Back to race calendar - Full results

St. George's Day 10k, Gt. Langdale

26th April 2014

VETERAN CATEGORY WINNERS

PosOverallNameClubTime
MALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
MALES - OVER 40 CATEGORY
16Jonathan WaltonLeeds City AC36.37
219Anthony MurphyRed Rose Road Runners40.15
321Richard RankinLow Fell Running Club40.27
425Damien StokesCannon Hill41.32
527Mark Mason[Unattached]42.05
630David Whitfield[Unattached]42.18
733Paul PascoeElvet Striders42.39
838Tod CoatesAmbleside AC43.00
944Stephen BraithwaiteHelm Hill Runners44.23
1051Anthony Patinott[Unattached]45.10
1153Tomasz SepetkowskiKeswick AC45.11
1278Steven Beahan[Unattached]48.08
1381Stuart Tunney[Unattached]48.40
1487Martin Franklin[Unattached]49.16
1592Billy Burns[Unattached]50.17
16117Glynn Williams[Unattached]53.34
17130Gareth Johnstone[Unattached]55.08
18139Stephen Wilson[Unattached]56.40
MALES - OVER 45 CATEGORY
18Charlie BathoStockport Harriers37.40
223Kurt Minter[Unattached]41.26
345Robert BoughenAiredale Dodgers44.40
462Nigel AtkinsonUlverston Tri46.36
566Gary Seddon[Unattached]47.02
670Adie GreenwoodKeighley & Craven AC47.27
789Paul Gofton[Unattached]49.49
890David Benson[Unattached]49.49
993Garry VernonFetchEveryone RC50.25
10113Terry McMahon[Unattached]53.10
11135Nigel Marriott[Unattached]55.58
12180Mark Finn[Unattached]1-03.08
MALES - OVER 50 CATEGORY
110Paul FosterDurham City Harriers37.52
212Rob WynneKeswick AC38.27
318Darren Pogson[Unattached]40.10
432Des CannonKendal Tri Club42.25
552Paul Dagnall[Unattached]45.10
656John Welshman[Unattached]45.41
761Paul StennettSouthport Waterloo46.29
863Ian RobertsGreat Langdale RC46.45
968Richard Capewell[Unattached]47.25
1085Colin Fallon[Unattached]49.02
11100Andy Goodson[Unattached]51.31
12106Christopher Dorman[Unattached]52.32
13109Paul Robinson[Unattached]52.48
14110Martyn CandyPeel Road Runners52.51
15134Paul Whitehead[Unattached]55.36
16173Franc Ashcroft[Unattached]1-01.47
17174Ian MitchellHelm Hill Runners1-02.15
18177Graham MooreGreat Langdale RC1-02.21
19181Nick NorthGreat Langdale RC1-03.16
20184Philip Loftus[Unattached]1-03.46
MALES - OVER 55 CATEGORY
154Allen SmithBuckley Runners45.22
265David Kidd[Unattached]46.53
374Steve BatemanKendal AAC47.50
488Paul Hewitt[Unattached]49.32
594Stuart HardcastleSwaledale Road Runners50.31
695Lindsay John Ogle[Unattached]50.44
797Stuart BellKendal AAC51.01
8101Malcolm GoodeGreat Langdale RC51.47
9115Alan Platts[Unattached]53.22
10133Matt WoodSandbach Striders55.18
11172David Anderson[Unattached]1-01.41
MALES - OVER 60 CATEGORY
149Desmond VarianCarlisle Tri Club45.06
273John EdmondsonKendal AAC47.50
382Peter CoeHelm Hill Runners48.40
4108Chris ClarkKeswick AC52.45
5123Derek Woolley[Unattached]54.13
6145Mark Ottignon[Unattached]57.44
7155Ian Whyte[Unattached]59.33
MALES - OVER 65 CATEGORY
140Dunc OvertonKeswick AC43.03
258Kevin WatsonHolmfirth Harriers45.54
379Alan GraySouthport Waterloo48.23
4121John Jackson[Unattached]53.59
5138Peter Jackson[Unattached]56.16
6157Andy Young[Unattached]59.42
7170Geoff HarringtonCumberland AC1-01.02
8171John Hornby[Unattached]1-01.05
9196Stuart SwannChorley AC & Tri Club1-13.36
MALES - OVER 70 CATEGORY
1187Ian CodlingThirsk & Sowerby Harriers1-04.21
MALES - OVER 75 CATEGORY
No finishers in this category
MALES - OVER 80 CATEGORY
1197John NettletonGreat Langdale RC1-13.36
FEMALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
FEMALES - OVER 35 CATEGORY
135Allison DalyKendal AAC42.55
277Abi Clarke[Unattached]48.07
380Jemma Williamson[Unattached]48.38
4124Claire Guest[Unattached]54.18
5128Deborah YearnshireGlaxo Hoad Hill Harriers54.58
6131Julie Thompson[Unattached]55.17
7140Kelly Meyrick[Unattached]57.07
8144Sarah Bird[Unattached]57.40
9150Joanne Inman[Unattached]59.13
10151Anna Wynne[Unattached]59.13
11158Helen Young[Unattached]59.42
12164Amanda Kelso[Unattached]1-00.12
13166Emma Dinneen[Unattached]1-00.15
14168Abby Alexander[Unattached]1-00.42
15183Julie Smith[Unattached]1-03.45
16185Ruth Nelson[Unattached]1-03.59
FEMALES - OVER 40 CATEGORY
155Suzanne SmithKeswick AC45.26
2114Sarka-jo Cole[Unattached]53.13
3126Joanne Beahan[Unattached]54.29
4129Rachel CollinsKeswick AC55.05
5147Deborah Nelson[Unattached]58.59
6149Jo Whiteley[Unattached]59.08
7152Joanne Richardson[Unattached]59.20
8156Angela CoatesElvet Striders59.39
9163Kirsty Tyson[Unattached]1-00.11
10165Sue Beattie[Unattached]1-00.15
11175Helen Mitchell[Unattached]1-02.15
12176Karen JosephGreat Langdale RC1-02.21
13178Angela Munro-Bennet[Unattached]1-02.30
14179Rebecca Gaskell[Unattached]1-02.38
15191Becky Willoughby[Unattached]1-08.04
FEMALES - OVER 45 CATEGORY
129Carmel SullivanWesham Road Runners42.16
260Lesley GoodsonNorth Wales Road Runners46.13
372Joanne McLeodGlaxo Hoad Hill Harriers47.42
4132Donna Graham[Unattached]55.17
5137Pam Holbard[Unattached]56.16
6146Janet Finn[Unattached]58.43
7160Kaye Pow[Unattached]59.57
8182Jill ConwayGreat Langdale RC1-03.16
9188Andrea Pearson[Unattached]1-05.27
10189Julie Loftus[Unattached]1-06.58
FEMALES - OVER 50 CATEGORY
122Julie CarterKeswick AC40.39
299Julie GrahamGarstang Running Club51.15
3169Jane Rimington[Unattached]1-01.01
4192Cathy Shaw[Unattached]1-08.26
FEMALES - OVER 55 CATEGORY
196Kim ClarkKeswick AC50.54
2153Elaine WoodSandbach Striders59.31
3193Jan MayorChorley AC & Tri Club1-10.47
FEMALES - OVER 60 CATEGORY
1190Sheelagh Delaney[Unattached]1-07.37
FEMALES - OVER 65 CATEGORY
1159Christine HendersonWhitchurch Whippets59.42
FEMALES - OVER 70 CATEGORY
1195Marian CodlingThirsk & Sowerby Harriers1-13.12
FEMALES - OVER 75 CATEGORY
No finishers in this category
FEMALES - OVER 80 CATEGORY
No finishers in this category


CASCADING TEAM RACE - ALL MALES (INC JNRS) [team of 3]
1Keswick AC 'A'Total = 19 pts - Positions: 3, 4, 12
 Steve HebblethwaiteSam SteadRob Wynne
2Keswick AC 'B'Total = 61 pts - Positions: 13, 16, 32
 Craig BarronStephen KershawSteve Jones
3Keswick AC 'C'Total = 167 pts - Positions: 36, 48, 83
 Dunc OvertonTomasz SepetkowskiDavid Rice
4Kendal AAC 'A'Total = 209 pts - Positions: 63, 64, 82
 John EdmondsonSteve BatemanStuart Bell
5Helm Hill Runners 'A'Total = 230 pts - Positions: 40, 69, 121
 Stephen BraithwaitePeter CoeIan Mitchell
6Great Langdale RC 'A'Total = 248 pts - Positions: 55, 85, 108
 Ian RobertsMalcolm GoodeGavin Jones
7Great Langdale RC 'B'Total = 374 pts - Positions: 122, 124, 128
 Graham MooreNick NorthJohn Nettleton

CASCADING TEAM RACE - ALL LADIES (INC JNRS) [team of 3]
1Keswick AC 'A'Total = 22 pts - Positions: 1, 6, 15
 Julie CarterSuzanne SmithKim Clark
2Great Langdale RC 'A'Total = 160 pts - Positions: 47, 55, 58
 Rebecca ForsmanKaren JosephJill Conway

RACE STATISTICS

Total entries : 250
 
Unattached entrants : 158Male : 87Female : 71
Attached entrants : 92Male : 63Female : 29
 
Total finishers : 197
 
Unattached finishers : 118Male : 70Female : 48
Attached finishers : 79Male : 58Female : 21
Category Breakdown
 
Entries:
 
Senior male - 52Senior female - 24
 M40 - 21M45 - 14M50 - 28M55 - 11F35 - 23F40 - 20F45 - 15F50 - 5F55 - 6
M60 - 8M65 - 10M70 - 1M75 - 0M80 - 1F60 - 2F65 - 2F70 - 1F75 - 0F80 - 0
MJ - 4FJ - 2
 
Finishers:
 
Senior male - 46Senior female - 18
 M40 - 18M45 - 12M50 - 20M55 - 11F35 - 16F40 - 15F45 - 10F50 - 4F55 - 3
M60 - 7M65 - 9M70 - 1M75 - 0M80 - 1F60 - 1F65 - 1F70 - 1F75 - 0F80 - 0
MJ - 3FJ - 0
Copyright © 2014 John Schofield. Unauthorised copying prohibited
Back to race calendar - Top of page