Back to race calendar - Main results

Gt. Langdale Half Marathon, Cumbria

20th September 2014

   1 308  Ross Anderson        MJ  (001/005) Jarrow + Hebburn AC       01:18:58
   2 642  Mark Russell         M45 (001/029) Swinton Running Club      01:20:01
   3 581  Chris Singleton      M   (001/067) Trawden AC                01:20:29
   4 569  Philp Eccleston      M   (002/067) Burnden Road Runners      01:23:24
   5 449  Luke Beresford       M   (003/067) Ripley RC                 01:23:41
   6 618  Robin Tuddenham      M45 (002/029) Todmorden Harriers        01:23:56
   7 603  Paul Muller          M55 (001/015) Horwich RMI Harriers      01:24:26
   8 317  John Millen          M40 (001/023) Black Combe Runners       01:25:25
   9 531  Breton Holdsworth    M40 (002/023) Clayton le Moors Harriers 01:25:55
  10 594  Howard Seal          M40 (003/023) Derwent AC                01:26:19
  11 629  Edward Lambert       M   (004/067) [Unattached]              01:26:51
  12 575  Jon Purslow          M45 (003/029) Kendal AAC                01:27:26
  13 584  Dave Potter          M   (005/067) Trawden AC                01:28:16
  14 443  Tom Cowling          M   (006/067) Durham City Harriers      01:28:55
  15 673  James Traynor        M   (007/067) Carnegie Harriers         01:29:00
  16 669  Christopher Howie    M45 (004/029) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:29:13
  17 572  Colin Smyth          M45 (005/029) [Unattached]              01:29:21
  18 573  Martin Davis         M55 (002/015) Newquay Road Runners      01:29:33
  19 493  Andrew Meskimmon     M50 (001/028) Dewsbury Road Runners     01:29:36
  20 492  John Robertshaw      M   (008/067) Trawden AC                01:29:50
  21 647  Duncan Clark         M50 (002/028) Abbey Runners             01:30:06
  22 319  Martin Fillingham    M40 (004/023) Saltaire Striders         01:30:10
  23 630  Ricky Fee            M   (009/067) Tri Lakeland              01:31:09
  24 597  Steve Trudgeon       M50 (003/028) Harrogate Harriers        01:31:19
  25 588  Gary Dover           M50 (004/028) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:32:20
  26 392  Adam Hartley         M   (010/067) Rothwell & District Harr. 01:32:33
  27 485  Lucy Snowball        F   (001/023) [Unattached]              01:32:52
  28 409  Ian Lightfoot        M   (011/067) [Unattached]              01:33:19
  29 611  Luke Ham             M   (012/067) Lancaster + Morecambe AC  01:33:20
  30 567  Brian J Morris       M50 (005/028) Darwen Dashers            01:33:24
  31 554  Nick Lancaster       M60 (001/008) Derwent AC                01:33:26
  32 527  John-Paul Hopkinson  M40 (005/023) Keighley + Craven AC      01:33:34
  33 470  Aaron Bodycote       M   (013/067) Coventry Godiva Harriers  01:33:38
  34 619  Catherine Farrow     F40 (001/020) Ilkley Harriers           01:34:42
  35 655  Mark Harney          M50 (006/028) York Triathlon            01:34:50
  36 508  Stephen Lee          M   (014/067) [Unattached]              01:35:06
  37 502  Leon Flesher         M40 (006/023) Thornton Cleveleys RC     01:35:55
  38 417  Joe Greenwood        M   (015/067) [Unattached]              01:36:05
  39 497  Rudolf Maciejkowicz  M60 (002/008) Horwich RMI Harriers      01:36:45
  40 403  Dean Thompson        M   (016/067) [Unattached]              01:37:05
  41 641  Simon Eaton          M40 (007/023) Wesham Road Runners       01:37:45
  42 371  Andrew Scowcroft     M   (017/067) [Unattached]              01:38:22
  43 388  Gareth Miller        M   (018/067) Sale Harriers Manchester  01:38:42
  44 425  Nick Rhodes          M45 (006/029) [Unattached]              01:38:51
  45 576  Gilles Perrier       M45 (007/029) Derwent AC                01:38:55
  46 599  Paul Turner          M   (019/067) Helm Hill Runners         01:39:09
  47 540  James Knapper        M   (020/067) [Unattached]              01:39:34
  48 637  John Osborne         M50 (007/028) Settle Harriers           01:39:54
  49 571  Andrew Kenny         M   (021/067) [Unattached]              01:39:59
  50 650  James Warburton      M   (022/067) Knowsley Harriers AC      01:40:04
  51 561  Paul Taylor          M45 (008/029) Darwen Dashers            01:40:54
  52 323  Tim Grimwood         M   (023/067) [Unattached]              01:41:16
  53 668  Derek Reilly         M45 (009/029) Darwen Dashers            01:41:41
  54 382  John Paul Standley   M   (024/067) [Unattached]              01:42:09
  55 519  Paul Boardman        M50 (008/028) Horwich RMI Harriers      01:42:43
  56 577  Matthew McCarry      M   (025/067) [Unattached]              01:42:55
  57 506  Claire O'Rourke      F   (002/023) Clayton le Moors Harriers 01:43:02
  58 412  Keith Holland        M50 (009/028) [Unattached]              01:43:15
  59 377  Gerard Laker         M50 (010/028) [Unattached]              01:43:30
  60 378  Andy Yates           M50 (011/028) [Unattached]              01:43:41
  61 635  Wendy Roethenbaugh   F50 (001/014) Heanor RC                 01:44:15
  62 615  Paul Gidlow          M40 (008/023) [Unattached]              01:44:16
  63 553  Tom Callan           MJ  (002/005) Great Langdale RC         01:44:16
  64 557  Asif Dar             M   (026/067) [Unattached]              01:44:43
  65 446  Richard Johnson      M   (027/067) Aycliffe Running Club     01:45:16
  66 391  Robbie Greenslade    M40 (009/023) Sale Harriers Manchester  01:45:20
  67 654  Sean Fitzgerald      M   (028/067) Valley Striders           01:45:30
  68 305  Ian Barnard          M45 (010/029) [Unattached]              01:45:45
  69 487  John Peaker          M50 (012/028) Chester Triathlon Club    01:46:02
  70 360  Vikki Law            F40 (002/020) Billingham Marsh House H. 01:46:28
  71 512  Dean Fawcett         M40 (010/023) [Unattached]              01:46:58
  72 500  Ewan Walsh           M45 (011/029) Ilkley Harriers           01:47:23
  73 632  Gary Charlton        M50 (013/028) Great Langdale RC         01:47:47
  74 358  David Gilmore        M50 (014/028) North Shields Poly AC     01:48:07
  75 330  Andrew Stewart       M   (029/067) [Unattached]              01:48:11
  76 600  Michael Croft        M   (030/067) [Unattached]              01:48:15
  77 580  Liam Doran           M40 (011/023) [Unattached]              01:48:17
  78 646  Edward Toal          M50 (015/028) Motherwell AC             01:48:32
  79 516  Dawn Pritchard       F40 (003/020) Tri Lakeland              01:48:37
  80 539  Howard Fielding      M   (031/067) [Unattached]              01:48:50
  81 399  Mark Foster          M   (032/067) [Unattached]              01:48:55
  82 535  Jo. Worboys-Hodgson  F40 (004/020) Denby Dale Travellers     01:49:08
  83 311  Ben Duckham          M   (033/067) [Unattached]              01:49:22
  84 652  Lee Taylorson        M   (034/067) [Unattached]              01:49:25
  85 122  Harry Wotherspoon    M   (035/067) [Unattached]              01:49:27
  86 364  Ann White            F60 (001/002) [Unattached]              01:49:31
  87 430  Lorna Gold           F50 (002/014) FetchEveryone RC          01:49:47
  88 441  Dave Harvey          M   (036/067) [Unattached]              01:49:58
  89 498  Peter Grayson        M60 (003/008) Black Combe Runners       01:50:12
  90 397  Jim Coldwell         M40 (012/023) Swaledale Runners         01:50:28
  91 463  Phil Glennon         M55 (003/015) Ambleside AC              01:50:37
  92 410  Janet Grint          F35 (001/012) EastCheshHarrier+Tameside 01:50:56
  93 616  Jonathan Lee         M45 (012/029) [Unattached]              01:51:19
  94 352  Craig Whiteside      M60 (004/008) Motherwell AC             01:51:25
  95 509  Wayne Wideman        M   (037/067) [Unattached]              01:51:25
  96 533  Derek Coop           M50 (016/028) Astley + Tyldesley RC     01:51:29
  97 488  Steve Middup         M55 (004/015) Selby Striders            01:51:52
  98 476  Nathan Davies        M   (038/067) [Unattached]              01:51:56
  99 627  Michael Kay          M40 (013/023) Horwich RMI Harriers      01:52:10
 100 517  Kevin Watson         M65 (001/006) Horsforth Harriers        01:52:12
 101 670  Alan Gray            M65 (002/006) Southport Waterloo        01:52:27
 102 328  Hubert Conway        M   (039/067) Harrogate Harriers        01:52:46
 103 511  Carol Butterworth    F45 (001/015) Darwen Dashers            01:52:57
 104 322  Stephen Gibbons      M   (040/067) [Unattached]              01:53:19
 105 672  Graham Lawton        M   (041/067) Lancaster + Morecambe AC  01:54:03
 106 590  Helen Newton         F35 (002/012) Kendal AAC                01:54:10
 107 568  Geoffrey Smith       M55 (005/015) [Unattached]              01:54:18
 108 636  Andy Lee             M55 (006/015) Stubbington Green Runners 01:54:22
 109 545  Jane Shelmerdine     F50 (003/014) Otley AC                  01:54:44
 110 660  Cathy Cresswell      F40 (005/020) Ripley RC                 01:55:04
 111 444  Toby Cowling         MJ  (003/005) [Unattached]              01:55:14
 112 574  Mark Edwards         M55 (007/015) North York Moors AC       01:55:24
 113 601  Ian Roberts          M50 (017/028) Great Langdale RC         01:55:26
 114 528  John Lowes           M   (042/067) Elswick Harriers          01:55:41
 115 314  Paul Stocks          M45 (013/029) Dallam Running Club       01:55:48
 116 464  Anna Lyness          F65 (001/003) Black Combe Runners       01:55:53
 117 541  Emma Andrew          F40 (006/020) [Unattached]              01:55:54
 118 486  Colin Talbot         M70 (001/004) Midland Masters           01:56:07
 119 420  Gary Wilkinson       M45 (014/029) [Unattached]              01:56:07
 120 495  Adam Werzyk          M   (043/067) [Unattached]              01:56:19
 121 333  Rob Memmott          M40 (014/023) [Unattached]              01:56:32
 122 671  Murray Bryce         M60 (005/008) Cosmic Hillbashers        01:56:36
 123 620  Peter Baxter         M40 (015/023) [Unattached]              01:57:03
 124 521  John Christiansen    M   (044/067) [Unattached]              01:57:34
 125 353  John Ward            M45 (015/029) [Unattached]              01:57:41
 126 379  Peter Waldron-Hoines M40 (016/023) [Unattached]              01:57:41
 127 587  Mark Croston         M   (045/067) [Unattached]              01:58:08
 128 640  Jonathan Sides       M45 (016/029) Swinton Running Club      01:58:14
 129 607  Stephen Jones        M55 (008/015) Salford Harriers + AC     01:58:31
 130 606  Philip Whelan        M   (046/067) [Unattached]              01:58:33
 131 385  Stuart Ambler        M   (047/067) York Knavesmire Harriers  01:58:37
 132 560  Paul McAvinue        M   (048/067) [Unattached]              01:58:48
 133 450  Robin Frith          M50 (018/028) [Unattached]              01:59:08
 134 579  Elspeth Fay          F50 (004/014) Jog Scotland              01:59:18
 135 617  Carmen Robinson      F40 (007/020) [Unattached]              01:59:32
 136 406  Sadie Kemp           F35 (003/012) Penicuik Harriers         01:59:37
 137 614  Julie Graham         F50 (005/014) Garstang Running Club     01:59:43
 138 400  Jean Sullivan        F40 (008/020) Ilkley Harriers           01:59:57
 139 337  Francis McCombs      M50 (019/028) Liverpool Running Club    02:00:05
 140 393  Julie Stevenson      F45 (002/015) Shelton Striders          02:00:12
 141 413  Ashley Francis       M   (049/067) [Unattached]              02:00:39
 142 526  Dave Ponton          M40 (017/023) Darwen Dashers            02:00:45
 143 532  Alexandra Woodward   F40 (009/020) [Unattached]              02:00:52
 144 586  Derek Kay            M70 (002/004) Horwich RMI Harriers      02:01:06
 145 442  Charles Cowling      M50 (020/028) [Unattached]              02:01:10
 146 327  Colin Tiernan        M50 (021/028) [Unattached]              02:01:12
 147 638  Andrew-John Haley    M45 (017/029) Lancaster + Morecambe AC  02:01:13
 148 479  Jo Sharp             F40 (010/020) Blackburn Road Runners    02:01:29
 149 565  Sarah Flynn          F   (003/023) [Unattached]              02:01:31
 150 653  Martin Burn          M40 (018/023) [Unattached]              02:01:40
 151 478  Rosalind Bedford     F50 (006/014) Denby Dale Travellers     02:01:59
 152 383  James Folksman       M   (050/067) [Unattached]              02:02:28
 153 484  Rachel Brown         F   (004/023) [Unattached]              02:02:28
 154 386  Nathanael Cutler     MJ  (004/005) [Unattached]              02:02:39
 155 448  Sarah Burthe         F35 (004/012) Penicuik Harriers         02:02:43
 156 424  Ron Pogue            M40 (019/023) [Unattached]              02:02:43
 157 482  Phil Cheaney         M   (051/067) Keswick AC                02:03:17
 158 623  Katie Georgeson      F   (005/023) [Unattached]              02:03:18
 159 550  Robert Goode         M45 (018/029) Great Langdale RC         02:03:26
 160 415  Deborah Smith        F40 (011/020) [Unattached]              02:03:31
 161 510  Ann McDonnell        F40 (012/020) [Unattached]              02:04:22
 162 489  Oliver Wotherspoon   M   (052/067) [Unattached]              02:04:49
 163 659  Jill Beechey         F35 (005/012) Trawden AC                02:05:05
 164 427  Samantha Hesketh     F40 (013/020) Trawden AC                02:05:09
 165 639  Tracey Bruce         F45 (003/015) Lancaster + Morecambe AC  02:05:32
 166 585  Zsofia Nemeth        F   (006/023) [Unattached]              02:05:35
 167 559  Tom Jordan           M   (053/067) Riversway Road Runners    02:05:50
 168 662  Laura Wiggans        F   (007/023) Riversway Road Runners    02:05:50
 169 563  Alison Thomson       F   (008/023) Riversway Road Runners    02:05:50
 170 543  Karen Munnelly       F45 (004/015) Riversway Road Runners    02:05:50
 171 435  Paul Rafferty        M40 (020/023) FetchEveryone RC          02:06:00
 172 43   Graham Smith         M50 (022/028) West Yorkshire Police     02:06:48
 173 302  Neil Nutter          M   (054/067) Barnsley AC               02:06:49
 174 625  David Cock           M   (055/067) Walk2Run Blackley         02:06:54
 175 332  Ben Pickering        M   (056/067) [Unattached]              02:06:58
 176 645  James Keegan         M   (057/067) [Unattached]              02:06:58
 177 530  Claire Wilkinson     F40 (014/020) Denby Dale Travellers     02:07:14
 178 421  Emma Spooner         F   (009/023) [Unattached]              02:07:20
 179 422  John Spooner         M45 (019/029) Lancaster + Morecambe AC  02:07:21
 180 564  Tom Wynne            M   (058/067) [Unattached]              02:07:24
 181 447  Rob Johnson          M   (059/067) [Unattached]              02:07:39
 182 339  Hayley Leece         F   (010/023) [Unattached]              02:07:57
 183 529  Catherine Lee        F   (011/023) Elswick Harriers          02:08:00
 184 348  John Potter          M50 (023/028) Cheshire Tally Ho         02:08:21
 185 423  Jane Laycock         F65 (002/003) Ambleside AC              02:08:29
 186 335  Michael Davies       M50 (024/028) Tattenhall Runners        02:09:37
 187 538  Hannah Hewetson      F35 (006/012) Good Gym                  02:09:43
 188 501  Richard Bradley      M45 (020/029) Denby Dale Travellers     02:10:10
 189 624  Mark Lomas           M   (060/067) Salford Harriers + AC     02:10:15
 190 407  Keith Halligan       M45 (021/029) Hyde Village Striders     02:10:15
 191 372  Peter Mitchell       M65 (003/006) Kendal AAC                02:10:31
 192 414  Victoria Leach       F   (012/023) Ripley RC                 02:10:40
 193 303  Sally Nutter         F40 (015/020) Barnsley AC               02:11:38
 194 426  Rachel Whalley       F40 (016/020) Trawden AC                02:11:44
 195 433  Nicola White         F   (013/023) Trawden AC                02:11:45
 196 628  Josephine Owen       F50 (007/014) Accrington Road Runners   02:12:10
 197 612  Andrew Rudder        M45 (022/029) [Unattached]              02:12:44
 198 503  Jeremy Brown         M50 (025/028) [Unattached]              02:13:04
 199 549  Malcolm Goode        M55 (009/015) Great Langdale RC         02:13:41
 200 651  Anthony Dickinson    M40 (021/023) Knowsley Harriers AC      02:14:14
 201 593  Adam Armitage        M40 (022/023) [Unattached]              02:14:32
 202 666  Reece Marriott       MJ  (005/005) Birchfield Harriers       02:15:13
 203 507  Lydia Hughes         F35 (007/012) [Unattached]              02:17:50
 204 604  Stephanie Sharp      F45 (005/015) Fylde Coast Runners       02:18:19
 205 362  Sharon Roberts       F40 (017/020) Swinton Running Club      02:18:32
 206 481  Diane Armstrong      F35 (008/012) Bentham Beagles           02:18:43
 207 37   Ian Smith            M55 (010/015) Keighley + Craven AC      02:18:48
 208 643  Tom Gallagher        M   (061/067) [Unattached]              02:19:07
 209 534  Angus Graham         M55 (011/015) [Unattached]              02:19:25
 210 375  Susan Baylis         F65 (003/003) Ponteland Runners         02:19:37
 211 473  Elfrida Bahrami      F50 (008/014) Ponteland Runners         02:19:37
 212 320  John Myers           M70 (003/004) [Unattached]              02:19:40
 213 363  David Guy            M50 (026/028) Swinton Running Club      02:19:47
 214 351  Jeanette Whiteside   F50 (009/014) [Unattached]              02:20:19
 215 30   Mark Myatt           M   (062/067) [Unattached]              02:20:30
 216 416  Hannah Coyne         F   (014/023) [Unattached]              02:21:11
 217 338  Gillie Hammersley    F45 (006/015) [Unattached]              02:21:21
 218 361  Sophie White         F35 (009/012) [Unattached]              02:21:42
 219 658  Alan Jones           M55 (012/015) Garstang Running Club     02:21:56
 220 661  Jay Bird             M   (063/067) Ripley RC                 02:22:03
 221 408  Melvyn Hurren        M50 (027/028) [Unattached]              02:22:05
 222 355  Anna Lorimer         F35 (010/012) [Unattached]              02:22:07
 223 440  Elma Ikin            F45 (007/015) [Unattached]              02:22:09
 224 357  Catherine Hodgetts   F40 (018/020) Astley + Tyldesley RC     02:22:20
 225 634  Claire Trinder       F35 (011/012) Stockport Harriers        02:22:41
 226 665  Nigel Marriott       M45 (023/029) [Unattached]              02:22:43
 227 306  Mike Thompson        M70 (004/004) [Unattached]              02:22:47
 228 648  Alice Capstick       FJ  (001/001) Darwen Dashers            02:22:53
 229 369  Gareth Rowlands      M45 (024/029) [Unattached]              02:22:54
 230 471  Chris Cash           M55 (013/015) Darwen Dashers            02:22:59
 231 547  Helen Leah           F45 (008/015) York Knavesmire Harriers  02:23:31
 232 398  Paul Martin          M45 (025/029) Shelton Striders          02:23:50
 233 589  Ian Lindner          M   (064/067) [Unattached]              02:23:58
 234 631  Becky Stokes         F   (015/023) [Unattached]              02:24:10
 235 477  Patrick McIntosh     M55 (014/015) [Unattached]              02:24:16
 236 356  Clare Cooper         F40 (019/020) Belper Harriers           02:24:33
 237 578  Peter Fay            M55 (015/015) Jog Scotland              02:24:59
 238 432  Matt Wynne           M   (065/067) [Unattached]              02:25:03
 239 644  Rachel Thomas        F45 (009/015) [Unattached]              02:25:22
 240 613  Sally Jones          F45 (010/015) [Unattached]              02:25:36
 241 610  Kieran Dowling       M40 (023/023) [Unattached]              02:25:36
 242 596  Emily Tarrant        F   (016/023) [Unattached]              02:25:41
 243 657  Sarah Everett        F40 (020/020) Denby Dale Travellers     02:25:58
 244 499  Michael Hayden       M65 (004/006) Aurora Harriers           02:26:50
 245 667  Anne Wynne           F35 (012/012) [Unattached]              02:26:50
 246 434  Damian McCafferty    M   (066/067) [Unattached]              02:26:52
 247 469  Nicola Jackson       F   (017/023) [Unattached]              02:26:56
 248 29   Karen Hurrell        F50 (010/014) Dagenham 88 Runners       02:27:22
 249 556  Helen Loughran       F   (018/023) [Unattached]              02:27:33
 250 340  Kathleen O'Hare      F   (019/023) [Unattached]              02:27:59
 251 151  Stephen Boyce        M45 (026/029) Cross Garage/CaledoniaSEM 02:28:48
 252 404  Michael Thompson     M60 (006/008) [Unattached]              02:28:55
 253 664  Pam Holbard          F50 (011/014) Great Langdale RC         02:29:15
 254 663  Kurt Minter          M45 (027/029) Great Langdale RC         02:29:15
 255 483  Debbie Bevitt        F50 (012/014) Darwen Dashers            02:29:47
 256 524  Robert Mundy         M60 (007/008) Ripon Runners             02:30:06
 257 366  Patty Davies         F45 (011/015) [Unattached]              02:32:14
 258 133  Tristan Reid         M   (067/067) Carlisle Tri Club         02:33:25
 259 649  Anna Capstick        F45 (012/015) Darwen Dashers            02:34:10
 260 605  Emma Fulwood         F   (020/023) [Unattached]              02:36:58
 261 376  Martin Creasor       M45 (028/029) [Unattached]              02:38:15
 262 313  Judith Cutler        F45 (013/015) [Unattached]              02:39:30
 263 490  Agnies. Dudlik-Hoch  F   (021/023) [Unattached]              02:40:25
 264 309  Diane Hubbard        F50 (013/014) Helm Hill Runners         02:40:45
 265 656  Lucy Brown           F50 (014/014) Huffers and Puffers       02:40:57
 266 380  Graham Kissack       M65 (005/006) Clayton le Moors Harriers 02:42:44
 267 321  Geoffrey Harrington  M65 (006/006) Cumberland AC             02:46:08
 268 136  Ruth Benzimra        F45 (014/015) 100 Marathon Club         02:53:14
 269 583  Kate Scott-Nelson    F   (022/023) [Unattached]              02:54:53
 270 602  David Scott          M45 (029/029) [Unattached]              02:54:53
 271 474  Susan Adams          F60 (002/002) York Knavesmire Harriers  02:57:31
 272 468  Michael Ackerley     M80 (001/001) [Unattached]              02:58:59
 273 467  Lyndy Ackerley       F45 (015/015) [Unattached]              02:59:00
 274 466  Simon Ackerley       M50 (028/028) [Unattached]              02:59:00
 275 475  Paul Adams           M60 (008/008) York Knavesmire Harriers  03:08:43
 276 548  Diane Eke            F55 (001/001) [Unattached]              03:14:01
 277 347  Alex Ray             F   (023/023) [Unattached]              03:38:45
Copyright © 2014 John Schofield. Unauthorised copying prohibited