Back to race calendar - Full results

Grimsthorpe Castle 10k Trail Race

25th August 2014

VETERAN CATEGORY WINNERS

PosOverallNameClubTime
MALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
MALES - OVER 40 CATEGORY
13Simon MeadRamsey Road Runners37.06
24Lawrence WadeEastern Veterans AC37.45
39Jim MorrisStamford Striders39.00
420Tim MahonStamford Striders40.59
525Tony JohnsonRopsley Road Runners41.20
633Phil GalpinBourne Town Harriers42.04
735Peter WassLincoln Wellington AC42.14
841Ian RichardsonC&C42.56
942Paul StittGlossopdale Harriers42.57
1046Arthur ShortGrantham AC43.04
1149Marcus BrownlowBourne Town Harriers43.37
1251Terry MoatThorney Running Club43.57
1355Adrian JayEastern Veterans AC44.21
1456Ian RuleBourne Town Harriers44.30
1557Andre PittockFenland Running Club44.41
1658Martin JenningsFenland Running Club44.41
1766Chris Ward[Unattached]45.40
1874Lee Shields[Unattached]46.09
1975Mark HillsonGrantham Running Club46.10
2077Matthew KeffordStamford Striders46.43
2181Stuart Matthews[Unattached]46.53
22103Justin ElvidgeMarch AC48.50
23106Stephen BrownFell Runners Association49.00
24113Wayne Bradley[Unattached]49.46
25115Chris HurcombC&C50.03
26119Daviid BarsbyWerrington Joggers50.29
27124Richard Ludlow[Unattached]51.04
28127Dave WindleRetford AC51.40
29130Adam Etches[Unattached]52.02
30131Darrell WilliamsonSleaford Striders52.06
31134Paul BeastallC&C52.17
32139Andrew Broom[Unattached]52.39
33142Emmanuel Dupont[Unattached]52.50
34150Ray Berry[Unattached]54.01
35155Gordon PearsonEye Community Runners55.05
36160Terry LawranceBourne Town Harriers55.43
37161Jon RawsonSweatshop55.55
38165Carl Smith[Unattached]56.30
39167David GridleyHavering 90 Joggers56.54
40171Derek JamesSleaford Striders57.20
41172Kevin StanleyBarrow Runners57.39
42180Ben Veasey[Unattached]58.36
43226Darren BarrattStamford Striders1-14.05
44229Antony Singer[Unattached]1-16.03
45237Des Dalton[Unattached]1-19.34
MALES - OVER 50 CATEGORY
119Tim WigleyBourne Town Harriers40.54
232Stephen DaviesMansfield Harriers&AC41.51
337Paul WilkersonBedford & County Harriers42.22
438Neville HawkinsC&C42.38
544Nick WellsStamford Striders42.58
645Mick DurkinMickDirkin42.59
752Phil ParkerBourne Town Harriers44.04
860Barry Smith[Unattached]44.52
963Ove AndresenBelvoir Triathlon Club45.22
1068Brian McleanBourne Town Harriers45.42
1171Jeremy GreenWerrington Joggers46.00
1273Ben Winter[Unattached]46.07
1376Clive HarrodFenland Running Club46.28
1480Brian Stevens[Unattached]46.51
1589Anton Gaches[Unattached]47.47
1690Mark MillinsonStamford Striders47.50
1791Andy CowlingThorney Running Club48.02
1893Barry Frost[Unattached]48.07
19100Colin CreaseyLouth Athletics Club48.36
20102Geoff HowesThorney Running Club48.40
21118Peter Ward[Unattached]50.22
22121Colin Scott[Unattached]50.36
23125Richard PearsonBourne Town Harriers51.14
24148Keith MorrisRyston Runners AC53.35
25189Philip HallGrantham AC58.59
26199John KiddBuster's Runner1-01.12
27200Martin Coaley[Unattached]1-01.12
28201Gary ThurgoodYaxley Runners1-01.20
29210Richard Moody[Unattached]1-04.33
30217Jonathan Van-TamNotfast Runners Club1-07.02
31232Glyn BotfieldNorth Derbyshire RC1-16.37
32235Mark Molson[Unattached]1-18.14
MALES - OVER 60 CATEGORY
126Colin RobilliardBure Valley Harriers41.23
2104Alan BuckberrySleaford Striders48.51
3108John CombieNewark AC49.15
4109Barry DaffStamford Striders49.26
5114Robin BallStamford Striders49.52
6146Mike ParkinsEastern Veterans AC52.57
7154Michael JohnsonThames Hare & Hounds55.03
8174Alan GrayStamford Striders57.46
9175Tony LackRamsey Road Runners57.46
10184David HutcheonEastern Veterans AC58.45
11186Chris Harding[Unattached]58.48
12187Ian DaviesThorney Running Club58.53
13203John Leggett[Unattached]1-01.57
14205Bob OakhamNotfast Runners Club1-03.36
15208Dave SmithLincoln Wellington AC1-04.06
16209Brendon BuckleyGrantham Running Club1-04.30
17227Patrick BrownMarch AC1-15.22
FEMALE VETERAN CATEGORY WINNERS
 
FEMALES - OVER 35 CATEGORY
121Emily Foran[Unattached]41.03
239Jacqui KhoueiryHolmfirth Hariiers&AC42.46
364Suzie BrownlowBourne Town Harriers45.29
467Victoria OldStamford Striders45.41
579Hilary CoxStamford Striders46.47
682Sarah GauvinFenland Running Club47.06
798Cheryl StittGlossopdale Harriers48.34
8105Sarah StubbsColtishall Running Club48.54
9107Nicola JenningsFenland Running Club49.08
10111Sophie HuntGrantham AC49.43
11122Carry MurphyNene Valley Harriers50.44
12135Hayley Livesey[Unattached]52.25
13136Caroline RobertsonStamford Striders52.29
14137Shal PaperStamford Striders52.33
15143Jo Anne ChristianStamford Striders52.51
16151Carrie Moriarty[Unattached]54.02
17169Kay RileyThorney Running Club57.19
18182Jo Challinor[Unattached]58.43
19198Dawn Grant[Unattached]1-01.04
20207Tina Hancocks[Unattached]1-04.01
21211Helen Simmons[Unattached]1-05.05
22214Carol MartinDerbyshire Police AC1-06.41
23220Sarah Owen[Unattached]1-07.47
24231Angela GillNorth Derbyshire RC1-16.37
25240Dawn Butcher[Unattached]1-24.19
26241Danni Clark[Unattached]1-24.31
FEMALES - OVER 45 CATEGORY
184Kath SpencerBarrow Runners47.14
294Jane JamesSleaford Striders48.10
395Vivienne MiddlebrookStamford Striders48.11
4116Barbara FultonKettering Harriers50.05
5123Sarah JayEastern Veterans AC50.54
6133Victoria Barnes[Unattached]52.13
7140Joanne Shore[Unattached]52.41
8149Anna ThompsonSleaford Striders53.40
9152Maxine Noble[Unattached]54.24
10170Ann ManleyNotfast Runners Club57.20
11177Anne JohnstoneStamford Striders57.56
12178Katherine Windle[Unattached]58.00
13188Jane Holdup[Unattached]58.59
14190Adele StanlyBarrow Runners59.02
15193Debbie PetersThorney Running Club59.16
16197Jenny Scott[Unattached]1-00.26
17213Karen RichardsonCanicross Cambridgeshire1-05.41
18234Frances Bland[Unattached]1-17.48
19239Kay Rawson[Unattached]1-21.29
FEMALES - OVER 55 CATEGORY
185Anna GarnierThames Hare & Hounds47.15
2112Julie Bass[Unattached]49.45
3181Brenda HutcheonEastern Veterans AC58.37
4202Hilary DepperSkegness Coasters1-01.21
5204Elaine AllwoodStamford Striders1-03.23
6212Elma BrownFell Runners Association1-05.32
7224Carole Page[Unattached]1-10.04
8236Gillian HolmesThorney Running Club1-18.34
9238Jackie Hallett[Unattached]1-21.01


CASCADING TEAM RACE - ALL MALES (INC JNRS) [team of 4]
1Ramsey Road Runners 'A'Total = 42 pts - Positions: 3, 12, 13, 14
 Simon MeadDarren PaineShaun Walton
 Andrew Brett
2Stamford Striders 'A'Total = 46 pts - Positions: 8, 9, 10, 19
 Mark PoppleJim MorrisGareth Williams
 Tim Mahon
3Bourne Town Harriers 'A'Total = 122 pts - Positions: 18, 28, 34, 42
 Tim WigleyPhil GalpinJoe Howells
 Marcus Brownlow
4Stamford Striders 'B'Total = 152 pts - Positions: 20, 38, 41, 53
 Jonathan PlantNick WellsNicolas Bertrand
 David Old
5Thorney Running Club 'A'Total = 183 pts - Positions: 7, 43, 59, 74
 Darren PingTerry MoatBen Davies
 Andy Cowling
6Bourne Town Harriers 'B'Total = 189 pts - Positions: 44, 46, 48, 51
 Phil ParkerKeith EvansIan Rule
 Tim Lister
7Fenland Running Club 'A'Total = 219 pts - Positions: 49, 50, 54, 66
 Andre PittockMartin JenningsDaniel J Carrington
 Clive Harrod
8C&C 'A'Total = 261 pts - Positions: 33, 35, 90, 103
 Neville HawkinsIan RichardsonChris Hurcomb
 Paul Beastall
9Eastern Veterans AC 'A'Total = 291 pts - Positions: 4, 47, 108, 132
 Lawrence WadeAdrian JayMike Parkins
 David Hutcheon
10Bourne Town Harriers 'C'Total = 294 pts - Positions: 58, 62, 78, 96
 Brian McleanRichard HoughtonPhil Lengthorn
 Richard Pearson
11Stamford Striders 'C'Total = 315 pts - Positions: 67, 73, 86, 89
 Matthew KeffordMark MillinsonBarry Daff
 Robin Ball
12Sleaford Striders 'A'Total = 366 pts - Positions: 60, 83, 101, 122
 Patrick JamesAlan BuckberryDarrell Williamson
 Joshua Williamson

CASCADING TEAM RACE - ALL LADIES (INC JNRS) [team of 3]
1Stamford Striders 'A'Total = 37 pts - Positions: 9, 11, 17
 Victoria OldHilary CoxVivienne Middlebrook
2Bourne Town Harriers 'A'Total = 46 pts - Positions: 3, 8, 35
 Claire SteelsSuzie BrownlowBeth Howells
3Stamford Striders 'B'Total = 85 pts - Positions: 24, 30, 31
 Amy WilliamsonCaroline RobertsonShal Paper
4Stamford Striders 'C'Total = 122 pts - Positions: 34, 43, 45
 Jo Anne ChristianAnne JohnstoneNikita Walker
5Thorney Running Club 'A'Total = 144 pts - Positions: 41, 51, 52
 Kay RileyLeigh HowsonDebbie Peters

RACE STATISTICS

Total entries : 268
 
Unattached entrants : 106Male : 63Female : 43
Attached entrants : 162Male : 107Female : 55
 
Total finishers : 242 - [Unknown finishers: 5]
 
Unattached finishers : 89Male : 55Female : 34
Attached finishers : 148Male : 100Female : 48
Category Breakdown
 
Entries:
 
Senior male - 64Senior female - 35
 M40 - 50M45 - 0M50 - 33M55 - 0F35 - 30F40 - 0F45 - 22F50 - 0F55 - 9
M60 - 17M65 - 0M70 - 0M75 - 0M80 - 0F60 - 0F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 6FJ - 2
 
Finishers: [not categorised = 5]
 
Senior male - 56Senior female - 26
 M40 - 45M45 - 0M50 - 32M55 - 0F35 - 26F40 - 0F45 - 19F50 - 0F55 - 9
M60 - 17M65 - 0M70 - 0M75 - 0M80 - 0F60 - 0F65 - 0F70 - 0F75 - 0F80 - 0
MJ - 5FJ - 2
Copyright © 2014 John Schofield. Unauthorised copying prohibited
Back to race calendar - Top of page