Back to race calendar - Main results

Standish Hall 10k Trail Race, Wigan

20th October 2012

   1 287  Matthew Smith        M   (001/024) South Cheshire Harriers   00:38:15
   2 48   Nicholas Hackett     M   (002/024) South Cheshire Harriers   00:40:34
   3 282  Charlie Sharpe       M   (003/024) Spectrum Striders         00:41:04
   4 243  Andy Mayers          M40 (001/019) South Cheshire Harriers   00:41:36
   5 64   Rick Bowker          M50 (001/012) Southport Waterloo        00:41:48
   6 315  Stephen Morran       M55 (001/009) Northern Vets AC          00:42:31
   7 310  Jonathan Prideaux    M40 (002/019) Pudsey Pacers RunningClub 00:42:40
   8 271  Doug Fleming         M50 (002/012) Horwich RMI Harriers      00:42:59
   9 238  Lawrence Eccles      M   (004/024) Penny Lane Striders       00:43:10
  10 309  Karl Tuzio           M45 (001/017) Wigan Phoenix             00:43:39
  11 73   Chris Tyrer          M   (005/024) [Unattached]              00:43:45
  12 285  John Thompson        M40 (003/019) Skelmersdale Boundary Har 00:44:15
  13 6    Steve Broadfoot      M50 (003/012) Knowsley Harriers AC      00:44:25
  14 272  John Richards        M   (006/024) [Unattached]              00:44:30
  15 71   Paul Cain            M45 (002/017) Southport Waterloo        00:44:36
  16 322  Scott Christey       M45 (003/017) Astley + Tyldesley RC     00:44:39
  17 312  Mike Harris          M40 (004/019) [Unattached]              00:44:55
  18 239  Kenny Muir           M   (007/024) [Unattached]              00:45:11
  19 74   Simone Capponi       M   (008/024) Penny Lane Striders       00:45:26
  20 270  Christopher Ross     M45 (004/017) Stafford Harriers         00:45:29
  21 279  Derek Ashcroft       M55 (002/009) Penny Lane Striders       00:45:31
  22 314  M.J. Carr            M45 (005/017) [Unattached]              00:45:36
  23 54   Paul Cliff           M45 (006/017) Liverpool Running Club    00:45:50
  24 265  Robbie Wood          M55 (003/009) Liverpool Pembroke Sefton 00:46:11
  25 29   Tim Murphy           M45 (007/017) Spectrum Striders         00:46:24
  26 302  Damian O'Shaughnessy M40 (005/019) Lancashire Fire + Rescue  00:46:31
  27 313  Andy Unsworth        M   (009/024) [Unattached]              00:46:54
  28 3    Michelle Liddle      F40 (001/008) [Unattached]              00:47:07
  29 317  Paul Sumner          M45 (008/017) Atherton Running Club     00:47:08
  30 63   Tony Man             M40 (006/019) Penny Lane Striders       00:47:33
  31 321  Jamie Maitland       M   (010/024) [Unattached]              00:47:36
  32 319  David Ross           M   (011/024) [Unattached]              00:47:37
  33 72   Matthew Parker       M   (012/024) [Unattached]              00:47:40
  34 324  Paul Duke            M   (013/024) [Unattached]              00:47:47
  35 244  Rob Mayers           M45 (009/017) South Cheshire Harriers   00:48:09
  36 226  Clare Constable      F40 (002/008) Southport Waterloo        00:48:17
  37 58   Rob Hardwick         M40 (007/019) Penny Lane Striders       00:48:41
  38 283  Chris Rainey         M40 (008/019) [Unattached]              00:48:50
  39 19   Stu Riley            M   (014/024) Tri Preston               00:49:03
  40 50   Alan Ashley          M45 (010/017) [Unattached]              00:49:09
  41 280  Martin Hughes        M50 (004/012) Holmfirth Harriers        00:49:28
  42 288  Charlie Rowlands     M40 (009/019) South Cheshire Harriers   00:49:33
  43 289  John McDonald        M45 (011/017) Trawden AC                00:49:52
  44 75   Cristina Puccini     F45 (001/007) Penny Lane Striders       00:49:59
  45 281  Julia Johnson        F45 (002/007) Holmfirth Harriers        00:50:02
  46 12   Edwin Sherstone      M45 (012/017) Southport Waterloo        00:50:07
  47 22   Thomas Burke         M60 (001/002) [Unattached]              00:50:09
  48 296  Steve Hollis         M55 (004/009) Road Runners Club GB      00:50:31
  49 308  Ian Schofield        M   (015/024) [Unattached]              00:50:50
  50 274  Kevin Balyekyi       M45 (013/017) Lancashire Fire + Rescue  00:51:19
  51 31   Darren Tyldesley     M45 (014/017) [Unattached]              00:51:26
  52 59   Billy Hargreaves     M65 (002/002) Southport Waterloo        00:51:28
  53 299  Tom Kelly            M45 (015/017) [Unattached]              00:51:41
  54 275  Simon Phillips       M50 (005/012) Wrexham AC                00:51:45
  55 303  David Miller         M55 (005/009) [Unattached]              00:51:47
  56 263  Andrew Fisher        M40 (010/019) [Unattached]              00:51:48
  57 55   Michael Lisle        M55 (006/009) Mersey Tri                00:51:52
  58 264  Sam Marsden          M50 (006/012) [Unattached]              00:51:53
  59 53   Paul Doyle           M50 (007/012) [Unattached]              00:52:05
  60 253  Matthew Burton       M   (016/024) [Unattached]              00:52:17
  61 311  Nicola Bradford      F40 (003/008) Pudsey Pacers RunningClub 00:52:19
  62 286  David Riding         M   (017/024) Newburgh Nomads           00:52:31
  63 44   Michael Emery        M50 (008/012) [Unattached]              00:52:37
  64 273  Patrick Wilson       M   (018/024) [Unattached]              00:52:42
  65 39   Diane Hamblett       F40 (004/008) [Unattached]              00:52:52
  66 297  Helen Lavelle        F35 (001/003) Southport Waterloo        00:52:57
  67 304  Alastair Brown       M40 (011/019) [Unattached]              00:53:00
  68 43   Simon Wake           M50 (009/012) [Unattached]              00:53:21
  69 256  James Hopkinson      M   (019/024) [Unattached]              00:53:31
  70 23   Kelly Anne Towns     F35 (002/003) Astley + Tyldesley RC     00:53:53
  71 245  Peter Mills          M45 (016/017) [Unattached]              00:54:16
  72 300  Jasper Kelly         MJ  (001/001) [Unattached]              00:54:32
  73 278  Adam Walker          M   (020/024) [Unattached]              00:55:08
  74 60   Alan Peers           M70 (001/003) Spectrum Striders         00:55:17
  75 246  Tom Hardy            M   (021/024) [Unattached]              00:55:34
  76 316  Julia Morran         F   (001/006) Fell Runners Association  00:55:51
  77 14   Ross Moughtin        M60 (001/001) Achilles London           00:56:07
  78 323  William Cook         M55 (007/009) [Unattached]              00:56:08
  79 56   Peter Buckton        M50 (010/012) [Unattached]              00:56:41
  80 20   Colin Sinclair       M50 (011/012) [Unattached]              00:56:45
  81 66   Gill Darby           F50 (001/006) Penny Lane Striders       00:56:48
  82 242  Bernard Brown        M45 (017/017) [Unattached]              00:56:51
  83 62   Sandra Connell       F   (002/006) Picton RC                 00:56:56
  84 269  Jillian Ross         F45 (003/007) Stafford Harriers         00:57:19
  85 295  Elizabeth Stanfield  F40 (005/008) Southport Waterloo        00:57:32
  86 284  Morag Lockley        F   (003/006) Tri Preston               00:57:44
  87 47   Sue Stewart          F65 (001/001) Southport Waterloo        00:57:47
  88 291  Maxine Geary         F40 (006/008) [Unattached]              00:58:16
  89 290  Keith Dagnall        M40 (012/019) [Unattached]              00:58:17
  90 57   Jane Hallows         F40 (007/008) Penny Lane Striders       00:58:22
  91 292  Jane Warner          F45 (004/007) Skelmersdale Boundary Har 00:58:28
  92 325  Adam Leonard         M   (022/024) [Unattached]              00:59:05
  93 307  Chris Jones          M40 (013/019) [Unattached]              00:59:13
  94 320  Helen Charnock       F   (004/006) [Unattached]              00:59:18
  95 40   Clare O'Callaghan    F   (005/006) Penny Lane Striders       00:59:31
  96 69   Katy Lewis           F45 (005/007) Picton RC                 01:00:08
  97 46   Paul Moss            M50 (012/012) [Unattached]              01:00:40
  98 236  Gary Whiteley        M40 (014/019) [Unattached]              01:00:48
  99 21   Elaine Sutton        F45 (006/007) Southport Waterloo        01:01:43
 100 70   Jeanette Grimes      F50 (002/006) Picton RC                 01:01:43
 101 301  Stephen Knowles      M40 (015/019) [Unattached]              01:01:59
 102 49   Phil Martin          M70 (002/003) Bowland Fell Runners      01:02:13
 103 38   David Whiteside      M   (023/024) [Unattached]              01:03:31
 104 45   Emma Owen            F35 (003/003) [Unattached]              01:03:34
 105 11   Damian Duffy         M   (024/024) [Unattached]              01:03:35
 106 61   Sharon Layton        F50 (003/006) Picton RC                 01:04:08
 107 4    Alan Appleton        M55 (008/009) [Unattached]              01:04:12
 108 318  R. Devine            M40 (016/019) [Unattached]              01:06:08
 109 305  Matthew Jones        M40 (017/019) [Unattached]              01:07:20
 110 41   Rachel Rick          F50 (004/006) Penny Lane Striders       01:09:13
 111 268  Malcolm Towler       M70 (003/003) Northern Vets AC          01:10:38
 112 294  Claire Lyons         F50 (005/006) Crosby Stormers           01:11:15
 113 293  Lynn Smith           F50 (006/006) [Unattached]              01:11:15
 114 9    Janet Holmes         F55 (001/001) St Helens + Sutton        01:12:45
 115 298  John Hurley          M55 (009/009) Chorley                   01:15:24
 116 277  Nicola Abella        F   (006/006) [Unattached]              01:16:18
 117 276  Justine Kelly        F45 (007/007) Parbold Pink Panthers     01:16:18
 118 306  Nick Allen           M40 (018/019) [Unattached]              01:18:45
 119 15   Eileen Burke         F60 (001/001) Penny Lane Striders       01:19:38
 120 16   Fiona Burke          F40 (008/008) [Unattached]              01:19:53
 121 51   Steven Hamblett      M40 (019/019) [Unattached]              01:27:32
Copyright © 2012 John Schofield. Unauthorised copying prohibited