Back to race calendar - Main results

Great Langdale Marathon, Cumbria

20th September 2014

   1 138  Steven Prentice      M40 (001/024) North East Marathon Club  03:05:43
   2 124  Glyn Kay             M40 (002/024) Horwich RMI Harriers      03:11:55
   3 4    Nick Thomas          M50 (001/006) Telford AC                03:12:14
   4 87   Charlie Batho        M45 (001/023) Stockport Harriers        03:13:50
   5 12   Katherine Cousins    F   (001/010) Lancaster + Morecambe AC  03:20:50
   6 161  David Goodwin        M45 (002/023) Sandwell Valley AC        03:22:13
   7 142  Trevor Martin        M45 (003/023) [Unattached]              03:27:02
   8 68   Andrew May           M45 (004/023) Hogweed Trotters          03:27:34
   9 20   David Bayley         M40 (003/024) MK Lakeside               03:27:51
  10 173  Paula Irons          F35 (001/003) Black Combe Runners       03:27:59
  11 120  Simon Thompson       M   (001/017) Keswick AC                03:29:06
  12 160  Peter Bates          M55 (001/007) Bury AC                   03:29:21
  13 158  Sally Ford           F35 (002/003) UKNetRunner               03:33:22
  14 157  Craig Speirs         M   (002/017) Norwich Road Runners      03:36:03
  15 175  Sophie Hunt          F   (002/010) [Unattached]              03:38:19
  16 141  Jason Cook           M45 (005/023) Blackburn Road Runners    03:39:54
  17 82   Malcolm Collins      M45 (006/023) Astley + Tyldesley RC     03:41:56
  18 172  Gary Obrien          M45 (007/023) Sandwell Valley AC        03:42:26
  19 90   James Pearson        M   (003/017) East Hull Harriers        03:43:38
  20 32   Ian Hayden           M   (004/017) Aurora Harriers           03:45:58
  21 162  Blanche Jandlova     F   (003/010) [Unattached]              03:46:52
  22 45   Anthony Royle        M45 (008/023) [Unattached]              03:49:43
  23 147  Andy Letheren        M45 (009/023) Trail Runners Assoc'n     03:51:33
  24 36   Gary Wilson          M50 (002/006) [Unattached]              03:52:04
  25 76   Daniel Newton        M40 (004/024) [Unattached]              03:52:09
  26 144  Caroline Hemming     F45 (001/005) Spectrum Striders         03:52:31
  27 110  Richard Rex          M40 (005/024) City of Hull AC           03:52:44
  28 86   Dennis Holmes        M50 (003/006) Ripley RC                 03:52:54
  29 61   Neil Rushton         M40 (006/024) [Unattached]              03:54:50
  30 65   Ian Hussey           M40 (007/024) [Unattached]              03:54:51
  31 129  Paul Greenwood       M   (005/017) [Unattached]              03:57:02
  32 140  Iain Singer          M40 (008/024) Blyth Running Club        03:57:41
  33 135  Craig Wilkinson      M45 (010/023) Blackburn Road Runners    03:58:18
  34 174  Susanne Hunter       F45 (002/005) North East Marathon Club  03:58:52
  35 28   Beth Taylor-Jones    F45 (003/005) [Unattached]              03:59:29
  36 44   Damon Hesford        M   (006/017) Lostock AC                04:01:11
  37 54   Kevin Day            M45 (011/023) Goyt Valley Striders      04:01:55
  38 33   Stuart Peacock       M40 (009/024) [Unattached]              04:03:08
  39 143  Danny Hirst          M   (007/017) Andems Runners            04:03:30
  40 15   Donna Whitehead      F40 (001/003) Helm Hill Runners         04:04:32
  41 35   Neil Burnett         M40 (010/024) [Unattached]              04:04:43
  42 75   Adam Malloy          M   (008/017) PB Fitness RC             04:06:49
  43 127  Michael Gleason      M   (009/017) [Unattached]              04:07:37
  44 111  Tim Long             M45 (012/023) [Unattached]              04:08:49
  45 71   Kate Mcintyre        F50 (001/004) Valley Striders           04:08:58
  46 41   Brian Cumpsty        M45 (013/023) Thornton Cleveleys RC     04:09:22
  47 103  Gary Tebbutt         M55 (002/007) [Unattached]              04:12:52
  48 154  John Dawson          M50 (004/006) [Unattached]              04:13:58
  49 73   Wayne Stevenson      M45 (014/023) Shelton Striders          04:15:02
  50 11   Jessica Williams     F   (004/010) Tavistock AC              04:16:42
  51 125  Phil Ross            M   (010/017) [Unattached]              04:16:42
  52 131  Michael Pate         M40 (011/024) [Unattached]              04:17:10
  53 58   David Mould          M45 (015/023) Ely Runners               04:18:33
  54 40   Pat Norris           M45 (016/023) Ringos Runners            04:18:38
  55 163  Anna Campbell        F   (005/010) [Unattached]              04:19:33
  56 118  Benjamin Carroll     M   (011/017) [Unattached]              04:20:13
  57 168  Stephen Price        M55 (003/007) Liverpool Running Club    04:20:30
  58 108  Debs Cripps          F40 (002/003) Blengdale Runners         04:22:45
  59 16   Clare Jones          F50 (002/004) LDWA                      04:23:31
  60 91   Simon Ellis          M55 (004/007) [Unattached]              04:23:42
  61 7    Ben Waller           M   (012/017) Helm Hill Runners         04:24:12
  62 69   Phil Dixon           M40 (012/024) [Unattached]              04:24:25
  63 92   Euan Pritchard       M   (013/017) [Unattached]              04:25:49
  64 78   Charles Colby        M40 (013/024) Bowland Fell Runners      04:26:09
  65 77   Angela Colby         F40 (003/003) Bowland Fell Runners      04:26:10
  66 94   Matthew Waite        M40 (014/024) [Unattached]              04:26:26
  67 60   Neil Hopkins         M40 (015/024) Hogweed Trotters          04:27:23
  68 49   Robert Burke         M45 (017/023) Liverpool Running Club    04:28:33
  69 153  Alison Cutts         F50 (003/004) [Unattached]              04:29:31
  70 166  Tony Hayes           M40 (016/024) [Unattached]              04:30:32
  71 8    Simon Hogg           M40 (017/024) [Unattached]              04:34:09
  72 39   Walter Farquharson   M60 (001/005) Billingham Marsh House H. 04:34:40
  73 52   Tony Walker          M45 (018/023) Horsforth Harriers        04:34:53
  74 134  Norman Bilsborough   M60 (002/005) [Unattached]              04:36:56
  75 132  John Swift           M75 (001/001) Chorley AC & Tri Club     04:37:32
  76 56   Andy MacAlister      M45 (019/023) Belper Harriers           04:37:51
  77 116  Stuart Shipley       M55 (005/007) Chesapeake Road Runners   04:37:51
  78 53   Catherine Buckley    F   (006/010) Sleaford Town Runners     04:38:50
  79 18   James Wright         M40 (018/024) [Unattached]              04:41:34
  80 63   Terry Poole          M55 (006/007) Thornton Cleveleys RC     04:44:34
  81 150  Adam Howard          M   (014/017) Trawden AC                04:46:01
  82 84   Graham Cutler        M45 (020/023) [Unattached]              04:47:27
  83 159  John Yates           M40 (019/024) [Unattached]              04:49:54
  84 62   Paul Eastham         M45 (021/023) [Unattached]              04:50:21
  85 169  Colin Longworth      M60 (003/005) 100 Marathon Club         04:50:25
  86 114  Melanie Hudson       F35 (003/003) Elvet Striders            04:50:45
  87 119  Joe Hall             M   (015/017) [Unattached]              04:51:41
  88 126  Scott Leah           M   (016/017) [Unattached]              04:51:42
  89 67   Elizabeth Grayson    F45 (004/005) [Unattached]              04:52:04
  90 1    Andora Perkins       F   (007/010) [Unattached]              04:53:43
  91 104  Geoff Halliday       M40 (020/024) [Unattached]              04:55:14
  92 167  John King            M65 (001/004) Helm Hill Runners         04:55:28
  93 85   Karl Fursey          M40 (021/024) Black Combe Runners       04:57:51
  94 64   Warren D'Rozario     M55 (007/007) Sandwell Valley AC        04:59:02
  95 46   Mark Woodall         M40 (022/024) Cobra                     05:00:38
  96 51   Glenn Mcalpin        M40 (023/024) Billingham Marsh House H. 05:07:31
  97 113  Dave Robson          M60 (004/005) Elvet Striders            05:07:55
  98 10   Denise Walker        F50 (004/004) [Unattached]              05:08:03
  99 9    Mike Boddy           M45 (022/023) [Unattached]              05:08:04
 100 13   Karen Edmonds        F45 (005/005) [Unattached]              05:08:37
 101 3    Trevor Searie        M65 (002/004) Oswestry Olympians        05:08:37
 102 48   Roy Young            M65 (003/004) North East Marathon Club  05:20:03
 103 57   Viola Zu             F   (008/010) [Unattached]              05:21:41
 104 59   Peter Whitworth      M45 (023/023) [Unattached]              05:24:25
 105 130  Neil Dring           M50 (005/006) [Unattached]              05:28:00
 106 128  Juli Gleason         F   (009/010) [Unattached]              05:29:50
 107 42   James Morrison       M60 (005/005) Charnwood AC              05:31:21
 108 83   Adam Theobald        M40 (024/024) [Unattached]              05:36:16
 109 148  Martyn Candy         M50 (006/006) Great Langdale RC         05:37:30
 110 164  Gillian Verdin       F   (010/010) Liverpool Running Club    05:46:53
 111 165  Adam Tysoe           M   (017/017) Liverpool Running Club    05:46:53
 112 137  Ed Swift             M65 (004/004) Horwich RMI Harriers      06:01:33
Copyright © 2014 John Schofield. Unauthorised copying prohibited