Back to race calendar - Main results

Grimsthorpe Castle 10k Trail Race

25th August 2014

   1 112  Ben Livesey          M   (001/056) Birchfield Harriers       00:36:03
   2 189  Mike Chapman         M   (002/056) Nene Valley Harriers      00:36:18
   3 168  Simon Mead           M40 (001/045) Ramsey Road Runners       00:37:06
   4 203  Lawrence Wade        M40 (002/045) Eastern Veterans AC       00:37:45
   5 196  Mike  Weeks          M   (003/056) [Unattached]              00:37:53
   6 107  David Greenwood      M   (004/056) [Unattached]              00:38:09
   7 260  Darren Ping          M   (005/056) Thorney Running Club      00:38:25
   8 357  Mark Popple          M   (006/056) Stamford Striders         00:38:26
   9 170  Jim Morris           M40 (003/045) Stamford Striders         00:39:00
  10 238  Gareth Williams      M   (007/056) Stamford Striders         00:39:02
  11 332  Adam Feely           M   (008/056) [Unattached]              00:39:06
  12 307  Alexandra  Cook      F   (001/026) Thames Hare + Hounds      00:39:40
  13 319  Darren Paine         M   (009/056) Ramsey Road Runners       00:39:40
  14 363  Shaun Walton         MJ  (001/005) Ramsey Road Runners       00:39:41
  15 309  Andrew Brett         M   (010/056) Ramsey Road Runners       00:40:07
  16 369  Jamie Laird          M   (011/056) [Unattached]              00:40:21
  17 356  Olly Slater          M   (012/056) Nene Valley Harriers      00:40:29
  18 284  Alistair Gorrie      M   (013/056) BRAT                      00:40:32
  19 228  Tim Wigley           M50 (001/032) Bourne Town Harriers      00:40:54
  20 349  Tim Mahon            M40 (004/045) Stamford Striders         00:40:59
  21 141  Emily Foran          F35 (001/026) [Unattached]              00:41:03
  22 370  Jonathan Plant       M   (014/056) Stamford Striders         00:41:06
  23 368  Richard Blower       M   (015/056) [Unattached]              00:41:12
  24 160  Kyle Ballantyne      M   (016/056) Yaxley Runners            00:41:15
  25 162  Tony Johnson         M40 (005/045) Ropsley Road Runners      00:41:20
  26 261  Colin Robilliard     M60 (001/017) Bure Valley Harriers      00:41:23
  27 9999  -unknown-           U   (n/a)     [Unattached]              00:41:34
  28 360  Claire Steels        F   (002/026) Bourne Town Harriers      00:41:36
  29 328  Stuart Sinclair      M   (017/056) Grantham Running Club     00:41:40
  30 222  Abigail Schofield    F   (003/026) Grantham AC               00:41:47
  31 248  James Burton         M   (018/056) [Unattached]              00:41:48
  32 206  Stephen Davies       M50 (002/032) Mansfield Harriers+AC     00:41:51
  33 161  Phil Galpin          M40 (006/045) Bourne Town Harriers      00:42:04
  34 190  Joel Thompson        M   (019/056) Durham City Harriers+AC   00:42:07
  35 271  Peter Wass           M40 (007/045) Lincoln Wellington AC     00:42:14
  36 333  Craig Crofts         M   (020/056) [Unattached]              00:42:17
  37 270  Paul Wilkerson       M50 (003/032) Bedford + County Harriers 00:42:22
  38 348  Neville Hawkins      M50 (004/032) C+C                       00:42:38
  39 242  Jacqui Khoueiry      F35 (002/026) Holmfirth Hariiers+AC     00:42:46
  40 207  Joe Howells          MJ  (002/005) Bourne Town Harriers      00:42:52
  41 322  Ian Richardson       M40 (008/045) C+C                       00:42:56
  42 192  Paul Stitt           M40 (009/045) Glossopdale Harriers      00:42:57
  43 172  Andrew Fitzmaurice   M   (021/056) [Unattached]              00:42:58
  44 240  Nick Wells           M50 (005/032) Stamford Striders         00:42:58
  45 103  Mick Durkin          M50 (006/032) MickDirkin                00:42:59
  46 324  Arthur Short         M40 (010/045) Grantham AC               00:43:04
  47 229  Helen Cladingbowl    F   (004/026) Louth Athletics Club      00:43:10
  48 253  Nicolas Bertrand     M   (022/056) Stamford Striders         00:43:34
  49 279  Marcus Brownlow      M40 (011/045) Bourne Town Harriers      00:43:37
  50 310  Michelle Brett       F   (005/026) Ramsey Road Runners       00:43:56
  51 266  Terry Moat           M40 (012/045) Thorney Running Club      00:43:57
  52 132  Phil Parker          M50 (007/032) Bourne Town Harriers      00:44:04
  53 345  Phillip Hamlyn       M   (023/056) Werrington Joggers        00:44:07
  54 241  Keith Evans          M   (024/056) Bourne Town Harriers      00:44:10
  55 306  Adrian  Jay          M40 (013/045) Eastern Veterans AC       00:44:21
  56 329  Ian Rule             M40 (014/045) Bourne Town Harriers      00:44:30
  57 267  Andre Pittock        M40 (015/045) Fenland Running Club      00:44:41
  58 353  Martin Jennings      M40 (016/045) Fenland Running Club      00:44:41
  59 181  Tim Lister           M   (025/056) Bourne Town Harriers      00:44:51
  60 358  Barry Smith          M50 (008/032) [Unattached]              00:44:52
  61 216  David Old            M   (026/056) Stamford Striders         00:45:07
  62 354  Daniel J Carrington  M   (027/056) Fenland Running Club      00:45:21
  63 365  Ove Andresen         M50 (009/032) Belvoir Triathlon Club    00:45:22
  64 280  Suzie Brownlow       F35 (003/026) Bourne Town Harriers      00:45:29
  65 269  Chris Chapman        M   (028/056) [Unattached]              00:45:39
  66 344  Chris Ward           M40 (017/045) [Unattached]              00:45:40
  67 215  Victoria Old         F35 (004/026) Stamford Striders         00:45:41
  68 300  Brian  Mclean        M50 (010/032) Bourne Town Harriers      00:45:42
  69 289  Ben Davies           M   (029/056) Thorney Running Club      00:45:44
  70 237  Patrick James        MJ  (003/005) Sleaford Striders         00:45:49
  71 318  Jeremy Green         M50 (011/032) Werrington Joggers        00:46:00
  72 109  Richard Houghton     M   (030/056) Bourne Town Harriers      00:46:02
  73 362  Ben Winter           M50 (012/032) [Unattached]              00:46:07
  74 254  Lee Shields          M40 (018/045) [Unattached]              00:46:09
  75 338  Mark Hillson         M40 (019/045) Grantham Running Club     00:46:10
  76 226  Clive Harrod         M50 (013/032) Fenland Running Club      00:46:28
  77 364  Matthew Kefford      M40 (020/045) Stamford Striders         00:46:43
  78 313  Rowena Leary         F   (006/026) Norfolk Gazelles AC       00:46:46
  79 262  Hilary  Cox          F35 (005/026) Stamford Striders         00:46:47
  80 163  Brian Stevens        M50 (014/032) [Unattached]              00:46:51
  81 244  Stuart Matthews      M40 (021/045) [Unattached]              00:46:53
  82 350  Sarah Gauvin         F35 (006/026) Fenland Running Club      00:47:06
  83 143  Angela Chapman       F   (007/026) [Unattached]              00:47:07
  84 119  Kath Spencer         F45 (001/019) Barrow Runners            00:47:14
  85 273  Anna Garnier         F55 (001/009) Thames Hare + Hounds      00:47:15
  86 9999  -unknown-           U   (n/a)     [Unattached]              00:47:15
  87 129  Gareth Howard        M   (031/056) [Unattached]              00:47:16
  88 264  Darran Feely         M   (032/056) [Unattached]              00:47:36
  89 308  Anton Gaches         M50 (015/032) [Unattached]              00:47:47
  90 167  Mark Millinson       M50 (016/032) Stamford Striders         00:47:50
  91 351  Andy Cowling         M50 (017/032) Thorney Running Club      00:48:02
  92 314  Kevin Lee            M   (033/056) [Unattached]              00:48:06
  93 142  Barry Frost          M50 (018/032) [Unattached]              00:48:07
  94 236  Jane James           F45 (002/019) Sleaford Striders         00:48:10
  95 359  Vivienne Middlebrook F45 (003/019) Stamford Striders         00:48:11
  96 135  Matthew Cumberland   M   (034/056) Barrow Runners            00:48:29
  97 231  Phil Lengthorn       M   (035/056) Bourne Town Harriers      00:48:33
  98 193  Cheryl Stitt         F35 (007/026) Glossopdale Harriers      00:48:34
  99 268  Richard Woodward     M   (036/056) [Unattached]              00:48:35
 100 247  Colin Creasey        M50 (019/032) Louth Athletics Club      00:48:36
 101 241  duplicated at 54     U   (n/a)     [Unattached]              00:48:38
 102 183  Geoff Howes          M50 (020/032) Thorney Running Club      00:48:40
 103 105  Justin Elvidge       M40 (022/045) March AC                  00:48:50
 104 278  Alan Buckberry       M60 (002/017) Sleaford Striders         00:48:51
 105 311  Sarah Stubbs         F35 (008/026) Coltishall Running Club   00:48:54
 106 177  Stephen Brown        M40 (023/045) Fell Runners Association  00:49:00
 107 352  Nicola Jennings      F35 (009/026) Fenland Running Club      00:49:08
 108 180  John Combie          M60 (003/017) Newark AC                 00:49:15
 109 239  Barry Daff           M60 (004/017) Stamford Striders         00:49:26
 110 158  Mark Askew           M   (037/056) Scunthorpe +District AC   00:49:32
 111 157  Sophie Hunt          F35 (010/026) Grantham AC               00:49:43
 112 259  Julie Bass           F55 (002/009) [Unattached]              00:49:45
 113 128  Wayne Bradley        M40 (024/045) [Unattached]              00:49:46
 114 211  Robin Ball           M60 (005/017) Stamford Striders         00:49:52
 115 347  Chris Hurcomb        M40 (025/045) C+C                       00:50:03
 116 139  Barbara Fulton       F45 (004/019) Kettering Harriers        00:50:05
 117 205  Simon Granger        M   (038/056) [Unattached]              00:50:18
 118 121  Peter Ward           M50 (021/032) [Unattached]              00:50:22
 119 293  Daviid Barsby        M40 (026/045) Werrington Joggers        00:50:29
 120 217  Amy Williamson       F   (008/026) Stamford Striders         00:50:30
 121 336  Colin Scott          M50 (022/032) [Unattached]              00:50:36
 122 165  Carry Murphy         F35 (011/026) Nene Valley Harriers      00:50:44
 123 305  Sarah Jay            F45 (005/019) Eastern Veterans AC       00:50:54
 124 197  Richard Ludlow       M40 (027/045) [Unattached]              00:51:04
 125 133  Richard Pearson      M50 (023/032) Bourne Town Harriers      00:51:14
 126 144  Darryl Harman        M   (039/056) [Unattached]              00:51:15
 127 123  Dave  Windle         M40 (028/045) Retford AC                00:51:40
 128 185  Sarah Le Sage        F   (009/026) [Unattached]              00:51:45
 129 151  Matthew Gray         M   (040/056) [Unattached]              00:51:55
 130 282  Adam Etches          M40 (029/045) [Unattached]              00:52:02
 131 277  Darrell Williamson   M40 (030/045) Sleaford Striders         00:52:06
 132 106  Stuart Green         M   (041/056) [Unattached]              00:52:12
 133 126  Victoria Barnes      F45 (006/019) [Unattached]              00:52:13
 134 346  Paul Beastall        M40 (031/045) C+C                       00:52:17
 135 113  Hayley Livesey       F35 (012/026) [Unattached]              00:52:25
 136 220  Caroline Robertson   F35 (013/026) Stamford Striders         00:52:29
 137 201  Shal Paper           F35 (014/026) Stamford Striders         00:52:33
 138 301  Holly Gray           F   (010/026) [Unattached]              00:52:33
 139 342  Andrew Broom         M40 (032/045) [Unattached]              00:52:39
 140 221  Joanne Shore         F45 (007/019) [Unattached]              00:52:41
 141 315  Daniel Firth         M   (042/056) [Unattached]              00:52:48
 142 355  Emmanuel Dupont      M40 (033/045) [Unattached]              00:52:50
 143 234  Jo Anne Christian    F35 (015/026) Stamford Striders         00:52:51
 144 116  Gary Pawson          M   (043/056) [Unattached]              00:52:52
 145 208  Beth Howells         FJ  (001/002) Bourne Town Harriers      00:52:52
 146 174  Mike Parkins         M60 (006/017) Eastern Veterans AC       00:52:57
 147 316  Justin  Osborne      M   (044/056) [Unattached]              00:53:04
 148 302  Keith Morris         M50 (024/032) Ryston Runners AC         00:53:35
 149 178  Anna Thompson        F45 (008/019) Sleaford Striders         00:53:40
 150 303  Ray Berry            M40 (034/045) [Unattached]              00:54:01
 151 361  Carrie Moriarty      F35 (016/026) [Unattached]              00:54:02
 152 130  Maxine Noble         F45 (009/019) [Unattached]              00:54:24
 153 138  Nathan Saw           M   (045/056) [Unattached]              00:54:53
 154 272  Michael  Johnson     M60 (007/017) Thames Hare + Hounds      00:55:03
 155 148  Gordon Pearson       M40 (035/045) Eye Community Runners     00:55:05
 156 146  Laura Conway         F   (011/026) Yaxley Runners            00:55:07
 157 147  Rebecca  Allam       F   (012/026) [Unattached]              00:55:07
 158 317  Nilesh Patel         M   (046/056) Bushfield Joggers         00:55:07
 159 175  Julian Dickson       M   (047/056) [Unattached]              00:55:27
 160 330  Terry Lawrance       M40 (036/045) Bourne Town Harriers      00:55:43
 161 340  Jon Rawson           M40 (037/045) Sweatshop                 00:55:55
 162 202  Dave Olverson        M   (048/056) Team Dave                 00:56:12
 163 146  duplicated at 156    U   (n/a)     [Unattached]              00:56:21
 164 218  Darren  Hodgson      M   (049/056) [Unattached]              00:56:25
 165 200  Carl Smith           M40 (038/045) [Unattached]              00:56:30
 166 276  Joshua Williamson    MJ  (004/005) Sleaford Striders         00:56:45
 167 245  David Gridley        M40 (039/045) Havering 90 Joggers       00:56:54
 168 312  Chris Masters        M   (050/056) [Unattached]              00:57:02
 169 281  Kay Riley            F35 (017/026) Thorney Running Club      00:57:19
 170 243  Ann Manley           F45 (010/019) Notfast Runners Club      00:57:20
 171 235  Derek James          M40 (040/045) Sleaford Striders         00:57:20
 172 252  Kevin Stanley        M40 (041/045) Barrow Runners            00:57:39
 173 256  Matthew Thornley     MJ  (005/005) [Unattached]              00:57:45
 174 334  Alan Gray            M60 (008/017) Stamford Striders         00:57:46
 175 230  Tony Lack            M60 (009/017) Ramsey Road Runners       00:57:46
 176 366  Russell Mcdonald     M   (051/056) [Unattached]              00:57:54
 177 166  Anne Johnstone       F45 (011/019) Stamford Striders         00:57:56
 178 124  Katherine Windle     F45 (012/019) [Unattached]              00:58:00
 179 298  Nikita Walker        F   (013/026) Stamford Striders         00:58:08
 180 246  Ben Veasey           M40 (042/045) [Unattached]              00:58:36
 181 164  Brenda Hutcheon      F55 (003/009) Eastern Veterans AC       00:58:37
 182 214  Jo Challinor         F35 (018/026) [Unattached]              00:58:43
 183 299  Emma  Rodgers        F   (014/026) [Unattached]              00:58:44
 184 225  David Hutcheon       M60 (010/017) Eastern Veterans AC       00:58:45
 185 283  Rob Cochran          M   (052/056) [Unattached]              00:58:47
 186 304  Chris Harding        M60 (011/017) [Unattached]              00:58:48
 187 288  Ian Davies           M60 (012/017) Thorney Running Club      00:58:53
 188 198  Jane Holdup          F45 (013/019) [Unattached]              00:58:59
 189 325  Philip Hall          M50 (025/032) Grantham AC               00:58:59
 190 251  Adele Stanly         F45 (014/019) Barrow Runners            00:59:02
 191 173  Morten Andresen      M   (053/056) [Unattached]              00:59:04
 192 110  Leigh Howson         F   (015/026) Thorney Running Club      00:59:07
 193 367  Debbie Peters        F45 (015/019) Thorney Running Club      00:59:16
 194 326  Briony Gomm          F   (016/026) [Unattached]              00:59:28
 195 137  Rebecca Peake        F   (017/026) Flyers Southend           00:59:34
 196 136  Richard Farr         M   (054/056) Flyers Southend           00:59:34
 197 337  Jenny Scott          F45 (016/019) [Unattached]              01:00:26
 198 184  Dawn Grant           F35 (019/026) [Unattached]              01:01:04
 199 223  John Kidd            M50 (026/032) Buster's Runner           01:01:12
 200 204  Martin Coaley        M50 (027/032) [Unattached]              01:01:12
 201 275  Gary Thurgood        M50 (028/032) Yaxley Runners            01:01:20
 202 233  Hilary Depper        F55 (004/009) Skegness Coasters         01:01:21
 203 186  John Leggett         M60 (013/017) [Unattached]              01:01:57
 204 294  Elaine Allwood       F55 (005/009) Stamford Striders         01:03:23
 205 159  Bob Oakham           M60 (014/017) Notfast Runners Club      01:03:36
 206 335  Rob Michelson        M   (055/056) [Unattached]              01:03:52
 207 169  Tina Hancocks        F35 (020/026) [Unattached]              01:04:01
 208 287  Dave Smith           M60 (015/017) Lincoln Wellington AC     01:04:06
 209 131  Brendon Buckley      M60 (016/017) Grantham Running Club     01:04:30
 210 321  Richard Moody        M50 (029/032) [Unattached]              01:04:33
 211 179  Helen Simmons        F35 (021/026) [Unattached]              01:05:05
 212 176  Elma Brown           F55 (006/009) Fell Runners Association  01:05:32
 213 323  Karen Richardson     F45 (017/019) Canicross Cambridgeshire  01:05:41
 214 125  Carol Martin         F35 (022/026) Derbyshire Police AC      01:06:41
 215 149  Hannah Lingard       F   (018/026) [Unattached]              01:06:44
 216 343  Hannah Broom         FJ  (002/002) [Unattached]              01:06:57
 217 120  Jonathan Van-Tam     M50 (030/032) Notfast Runners Club      01:07:02
 218 122  Kim Ward-Pawson      F   (019/026) [Unattached]              01:07:32
 219 274  Emma  Sowden         F   (020/026) Stamford Striders         01:07:46
 220 219  Sarah Owen           F35 (023/026) [Unattached]              01:07:47
 221 285  Heena Patel          F   (021/026) BRAT                      01:08:00
 222 9999  -unknown-           U   (n/a)     [Unattached]              01:08:07
 223 210  Juliet Mumby         F   (022/026) Newark Striders           01:10:03
 224 320  Carole Page          F55 (007/009) [Unattached]              01:10:04
 225 150  Alex Lingard         F   (023/026) [Unattached]              01:10:13
 226 265  Darren Barratt       M40 (043/045) Stamford Striders         01:14:05
 227 292  Patrick Brown        M60 (017/017) March AC                  01:15:22
 228 152  Kelly Garford        F   (024/026) [Unattached]              01:16:03
 229 140  Antony Singer        M40 (044/045) [Unattached]              01:16:03
 230 290  Kurtis Irving        M   (056/056) [Unattached]              01:16:04
 231 296  Angela Gill          F35 (024/026) North Derbyshire RC       01:16:37
 232 295  Glyn Botfield        M50 (031/032) North Derbyshire RC       01:16:37
 233 117  Eileen  Pearson      F   (025/026) [Unattached]              01:17:06
 234 327  Frances Bland        F45 (018/019) [Unattached]              01:17:48
 235 209  Mark Molson          M50 (032/032) [Unattached]              01:18:14
 236 171  Gillian Holmes       F55 (008/009) Thorney Running Club      01:18:34
 237 187  Des Dalton           M40 (045/045) [Unattached]              01:19:34
 238 258  Jackie Hallett       F55 (009/009) [Unattached]              01:21:01
 239 339  Kay Rawson           F45 (019/019) [Unattached]              01:21:29
 240 153  Dawn Butcher         F35 (025/026) [Unattached]              01:24:19
 241 199  Danni Clark          F35 (026/026) [Unattached]              01:24:31
 242 101  Kelly Bamford        F   (026/026) [Unattached]              01:25:18
Copyright © 2014 John Schofield. Unauthorised copying prohibited