046Nigel BarnesSettle Harriers37.41
1152Simon GallowayTodmorden Harriers38.32
1253Tony ShepherdWharfedale Harriers38.33
1354Kevin SmithDarwen Running Group38.35
1455Simon FoxDarwen Dashers38.41
1556Andy HoldenWharfedale Harriers38.46
1661David TolsonRed Rose Road Runners39.05
1766Mark NutterClayton le Moors Harriers39.58
1867John McDonaldTrawden AC39.59
1970Michael FryerCalder Valley FellRunners40.11
2074Andrew HowarthClayton le Moors Harriers40.32
2175Kevin Walker[Unattached]40.46
2283Peter BoltonRed Rose Road Runners41.27
2385Peter DugdaleClayton le Moors Harriers41.43
2489Richard TaylorBlackburn Harriers42.49
2594Nigel ShepherdWesham Road Runners43.26
2695Colin SmithTrawden AC43.37
2796Ian ClarksonBlackburn Harriers44.40
2897Martin HughesHolmfirth Harriers44.44
29104Frank MurphyKnowsley Harriers AC46.06
30107Pauly-D JonesDeeside Orienteering Club47.13
31110Mick James[Unattached]48.17
MALES - OVER 60 CATEGORY
147Michael WalshKendal AAC37.45
260Andrew CorbishleyRossendale Harriers39.02
373Neil HindleFell Runners Association40.25
487Jeff HignettRossendale Harriers42.39
588Brent BrindleHorwich RMI Harriers42.47
698Stephen FishClayton le Moors Harriers45.36
799Rod SmithBentham Beagles45.42
8109David ShorrockDarwen Dashers48.08
9118David Hoare[Unattached]50.33
10119Jim RobinsonRed Rose Road Runners51.09
11121Robert HirstClayton le Moors Harriers51.27
12124Jim TaylorDarwen Dashers54.31
13125Dave PearsonBurnden Road Runners54.48
14128Ted DempseyRed Rose Road Runners1-03.00
MALES - OVER 70 CATEGORY
1100Paul WalshBowland Fell Runners45.44
2113Dave WaywellWesham Road Runners49.22
3126Phil MartinBowland Fell Runners59.59
4127George ArnoldPreston Harriers1-02.54
FEMALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
FEMALES - OVER 40 CATEGORY
177Nicola NuttallTrawden AC40.54
2102Catherine FoxDarwen Dashers45.51
3111Karen Gail WoodTrawden AC48.21
4123Gemma LordTodmorden Harriers53.50
FEMALES - OVER 50 CATEGORY
134Ali KeatesFell Runners Association36.13
262Lesley FisherBurnden Road Runners39.19
364Julia JohnsonPenistone Footpath Runnrs39.51
472Carole FryerCalder Valley FellRunners40.15
580Anne FergusonBurnden Road Runners41.14
692Lynn WhittakerWharfedale Harriers43.16
7103Kath HoyerFell Runners Association46.01
8108Steph Taylor-BolshawTrawden AC47.19
9122Hilary FarrenRossendale Harriers52.22
FEMALES - OVER 60 CATEGORY
1112Janet TolsonRed Rose Road Runners48.54
CASCADING TEAM RACE - ALL MALES (INC JNRS) [team of 3]
1Rossendale Harriers 'A'Total = 39 pts - Positions: 3, 6, 30
 Marcus PreedyAndrew PreedyMichael Toman
2Darwen Dashers 'A'Total = 51 pts - Positions: 10, 18, 23
 Mark WalshJames FranceSimon Taylor
3Holcombe Harriers 'A'Total = 61 pts - Positions: 9, 20, 32
 Matt DunnTim BolandJohn Appleby
4Horwich RMI Harriers 'A'Total = 77 pts - Positions: 2, 35, 40
 Simon PymmDan GilbertRichard Marlton
5Chorley AC & Tri Club 'A'Total = 81 pts - Positions: 8, 17, 56
 Dominic RabyJohn HorrocksPaul Bass
6Blackburn Harriers 'A'Total = 90 pts - Positions: 1, 19, 70
 Jack HindleAllan HartleyPaul Wilkinson
7Trawden AC 'A'Total = 126 pts - Positions: 33, 34, 59
 Jamie McIlvennyAndrew BraithwaiteJohn McDonald
8Knowsley Harriers AC 'A'Total = 131 pts - Positions: 11, 31, 89
 Terry MitchellKevin BrownFrank Murphy
9Red Rose Road Runners 'A'Total = 137 pts - Positions: 38, 44, 55
 Barry WheelerGareth BellDavid Tolson
10Clayton le Moors Harriers 'A'Total = 139 pts - Positions: 16, 58, 65
 Andrew OrrMark NutterAndrew Howarth
11Bowland Fell Runners 'A'Total = 152 pts - Positions: 25, 39, 88
 Leigh WarburtonIan HutchinsonPaul Walsh
12Darwen Dashers 'B'Total = 159 pts - Positions: 50, 52, 57
 Simon FoxPaul EyresCalvin Ferguson
13Red Rose Road Runners 'B'Total = 230 pts - Positions: 60, 72, 98
 John NaylorPeter BoltonJim Robinson
14Blackburn Harriers 'B'Total = 258 pts - Positions: 78, 84, 96
 Richard TaylorIan ClarksonJack Wilkinson
15Clayton le Moors Harriers 'B'Total = 259 pts - Positions: 74, 86, 99
 Peter DugdaleStephen FishRobert Hirst
16Darwen Dashers 'C'Total = 262 pts - Positions: 71, 91, 100
 Stuart RyderDavid ShorrockJim Taylor

CASCADING TEAM RACE - ALL LADIES (INC JNRS) [team of 3]
1Trawden AC 'A'Total = 47 pts - Positions: 10, 18, 19
 Nicola NuttallSteph Taylor-BolshawKaren Gail Wood
2Darwen Dashers 'A'Total = 53 pts - Positions: 14, 17, 22
 Catherine FoxFrancesca BuryClaire Hardy

RACE STATISTICS

Total entries : 129
 
Unattached entrants : 21Male : 21Female : 0
Attached entrants : 108Male : 84Female : 24
 
Total finishers : 128
 
Unattached finishers : 21Male : 21Female : 0
Attached finishers : 107Male : 83Female : 24
Category Breakdown
 
Entries:
 
Senior male - 23Senior female - 10
 M40 - 30M45 - 0M50 - 32M55 - 0F35 - 0F40 - 4F45 - 0F50 - 9F55 - 0
M60 - 14M65 - 0M70 - 4M75 - 0M80 - 0F60 - 1F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 2FJ - 0
 
Finishers:
 
Senior male - 23Senior female - 10
 M40 - 30M45 - 0M50 - 31M55 - 0F35 - 0F40 - 4F45 - 0F50 - 9F55 - 0
M60 - 14M65 - 0M70 - 4M75 - 0M80 - 0F60 - 1F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 2FJ - 0
Copyright © 2015 John Schofield. Unauthorised copying prohibited
Back to race calendar - Top of page