Back to race calendar - Main results

Haweswater Half Marathon, Cumbria

1st March 2015

   1 165  James Buis           M   (001/110) Border Harriers           01:12:51
   2 240  Thomas Durcan        M   (002/110) Derwent AC                01:13:06
   3 192  John Clifford        M40 (001/052) New Marske Harriers       01:14:24
   4 530  James Turner         M   (003/110) Ambleside AC              01:14:50
   5 202  Paul Coon            M   (004/110) Derwent AC                01:15:03
   6 264  John French          M   (005/110) Eden Runners              01:16:45
   7 469  Mike Scott           M45 (001/063) [Unattached]              01:17:21
   8 61   Calum Cant           M   (006/110) Chorley AC & Tri Club     01:17:45
   9 511  Alasdair Tatham      M40 (002/052) North York Moors AC       01:19:09
  10 205  Jonathan Cox         M   (007/110) Eden Runners              01:19:49
  11 339  Keith Johnston       M   (008/110) Chorley AC & Tri Club     01:21:08
  12 33   Alan Lundberg-Bury   M50 (001/050) Rossendale Harriers       01:21:26
  13 216  Alex Davies          M45 (002/063) Eden Runners              01:21:46
  14 51   Neil McDonald        M45 (003/063) Preston Harriers          01:22:25
  15 138  Nick Beanland        M   (009/110) [Unattached]              01:22:41
  16 490  Sean Smith           M   (010/110) Sunderland Harriers       01:22:58
  17 233  Gary Dover           M50 (002/050) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:23:08
  18 172  Martin Cain          M   (011/110) [Unattached]              01:23:47
  19 568  Matt Wilson          M40 (003/052) Kendal AAC                01:23:52
  20 271  Steven Gordon        M40 (004/052) Sunderland Harriers       01:23:55
  21 586  Brendan Bolland      M45 (004/063) Horwich RMI Harriers      01:24:10
  22 201  Jason Cook           M45 (005/063) Blackburn Road Runners    01:24:16
  23 542  Robert Walsh         M40 (005/052) Chorley AC & Tri Club     01:24:19
  24 585  Alan Ashcroft        M   (012/110) Richmond + Zetland Harrs  01:24:23
  25 175  Tim Campbell         M40 (006/052) Astley + Tyldesley RC     01:24:32
  26 432  Michael Pluckrose    M40 (007/052) Carlisle Tri Club         01:24:35
  27 384  Magnus Mcgillivray   M   (013/110) Heaton Harriers           01:24:37
  28 580  Stephen Young        M40 (008/052) [Unattached]              01:24:42
  29 208  Peter Cruse          M50 (003/050) Lytham St Annes RR        01:24:55
  30 294  Alistair Hanna       M   (014/110) Howgill Harriers          01:25:20
  31 472  John Shanks          M   (015/110) Valley Striders           01:25:42
  32 14   Mike Holliday        M   (016/110) [Unattached]              01:25:45
  33 241  Anthony Durkin       M   (017/110) Red Rose Road Runners     01:25:45
  34 313  Ivan Holroyd         M40 (009/052) [Unattached]              01:25:46
  35 389  Paul Mcknespiey      M40 (010/052) Carlisle Aspatria         01:25:55
  36 393  Andrew Meskimmon     M50 (004/050) Dewsbury Road Runners     01:26:15
  37 550  Thomas Wedgwood      M   (018/110) [Unattached]              01:26:47
  38 221  Heidi Dent           F   (001/079) Howgill Harriers          01:26:51
  39 316  Mark Hopkins         M45 (006/063) [Unattached]              01:27:04
  40 319  John Hosker          M   (019/110) Howgill Harriers          01:27:09
  41 67   Michael Sanderson    M   (020/110) Allen Valley Striders     01:27:12
  42 364  Kevin C Lister       M40 (011/052) North East Veterans       01:27:13
  43 121  Patrick Babb         M   (021/110) [Unattached]              01:27:16
  44 136  Andrew Baxter        M45 (007/063) [Unattached]              01:27:26
  45 59   Richard Jones        M   (022/110) Garstang Running Club     01:27:29
  46 41   David Collins        M50 (005/050) Wigan & Dist. Harrs & AC  01:27:34
  47 433  Jonathan Poirrette   M50 (006/050) Serpentine Running Club   01:28:01
  48 594  Paul Stitt           M40 (012/052) Glossopdale Harriers      01:28:08
  49 94   Adnan Khan           M   (023/110) Sunderland Strollers      01:28:21
  50 362  David Liddle         M45 (008/063) Carlisle Aspatria         01:28:53
  51 190  James Christmas      M   (024/110) Keswick AC                01:28:59
  52 93   Aaron Baglee         M40 (013/052) [Unattached]              01:29:10
  53 346  Jonathan Kent        M   (025/110) Eden Runners              01:29:13
  54 571  Jessica Wilson-Young F40 (001/038) Edinburgh AC              01:29:16
  55 213  James Cuthbert       M   (026/110) [Unattached]              01:29:18
  56 570  Richard Wilson       M   (027/110) Kendal AAC                01:29:33
  57 591  Kevin Scott          M50 (007/050) Eden Runners              01:29:34
  58 468  Kevin Scott          M40 (014/052) Denton Holme Runners      01:29:38
  59 539  Dave Walmsley        M50 (008/050) [Unattached]              01:29:41
  60 372  Robert Macdonald     M   (028/110) Blyth Running Club        01:29:49
  61 431  Andrew Pipes         M   (029/110) Derwent AC                01:29:51
  62 48   Adam Malloy          M   (030/110) PB Fitness RC             01:29:55
  63 471  Andrew Scowcroft     M   (031/110) [Unattached]              01:29:59
  64 156  Antony Briscoe       M50 (009/050) Cumberland AC             01:30:05
  65 454  Jason Rippingale     M   (032/110) Blackburn Road Runners    01:30:08
  66 330  Paula Irons          F   (002/079) Black Combe Runners       01:30:28
  67 88   Nick Lancaster       M60 (001/012) Derwent AC                01:30:47
  68 246  John Edmondson       M   (033/110) [Unattached]              01:30:51
  69 178  Alex Cann            M   (034/110) [Unattached]              01:30:55
  70 575  Luke Wordsworth      M   (035/110) Carlisle Tri Club         01:30:56
  71 598  David Dickson        M   (036/110) Tyne Bridge Harriers      01:31:07
  72 345  Paul Kennedy         M45 (009/063) [Unattached]              01:31:29
  73 513  John Taylor          M   (037/110) PB Fitness RC             01:31:35
  74 569  Nicholas M Wilson    M50 (010/050) [Unattached]              01:31:38
  75 139  Steven Berry         M   (038/110) Carlisle Tri Club         01:31:41
  76 42   Jayne Taylor         F50 (001/021) Wigan & Dist. Harrs & AC  01:31:42
  77 486  David Sloan          M   (039/110) Astley + Tyldesley RC     01:31:58
  78 385  David Mcguigan       M   (040/110) Kendal AAC                01:32:03
  79 120  Samantha Ayers       F40 (002/038) Keswick AC                01:32:04
  80 243  Simon Eaton          M40 (015/052) Wesham Road Runners       01:32:09
  81 160  Kevin Brown          M45 (010/063) [Unattached]              01:32:14
  82 237  Michael Duffield     M45 (011/063) Ilkley Harriers           01:32:20
  83 387  Mike Mciver          M   (041/110) Black Combe Runners       01:32:35
  84 439  Martin Quinn         M40 (016/052) Chorley AC & Tri Club     01:32:38
  85 445  Martin Randall       M40 (017/052) Swaledale Runners         01:32:46
  86 572  Viv Winter           F45 (001/038) Derwent AC                01:33:00
  87 476  Jackson Shaw         M   (042/110) [Unattached]              01:33:02
  88 554  Michael Weir         M40 (018/052) [Unattached]              01:33:15
  89 1    John Andrewartha     M   (043/110) Eden Runners              01:33:16
  90 269  Lauren Gora          F   (003/079) Lancaster + Morecambe AC  01:33:27
  91 584  Garry Paterson       M45 (012/063) Low Fell Running Club     01:33:49
  92 377  Mark Marchant        M   (044/110) PB Fitness RC             01:33:55
  93 225  Michael Dixon        M   (045/110) Sunderland Strollers      01:34:05
  94 578  William Wyllie       M45 (013/063) [Unattached]              01:34:07
  95 457  Colin Robson         M   (046/110) South Shields Harriers    01:34:21
  96 17   Jacqueline Keavney   F45 (002/038) Swaledale Runners         01:34:32
  97 158  Matt Simpson         M   (047/110) Blackburn Road Runners    01:34:39
  98 209  Rachel Cullen        F   (004/079) Stainland Lions RC        01:34:59
  99 10   Rich Dayment         M   (048/110) Eden Runners              01:35:07
 100 312  Annabel Holmes       F45 (003/038) Keswick AC                01:35:08
 101 394  Alan Metcalf         M50 (011/050) Preston Harriers          01:35:25
 102 96   Andy Letheren        M50 (012/050) [Unattached]              01:35:27
 103 52   Richard Grice        M   (049/110) [Unattached]              01:35:29
 104 599  Daniel Stocks        M   (050/110) Bentham Beagles           01:35:31
 105 2    Karen Bridge         F45 (004/038) Eden Runners              01:35:37
 106 314  Alan Homer           M   (051/110) [Unattached]              01:35:40
 107 402  Simon Mortlock       M50 (013/050) Dumfries Running Club     01:35:41
 108 455  Elsie Roberts        F   (005/079) [Unattached]              01:35:42
 109 499  Thomas Steele        M   (052/110) [Unattached]              01:35:55
 110 576  Bev Wright           F50 (002/021) Blackpool Wyre + Fylde AC 01:36:00
 111 401  Stephen Mort         M40 (019/052) Preston Harriers          01:36:13
 112 304  Andrew Heaviside     M   (053/110) [Unattached]              01:36:20
 113 458  Al Rook              M   (054/110) PB Fitness RC             01:36:22
 114 442  Iain Ralphson        M   (055/110) PB Fitness RC             01:36:28
 115 227  Gavin Dodd           M40 (020/052) Stainland Lions RC        01:36:37
 116 492  Richard Spedding     M45 (014/063) Fylde Coast Runners       01:36:37
 117 106  Ken Lamb             M50 (014/050) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:36:45
 118 517  Michelle Thompson    F   (006/079) North Shields Poly AC     01:36:50
 119 250  Dan Edwards          M   (056/110) Chorley AC & Tri Club     01:36:56
 120 407  Conor Murphy         M   (057/110) [Unattached]              01:37:04
 121 6    Ian Baxton           M45 (015/063) Blyth Running Club        01:37:08
 122 491  Suzanne Smith        F40 (003/038) Keswick AC                01:37:21
 123 470  Steph Scott          F40 (004/038) Tynedale Harriers         01:37:25
 124 532  Paul Turner          M40 (021/052) [Unattached]              01:37:30
 125 169  Richard Butterwick   M40 (022/052) Todmorden Harriers        01:37:31
 126 187  Geoffrey Chapman     M45 (016/063) Eden Runners              01:37:34
 127 122  Adam Baird           M40 (023/052) Ambleside AC              01:37:45
 128 11   Graham Harris        M   (058/110) [Unattached]              01:37:46
 129 504  Cheryl Stitt         F40 (005/038) Glossopdale Harriers      01:37:48
 130 242  Catherine Eaton      F   (007/079) Tyne Bridge Harriers      01:37:54
 131 438  Teresa Medley        F45 (005/038) Border Harriers           01:37:56
 132 153  Rachel Breheny       F   (008/079) South Shields Harriers    01:37:59
 133 247  Colin Edon           M40 (024/052) [Unattached]              01:38:10
 134 600  Marcus Saunders      M45 (017/063) Lincoln + District RC     01:38:16
 135 131  David Barnes         M50 (015/050) Darwen Dashers            01:38:23
 136 538  John Walker          M50 (016/050) [Unattached]              01:38:25
 137 248  Stuart Edon          M40 (025/052) [Unattached]              01:38:38
 138 222  Simon Dermont        M45 (018/063) [Unattached]              01:38:47
 139 268  Michael Goodliffe    M   (059/110) Blackburn Road Runners    01:38:56
 140 535  Geert Jan Van Zon    M45 (019/063) [Unattached]              01:38:59
 141 266  Bernie Gibson        F45 (006/038) PB Fitness RC             01:39:01
 142 397  Andy Mingay          M   (060/110) Eden Runners              01:39:07
 143 342  Robbie Kelly         M55 (001/017) Swaledale Runners         01:39:16
 144 356  Vikki Law            F40 (006/038) Billingham Marsh House H. 01:39:34
 145 482  Matthew Simpson      M   (061/110) [Unattached]              01:39:35
 146 111  Richard Anderson     M   (062/110) [Unattached]              01:39:46
 147 368  John Lowes           M   (063/110) Elswick Harriers          01:39:52
 148 83   John Eddington       M40 (026/052) [Unattached]              01:39:55
 149 254  Mark Fleming         M45 (020/063) [Unattached]              01:39:59
 150 467  Lee Schofield        M   (064/110) [Unattached]              01:39:59
 151 348  Luke Kiernan         M   (065/110) [Unattached]              01:40:02
 152 140  Francesca Best       F   (009/079) PB Fitness RC             01:40:13
 153 159  John Brown           M60 (002/012) North Shields Poly AC     01:40:15
 154 587  Keith Hill           M45 (021/063) Keswick AC                01:40:16
 155 171  Simon Byrne          M   (066/110) St Bees Triers            01:40:18
 156 392  Rachel Mellor        F   (010/079) Keswick AC                01:40:21
 157 226  Billie Jo Dodd       F   (011/079) [Unattached]              01:40:23
 158 452  Paul Richardson      M   (067/110) Saltwell Harriers         01:40:33
 159 390  Hannah Mcmahon       F   (012/079) [Unattached]              01:40:34
 160 249  Carly Edwards        F   (013/079) Darwen Dashers            01:40:42
 161 90   Mark Gibson          M   (068/110) [Unattached]              01:40:58
 162 508  Andrew Sumner        M45 (022/063) [Unattached]              01:41:01
 163 278  Tom Grant            M   (069/110) [Unattached]              01:41:01
 164 170  Carol Butterworth    F45 (007/038) Darwen Dashers            01:41:05
 165 411  Graeme Nicholson     M   (070/110) Sedgefield Harriers       01:41:13
 166 211  Michael Cummins      M45 (023/063) [Unattached]              01:41:18
 167 151  Chris Wood           M45 (024/063) [Unattached]              01:41:20
 168 398  Adrian Leigh         M55 (002/017) Bentham Beagles           01:41:21
 169 5    Paul Hedley          M50 (017/050) [Unattached]              01:41:23
 170 86   Ella Towers          F45 (008/038) [Unattached]              01:41:29
 171 344  George Kennedy       M55 (003/017) Wesham Road Runners       01:41:42
 172 533  Nicola Unsworth      F40 (007/038) Wesham Road Runners       01:41:44
 173 99   David Smith          M50 (018/050) Carlisle Tri Club         01:41:51
 174 405  Daniel Mullinder     M40 (027/052) [Unattached]              01:41:55
 175 109  Malcolm Aitchison    M50 (019/050) [Unattached]              01:42:06
 176 82   Geoffrey Carter      M45 (025/063) St Bees Triers            01:42:07
 177 412  Darren Noble         M40 (028/052) Blyth Running Club        01:42:10
 178 64   Chloe Naylor         F   (014/079) Eden Runners              01:42:12
 179 194  Tanya Coates         F   (015/079) [Unattached]              01:42:12
 180 8    Mike Hobson          M40 (029/052) [Unattached]              01:42:14
 181 466  Peter Scammell       M55 (004/017) Sunderland Strollers      01:42:17
 182 210  David Cummins        M45 (026/063) [Unattached]              01:42:30
 183 493  Emma Spence          F40 (008/038) [Unattached]              01:42:33
 184 217  Nathan Davies        M40 (030/052) [Unattached]              01:42:35
 185 273  Darren Graham        M45 (027/063) Todmorden Harriers        01:42:42
 186 18   Martin Luxton        M60 (003/012) North York Moors AC       01:42:52
 187 20   Stephen Lowis        M   (071/110) [Unattached]              01:42:53
 188 47   Adele Roche          F50 (003/021) Howgill Harriers          01:42:59
 189 91   David Roberts        M50 (020/050) Blyth Running Club        01:43:08
 190 353  Andrew Kyle          M   (072/110) [Unattached]              01:43:10
 191 429  Paul Phillips        M40 (031/052) [Unattached]              01:43:13
 192 60   Ella Crabtree        F   (016/079) Chorley AC & Tri Club     01:43:17
 193 416  John Oakey           M40 (032/052) Eden Runners              01:43:18
 194 338  James Johnson        M   (073/110) Sunderland Harriers       01:43:22
 195 167  Thomas J Bunn        M50 (021/050) New Marske Harriers       01:43:25
 196 371  Nick Lyons           M60 (004/012) Lincoln + District RC     01:43:29
 197 168  Stephen Buston       M   (074/110) [Unattached]              01:43:32
 198 133  Stuart Bartie        M   (075/110) [Unattached]              01:43:43
 199 236  Mark Duerden         M50 (022/050) [Unattached]              01:43:45
 200 119  Julia Atkinson-Tait  F45 (009/038) Sedgefield Harriers       01:43:47
 201 68   Paul Sharpe          M   (076/110) [Unattached]              01:43:47
 202 512  James Taylor         M   (077/110) Swaledale Runners         01:44:15
 203 544  Andrew Walton        M   (078/110) PB Fitness RC             01:44:34
 204 320  Georgia Houghton     F   (017/079) Howgill Harriers          01:44:37
 205 198  Cherry Collison      F40 (009/038) Bolton United Harriers    01:44:39
 206 386  Christina Mcguire    F50 (004/021) Lancaster + Morecambe AC  01:44:41
 207 421  Laura Peacock        F   (018/079) PB Fitness RC             01:44:45
 208 252  Cliff Etherden       M65 (001/008) [Unattached]              01:44:48
 209 480  John Shevelan        M40 (033/052) Black Combe Runners       01:44:51
 210 408  Sean Newbury         M   (079/110) Fylde Coast Runners       01:45:02
 211 597  Samantha Sugden      F   (019/079) Eden Runners              01:45:03
 212 370  Georgie Lowry        F   (020/079) [Unattached]              01:45:05
 213 549  Jon Webster          M45 (028/063) [Unattached]              01:45:07
 214 163  Sally Buckworth      F45 (010/038) [Unattached]              01:45:10
 215 422  Robert Peacock       M   (080/110) [Unattached]              01:45:13
 216 97   Mike Beechey         M45 (029/063) Keswick AC                01:45:15
 217 130  Andrew Barker        M45 (030/063) [Unattached]              01:45:17
 218 498  M Stawarska-Beavan   F   (021/079) [Unattached]              01:45:41
 219 423  John Pendlington     M45 (031/063) [Unattached]              01:45:43
 220 92   Claire Calverley     F   (022/079) Blyth Running Club        01:45:55
 221 306  David Henderson      M45 (032/063) [Unattached]              01:45:56
 222 189  Chris Checkley       M45 (033/063) [Unattached]              01:46:00
 223 526  Paul Tucker          M45 (034/063) Evenwood Road Runners     01:46:09
 224 9    Les Hill             M55 (005/017) Dumfries Running Club     01:46:15
 225 396  Carolyn Millican     F   (023/079) Border Harriers           01:46:16
 226 582  Mark Ryan            M   (081/110) Carlisle Tri Club         01:46:16
 227 521  Adam Todhunter       M   (082/110) Tynedale Harriers         01:46:22
 228 561  Lesley Whitehouse    F50 (005/021) North Yorks Police AC     01:46:27
 229 125  Rachel Ball          F   (024/079) Sunderland Strollers      01:46:29
 230 382  Simon Mccudden       M50 (023/050) Ripon Runners             01:46:35
 231 579  Jenny Yeo            F   (025/079) PB Fitness RC             01:46:41
 232 473  Sarah Shanks         F   (026/079) Valley Striders           01:46:42
 233 562  Mark Whitehouse      M45 (035/063) North Yorks Police AC     01:46:52
 234 283  Andrew Green         M40 (034/052) Evenwood Road Runners     01:47:15
 235 145  Alan Bone            M65 (002/008) South Shields Harriers    01:47:21
 236 147  Erica Booth          F   (027/079) Horwich RMI Harriers      01:47:25
 237 531  Kate Turner          F   (028/079) [Unattached]              01:47:32
 238 376  Hazel Marchant       F   (029/079) PB Fitness RC             01:47:33
 239 302  Nikki Hazon          F   (030/079) PB Fitness RC             01:47:41
 240 352  Claire Knox          F   (031/079) PB Fitness RC             01:47:41
 241 115  Mike Armstrong       M40 (035/052) [Unattached]              01:47:43
 242 118  Peter Atkinson       M55 (006/017) North Shields Poly AC     01:47:49
 243 101  Neil Jamieson        M60 (005/012) Carlisle Tri Club         01:47:49
 244 212  Si Cummins           M45 (036/063) Howgill Harriers          01:47:55
 245 72   Phil White           M60 (006/012) Blackburn Road Runners    01:47:56
 246 164  Clare Buis           F   (032/079) [Unattached]              01:48:03
 247 489  Richard Smith        M50 (024/050) [Unattached]              01:48:04
 248 62   Anna Maria Crabtree  F45 (011/038) Chorley AC & Tri Club     01:48:05
 249 514  Gary Tebbutt         M55 (007/017) Pocklington Runners       01:48:07
 250 24   Bill Doidge          M65 (003/008) Low Fell Running Club     01:48:25
 251 583  Gordon Long          M60 (007/012) Low Fell Running Club     01:48:27
 252 134  Daniel Barton        M   (083/110) Keswick AC                01:48:43
 253 277  Libbie Graham        F   (033/079) Keswick AC                01:48:44
 254 347  Stephen Kenworthy    M55 (008/017) Buxton + District AC      01:48:46
 255 77   Simon Howarth        M45 (037/063) [Unattached]              01:48:51
 256 173  Andrew Callcott      M50 (025/050) PB Fitness RC             01:48:59
 257 443  Gill Ramsay          F45 (012/038) [Unattached]              01:49:01
 258 547  Lesley Watson        F50 (006/021) Sunderland Strollers      01:49:05
 259 573  Susan Wolstenholme   F40 (010/038) Blackburn Road Runners    01:49:12
 260 116  Cathy Atkinson       F40 (011/038) Manchester Tri Club       01:49:24
 261 95   Steve Mellows        M50 (026/050) [Unattached]              01:49:26
 262 38   Mark Wedgwood        M45 (038/063) [Unattached]              01:49:32
 263 196  Wendy Colling        F50 (007/021) Quakers Running Club      01:49:41
 264 414  Samuel Nordkil       M   (084/110) [Unattached]              01:49:44
 265 436  David Purvis         M   (085/110) [Unattached]              01:49:45
 266 590  Jane Greening        F40 (012/038) Tynedale Harriers         01:49:51
 267 296  Shirley Hargreaves   F   (034/079) Blackburn Road Runners    01:50:10
 268 141  Pradeep Bhagawan     M55 (009/017) [Unattached]              01:50:13
 269 413  Robert Noble         M   (086/110) [Unattached]              01:50:22
 270 282  Debs Greaves         F   (035/079) Howgill Harriers          01:50:37
 271 374  Karen Mackinnon      F40 (013/038) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:50:51
 272 128  Sasha Ban            F45 (013/038) PB Fitness RC             01:51:25
 273 218  Connor Davison       M   (087/110) [Unattached]              01:51:27
 274 417  Andrew Oates         M45 (039/063) Blackburn Road Runners    01:51:30
 275 500  Paul Stephenson      M45 (040/063) PB Fitness RC             01:51:38
 276 195  Mark Colling         M45 (041/063) Quakers Running Club      01:51:39
 277 310  Colin Hill           M45 (042/063) Sale Harriers Manchester  01:51:46
 278 404  Bob Muirhead         M   (088/110) [Unattached]              01:51:47
 279 487  Jonathan Smith       M40 (036/052) [Unattached]              01:51:48
 280 333  Emily Jeffs          F   (036/079) [Unattached]              01:51:49
 281 102  Nick Armstrong       M   (089/110) Bentham Beagles           01:51:54
 282 289  Peter Grugan         M   (090/110) [Unattached]              01:52:02
 283 375  Ian Maddison         M50 (027/050) PB Fitness RC             01:52:10
 284 596  Michael Denner       M60 (008/012) York Knavesmire Harriers  01:52:21
 285 46   Terry Roche          M55 (010/017) Howgill Harriers          01:52:32
 286 529  Piers Tupman         M45 (043/063) [Unattached]              01:52:34
 287 228  Simon Dodd           M45 (044/063) [Unattached]              01:52:38
 288 87   Jon Paul Challinor   M   (091/110) Ambleside AC              01:52:40
 289 456  Nathan Robinson      M   (092/110) [Unattached]              01:52:41
 290 98   Kath Smith           F55 (001/007) Carlisle Tri Club         01:52:59
 291 291  Michael Hall         M45 (045/063) [Unattached]              01:53:06
 292 177  Jacqui Candlish      F45 (014/038) Saltwell Harriers         01:53:09
 293 565  Frank Wilkinson      M50 (028/050) Saltwell Harriers         01:53:11
 294 343  Earle Kenlay         M40 (037/052) [Unattached]              01:53:22
 295 548  Mhairi Wear          F   (037/079) [Unattached]              01:53:30
 296 234  Katherine Downie     F   (038/079) [Unattached]              01:53:35
 297 577  Jillian Wyllie       F   (039/079) [Unattached]              01:53:38
 298 207  Fiona Crowther       F40 (014/038) [Unattached]              01:53:53
 299 462  Viv Samuelson        F   (040/079) Swinton Running Club      01:53:57
 300 581  Kevin Brown          M   (093/110) [Unattached]              01:53:59
 301 230  Rowena Doherty       F40 (015/038) Blackburn Road Runners    01:54:00
 302 365  Alison Little        F   (041/079) [Unattached]              01:54:00
 303 188  Sarah Chaudhri       F50 (008/021) Cumberland AC             01:54:01
 304 329  Lisa Ingham          F45 (015/038) Blackburn Road Runners    01:54:02
 305 290  Michael Hall         M50 (029/050) Holmfirth Harriers        01:54:06
 306 478  Vicki Sherrington    F40 (016/038) Preston Harriers          01:54:16
 307 239  Jonathan Dunham      M45 (046/063) [Unattached]              01:54:31
 308 459  Shaun Rowley         M40 (038/052) [Unattached]              01:54:34
 309 56   Christopher Jamieson M55 (011/017) Esk Valley Fell Club      01:54:37
 310 595  Martin Dodd          M45 (047/063) [Unattached]              01:54:40
 311 34   Caroline Weisters    F40 (017/038) Blackburn Road Runners    01:54:43
 312 166  Tanya Bunkham        F   (042/079) Clayton le Moors Harriers 01:54:44
 313 295  Stephen Harbach      M55 (012/017) [Unattached]              01:54:46
 314 238  Petra Duguid         F40 (018/038) Lincoln + District RC     01:54:54
 315 261  Chris Francis        M60 (009/012) Tynedale Harriers         01:55:00
 316 366  Julie Lomax          F40 (019/038) Bolton United Harriers    01:55:16
 317 215  Owen David           M   (094/110) [Unattached]              01:55:20
 318 488  Linda Smith          F40 (020/038) Tynedale Harriers         01:55:21
 319 383  Colin Mcewan         M   (095/110) St Bees Triers            01:55:21
 320 80   Julie Ross           F45 (016/038) Carlisle Tri Club         01:55:30
 321 3    Julia King           F60 (001/003) Eden Runners              01:55:37
 322 427  Alison Phillips      F45 (017/038) [Unattached]              01:55:39
 323 32   Sissel Lundberg-Bury F45 (018/038) Rossendale Harriers       01:55:43
 324 12   Hannah Billett       F   (043/079) [Unattached]              01:55:46
 325 286  Louise Griffin       F45 (019/038) Tynedale Harriers         01:55:52
 326 27   Richard Eastoe       M60 (010/012) Alnwick Harriers          01:56:00
 327 525  Nicola Travis        F40 (021/038) [Unattached]              01:56:12
 328 257  Michael Fordyce      M50 (030/050) [Unattached]              01:56:14
 329 331  Paul Jackson         M45 (048/063) Chorley AC & Tri Club     01:56:14
 330 528  John Tully           M45 (049/063) Evenwood Road Runners     01:56:15
 331 341  Imogen Jones         F   (044/079) [Unattached]              01:56:16
 332 369  Ian Lowis            M55 (013/017) Carlisle Tri Club         01:56:21
 333 324  Chris Hughes         M   (096/110) [Unattached]              01:56:32
 334 297  Alan Harman          M55 (014/017) Thirsk + Sowerby Harriers 01:56:33
 335 44   Patrick Hall         M   (097/110) [Unattached]              01:56:39
 336 323  Joe Hoyle            M   (098/110) [Unattached]              01:56:51
 337 176  Dave Candlish        M40 (039/052) Saltwell Harriers         01:56:53
 338 483  Adele Sinclair       F40 (022/038) PB Fitness RC             01:56:55
 339 340  Deborah Jones        F   (045/079) PB Fitness RC             01:56:55
 340 426  Clare Pheasey        F40 (023/038) Sandbach Striders         01:57:03
 341 203  Terry Coppenhall     M50 (031/050) Sandbach Striders         01:57:04
 342 219  Graham Denney        M45 (050/063) [Unattached]              01:57:14
 343 15   John Ross            M45 (051/063) Alnwick Harriers          01:57:17
 344 400  Terry Morris         M45 (052/063) Bentham Beagles           01:57:22
 345 13   Rosie Billett        F   (046/079) [Unattached]              01:57:23
 346 244  Stephanie Edgar      F   (047/079) PB Fitness RC             01:57:30
 347 395  Janice Metcalf       F50 (009/021) [Unattached]              01:57:35
 348 509  Paul Talbot          M   (099/110) [Unattached]              01:57:43
 349 258  Jason Forster        M40 (040/052) Allen Valley Striders     01:57:48
 350 66   Celia Sanderson      F45 (020/038) Allen Valley Striders     01:57:48
 351 40   Louie Whitemore      F   (048/079) Eden Runners              01:57:53
 352 26   Gay Eastoe           F60 (002/003) Alnwick Harriers          01:57:56
 353 89   Juliet Grieves       F45 (021/038) Keswick AC                01:57:58
 354 229  Kevin Doherty        M40 (041/052) Sunderland Strollers      01:58:05
 355 503  Sara Stewart         F45 (022/038) Allen Valley Striders     01:58:26
 356 100  John Swift           M75 (001/001) Chorley AC & Tri Club     01:58:29
 357 551  Louisa Weeks         F40 (024/038) [Unattached]              01:58:45
 358 50   Nicola Fell          F   (049/079) Carlisle Tri Club         01:58:47
 359 477  Jason Shaw           M50 (032/050) [Unattached]              01:58:56
 360 335  Rajesh Jinabhai      M40 (042/052) Littlewoods Running Club  01:58:58
 361 496  Emily Stapleton      F40 (025/038) Lancaster + Morecambe AC  01:58:58
 362 350  Robert Kirby         M50 (033/050) Quakers Running Club      01:59:06
 363 4    Helen Mayfield       F   (050/079) [Unattached]              01:59:32
 364 155  Steve Briggs         M50 (034/050) [Unattached]              01:59:37
 365 84   Osman Sidik          M50 (035/050) Littlewoods Running Club  01:59:41
 366 388  Ian Mckillop         M40 (043/052) [Unattached]              01:59:48
 367 35   Norma Smith          F65 (001/003) Blackburn Road Runners    01:59:57
 368 39   Liona Riding         F45 (023/038) Blackburn Road Runners    01:59:57
 369 276  Julie Graham         F45 (024/038) Todmorden Harriers        02:00:01
 370 336  Charlotte John       F   (051/079) [Unattached]              02:00:04
 371 114  Diane Armstrong      F   (052/079) Bentham Beagles           02:00:05
 372 70   Tim Collins          M45 (053/063) [Unattached]              02:00:08
 373 363  Garry Linsley        M45 (054/063) [Unattached]              02:00:10
 374 519  Wade Tidbury         M50 (036/050) Eden Runners              02:00:11
 375 534  Sue Urwin            F55 (002/007) PB Fitness RC             02:00:20
 376 142  Dan Biggs            M   (100/110) [Unattached]              02:00:24
 377 85   Allan Kay            M65 (004/008) 100 Marathon Club         02:00:26
 378 415  Stig Nordkil         M40 (044/052) [Unattached]              02:00:29
 379 447  Katharina Reichelt   F45 (025/038) PB Fitness RC             02:00:35
 380 516  Rachel Thomas        F40 (026/038) [Unattached]              02:00:38
 381 305  Andrew Hemsley       M50 (037/050) [Unattached]              02:00:39
 382 224  Lesley Dewhirst      F50 (010/021) Blackburn Road Runners    02:00:41
 383 182  Tony Carrigan        M40 (045/052) [Unattached]              02:00:42
 384 193  John Clucas          M50 (038/050) Blackburn Road Runners    02:00:43
 385 183  Lynne Carruthers     F50 (011/021) Durham City Harriers      02:00:54
 386 403  Lorela Movileanu     F   (053/079) [Unattached]              02:00:57
 387 409  Anthony Nicholson    M45 (055/063) [Unattached]              02:01:02
 388 328  Joe Incutti          M40 (046/052) [Unattached]              02:01:10
 389 144  Robert Boelema       M50 (039/050) [Unattached]              02:01:16
 390 391  Janet Mcrae          F50 (012/021) Sedgefield Harriers       02:01:18
 391 186  Sandra Cass          F50 (013/021) Quakers Running Club      02:01:39
 392 418  Samantha Oates       F45 (026/038) Blackburn Road Runners    02:01:49
 393 200  Donna Cook           F45 (027/038) Blackburn Road Runners    02:01:49
 394 536  Lisa Varty           F   (054/079) [Unattached]              02:02:13
 395 78   Andy McPherson       M   (101/110) Brabond AC                02:02:16
 396 53   Katie Jones          F   (055/079) [Unattached]              02:02:35
 397 451  Hannah Reynolds      F   (056/079) [Unattached]              02:02:39
 398 206  Kelly Crosbie        F   (057/079) [Unattached]              02:02:40
 399 379  Heidi Marshall       F   (058/079) [Unattached]              02:02:46
 400 150  Rob Bradshaw         M50 (040/050) PB Fitness RC             02:02:50
 401 112  Claire Appleton      F40 (027/038) PB Fitness RC             02:02:50
 402 434  Rachel Poynter       F   (059/079) Eden Runners              02:02:54
 403 30   Paul Thomas          M40 (047/052) [Unattached]              02:03:06
 404 460  Laura Ruxton         F   (060/079) Dallam Running Club       02:03:14
 405 259  Andrew Foster        M40 (048/052) Cleethorpes AC            02:03:43
 406 37   John Brettell        M60 (011/012) North Shields Poly AC     02:03:45
 407 255  Tessa Fletcher       F   (061/079) Evenwood Road Runners     02:04:02
 408 7    Kathy Cartledge      F70 (001/001) Bentham Beagles           02:04:21
 409 103  Sue Arnott           F55 (003/007) Bentham Beagles           02:04:21
 410 126  Steve Ball           M40 (049/052) [Unattached]              02:04:39
 411 260  Andy Fowler          M40 (050/052) PB Fitness RC             02:04:53
 412 357  Duncan Lawson        M   (102/110) [Unattached]              02:04:58
 413 307  Sarah Henderson      F   (062/079) [Unattached]              02:05:04
 414 479  Julie Sherwood       F45 (028/038) Thornton Cleveleys RC     02:05:07
 415 440  Adam Quirke          M50 (041/050) [Unattached]              02:05:38
 416 191  Andrea Clarke        F45 (029/038) PB Fitness RC             02:06:09
 417 75   Craig Thomson        M50 (042/050) [Unattached]              02:06:11
 418 275  Julie Graham         F50 (014/021) Garstang Running Club     02:06:19
 419 481  David Short          M45 (056/063) Blackburn Road Runners    02:06:37
 420 143  Andrew Boardman      M45 (057/063) Blackburn Road Runners    02:06:38
 421 567  Isobel Williamson    F60 (003/003) [Unattached]              02:06:41
 422 523  Kirsty McSween       F   (063/079) Sunderland Strollers      02:06:44
 423 132  James Barnes         M50 (043/050) UKNetRunner               02:06:57
 424 563  Kevin Whitemore      M65 (005/008) Eden Runners              02:08:04
 425 593  Keith Stoker         M45 (058/063) PB Fitness RC             02:08:10
 426 461  Stephen Sams         M40 (051/052) [Unattached]              02:08:19
 427 110  Victoria Aitken      F   (064/079) Evenwood Road Runners     02:08:28
 428 537  Michelle Venn        F50 (015/021) [Unattached]              02:08:32
 429 272  Nicola Gorrill       F   (065/079) [Unattached]              02:08:45
 430 180  Gareth Cardus        M   (103/110) [Unattached]              02:08:55
 431 25   Sue Booth            F50 (016/021) Cumberland AC             02:09:14
 432 453  Paul Riddell         M   (104/110) Sunderland Strollers      02:09:27
 433 181  Nicola Carr          F40 (028/038) Sunderland Strollers      02:09:41
 434 327  Claire Incutti       F40 (029/038) Blackburn Road Runners    02:09:51
 435 566  Michael Williams     M50 (044/050) Rochdale Harriers         02:10:02
 436 589  Hannah King          F   (066/079) [Unattached]              02:10:05
 437 558  Lucinda Weymouth     F45 (030/038) [Unattached]              02:10:15
 438 49   Helen Fell           F   (067/079) Carlisle Tri Club         02:10:19
 439 76   Sue Howarth          F45 (031/038) [Unattached]              02:10:23
 440 29   Alexis Jones         F   (068/079) [Unattached]              02:10:24
 441 560  Chris Whitby         M50 (045/050) [Unattached]              02:10:38
 442 474  Elisabeth Sharples   F45 (032/038) Accrington Road Runners   02:10:42
 443 424  Gina Pennington      F40 (030/038) [Unattached]              02:10:43
 444 522  Rosemary Todhunter   F55 (004/007) Allen Valley Striders     02:10:53
 445 540  Julie Walmsley       F50 (017/021) [Unattached]              02:11:07
 446 321  Nicola Howe          F   (069/079) Quakers Running Club      02:11:07
 447 274  Dave B Graham        M   (105/110) Carlisle Tri Club         02:11:33
 448 349  Julie Kirby          F45 (033/038) [Unattached]              02:11:41
 449 107  Darren Adams         M45 (059/063) [Unattached]              02:11:48
 450 57   Catherine Smith      F   (070/079) [Unattached]              02:12:06
 451 410  George Nicholson     M65 (006/008) Elvet Striders            02:12:21
 452 58   Daniel Laing         M   (106/110) [Unattached]              02:12:23
 453 263  Catherine French     F   (071/079) [Unattached]              02:12:35
 454 148  Claire Borradaile    F   (072/079) [Unattached]              02:12:36
 455 199  Jill Connolly        F55 (005/007) Sunderland Strollers      02:13:13
 456 428  Lee Phillips         M40 (052/052) Evenwood Road Runners     02:13:39
 457 231  Andrew Field         M   (107/110) Border Harriers           02:13:47
 458 359  Ray Lawson           M55 (015/017) [Unattached]              02:14:37
 459 518  Karen Thrippleton    F50 (018/021) [Unattached]              02:14:42
 460 430  Andrew Pinske        M   (108/110) [Unattached]              02:14:53
 461 464  Jane Saul            F50 (019/021) Tynedale Harriers         02:16:33
 462 262  Kirsten Francis      F50 (020/021) [Unattached]              02:16:33
 463 592  Edwin Colton         M45 (060/063) Dark Peak Fell Runners    02:17:02
 464 506  Richard Sulley       M   (109/110) [Unattached]              02:17:02
 465 564  Sue Wickham          F50 (021/021) Preston Harriers          02:17:55
 466 124  Gill Ball            F45 (034/038) Evenwood Road Runners     02:18:28
 467 360  Andrew Laybourn      M65 (007/008) Evenwood Road Runners     02:18:28
 468 497  Linda Stapleton      F65 (002/003) Lancaster + Morecambe AC  02:18:50
 469 435  Charlotte Proud      F   (073/079) Saltwell Harriers         02:18:51
 470 149  Helen Boyer          F40 (031/038) Preston Harriers          02:18:52
 471 524  Julie Townsley       F   (074/079) St Bees Triers            02:19:07
 472 71   David Johnstone      M45 (061/063) [Unattached]              02:19:45
 473 448  Dave Reid            M50 (046/050) Chester Triathlon Club    02:20:28
 474 308  Stuart Henderson     M50 (047/050) [Unattached]              02:20:30
 475 54   Karen Clark          F55 (006/007) Red Rose Road Runners     02:20:30
 476 157  Darrel Brown         M50 (048/050) Evenwood Road Runners     02:20:36
 477 553  Joanne Weir          F45 (035/038) Blackburn Road Runners    02:20:47
 478 552  Ashley Weir          M45 (062/063) Blackburn Road Runners    02:20:48
 479 123  Nick Balcombe        M45 (063/063) [Unattached]              02:21:40
 480 301  Sarah Haynes         F   (075/079) Swaledale Runners         02:22:27
 481 55   Chris Clark          M55 (016/017) Red Rose Road Runners     02:22:43
 482 43   Louise Rhodes        F   (076/079) Evenwood Road Runners     02:23:03
 483 406  Robert Mundy         M60 (012/012) Ripon Runners             02:23:54
 484 399  Lynda Morris         F45 (036/038) Bentham Beagles           02:25:47
 485 373  Zoe Macdonald        F40 (032/038) Bentham Beagles           02:27:37
 486 358  Emma Lawson          F40 (033/038) Bentham Beagles           02:27:38
 487 588  Tom Rodgers          M   (110/110) [Unattached]              02:27:58
 488 161  Claire Bruce         F45 (037/038) Morpeth Harriers + AC     02:28:47
 489 279  Paul Gray            M50 (049/050) [Unattached]              02:28:47
 490 317  Tara Horner          F40 (034/038) [Unattached]              02:29:25
 491 28   Kerry Cooper         F40 (035/038) [Unattached]              02:30:58
 492 300  Sarah Hawkins        F   (077/079) [Unattached]              02:32:16
 493 527  Samantha Tucker      F40 (036/038) Evenwood Road Runners     02:32:28
 494 79   Alison Jones         F65 (003/003) [Unattached]              02:32:52
 495 69   Katriona Sharpe      F   (078/079) [Unattached]              02:32:52
 496 127  Vincent Balsone      M50 (050/050) [Unattached]              02:34:18
 497 555  Myra Wells           F55 (007/007) Todmorden Harriers        02:36:35
 498 184  N-A Carter Sedgewick F   (079/079) Evenwood Road Runners     02:36:56
 499 315  Sarah Hope           F40 (037/038) [Unattached]              02:37:46
 500 21   Malcolm Henderson    M55 (017/017) [Unattached]              02:39:57
 501 265  Karen Frith          F45 (038/038) [Unattached]              02:43:47
 502 284  Natalie Green        F40 (038/038) Shildon Running & AC      02:45:03
 503 45   Kenneth Sams         M65 (008/008) Evenwood Road Runners     02:45:05
Copyright © 2015 John Schofield. Unauthorised copying prohibited