Back to race calendar - Main results

Great Langdale Marathon, Cumbria

22nd September 2012

   1 170  Steven Prentice      M   (001/056) Bellahouston Harriers     02:57:28
   2 156  Nick Thomas          M45 (001/021) Telford Harriers          03:06:49
   3 238  Charlie Pass         M   (002/056) Wesham Road Runners       03:11:51
   4 44   Charlie Batho        M40 (001/029) Stockport Harriers        03:12:22
   5 212  Shuan Livesey        M   (003/056) Accrington Road Runners   03:15:45
   6 133  Breton Holdsworth    M   (004/056) Clayton le Moors Harriers 03:18:04
   7 76   Paul Brown           M   (005/056) Trawden AC                03:18:28
   8 175  Julian Brown         M45 (002/021) Macclesfield Harriers     03:19:19
   9 95   Jonathan Barlow      M   (006/056) [Unattached]              03:20:20
  10 187  David Naughton       M50 (001/022) Clayton le Moors Harriers 03:22:43
  11 132  Mike Greener         M40 (002/029) St. Edmund Pacers         03:24:09
  12 182  Simon Thompson       M   (007/056) Keswick AC                03:26:10
  13 181  Nicola Shaw          F40 (001/008) [Unattached]              03:28:27
  14 219  Neil Kelly           M   (008/056) Penny Lane Striders       03:28:34
  15 222  Peter Bates          M55 (001/006) Bury AC                   03:30:53
  16 251  Chris Campbell       M40 (003/029) Trawden AC                03:31:12
  17 253  Matthew Haworth      M   (009/056) Trawden AC                03:31:51
  18 110  Emma Lund            F   (001/010) Wesham Road Runners       03:32:59
  19 201  Richard Jones        M   (010/056) Garstang Running Club     03:34:07
  20 83   David Coleman        M   (011/056) [Unattached]              03:35:21
  21 112  Malcolm Collins      M40 (004/029) Astley + Tyldesley RC     03:37:20
  22 99   Jonathan Godfrey     M40 (005/029) [Unattached]              03:37:40
  23 247  Caroline Hemming     F45 (001/006) Spectrum Striders         03:38:12
  24 178  Sam Ashcroft         MJ  (001/002) Preston Harriers          03:39:32
  25 200  Mick Wilson          M60 (001/004) Helm Hill Runners         03:40:06
  26 186  Anthony Harnett      M50 (002/022) North York Moors AC       03:40:15
  27 164  Alan Dawson          M55 (002/006) St. Edmund Pacers         03:40:34
  28 124  Andrew Merrell       M40 (006/029) Halesowen AC              03:41:09
  29 23   George Duckworth     M   (012/056) [Unattached]              03:42:26
  30 208  Chris Ingham         M   (013/056) Horwich RMI Harriers      03:44:15
  31 104  Guy Thomas           M50 (003/022) [Unattached]              03:44:43
  32 169  Tim Long             M45 (003/021) [Unattached]              03:44:48
  33 8    Marc Potter          M   (014/056) Riversway Road Runners    03:45:18
  34 198  Billy Burns          M40 (007/029) [Unattached]              03:46:25
  35 111  Anthony Hall         M40 (008/029) Trawden AC                03:46:29
  36 183  Andy Smith           M   (015/056) [Unattached]              03:47:13
  37 128  Chris Smallman       M45 (004/021) Mercia Fell Runners       03:48:41
  38 102  Ian Hall             M50 (004/022) Amazing Feet Running Club 03:48:55
  39 47   Paul Dewar           M45 (005/021) [Unattached]              03:49:12
  40 218  Chris Renton         M45 (006/021) FetchEveryone RC          03:49:27
  41 243  Katherine Brougham   F   (002/010) [Unattached]              03:49:38
  42 228  Gary Charlton        M50 (005/022) Great Langdale RC         03:49:38
  43 166  Joseph Dooley        M45 (007/021) [Unattached]              03:49:56
  44 140  Wayne Collins        M   (016/056) [Unattached]              03:52:29
  45 135  Peter Sariwee        M40 (009/029) Lancaster + Morecambe AC  03:53:04
  46 172  David Bayley         M   (017/056) MK Lakeside               03:53:54
  47 56   Jon Mayman           M40 (010/029) South Derby Road Runners  03:53:54
  48 203  Matthew Breakell     M   (018/056) [Unattached]              03:54:30
  49 197  Nigel Shepherd       M50 (006/022) Wesham Road Runners       03:54:34
  50 217  Iain Singer          M40 (011/029) Blyth Running Club        03:55:27
  51 226  Susanne Hunter       F45 (002/006) Blyth Running Club        03:55:27
  52 46   Brian Cumpsty        M45 (008/021) Thornton Cleveleys RC     03:56:54
  53 18   John Bertenshaw      M55 (003/006) Wesham Road Runners       03:58:26
  54 130  Peter Grayson        M55 (004/006) Black Combe Runners       03:58:31
  55 146  Mark Thorpe          M40 (012/029) [Unattached]              03:58:39
  56 184  John Spooner         M40 (013/029) Lancaster + Morecambe AC  03:58:53
  57 252  Anna Campbell        F   (003/010) [Unattached]              03:59:06
  58 167  Andrew Scowcroft     M   (019/056) [Unattached]              03:59:16
  59 221  Jen O'Neill          F35 (001/003) Fell Runners Association  04:00:44
  60 205  Robbie Burke         M45 (009/021) Liverpool Running Club    04:01:37
  61 147  Paul McKenny         M45 (010/021) [Unattached]              04:02:35
  62 41   Angela Colby         F40 (002/008) Wesham Road Runners       04:02:57
  63 155  Anthony Hayes        M   (020/056) [Unattached]              04:03:06
  64 129  Kevin Day            M45 (011/021) Goyt Valley Striders      04:03:59
  65 225  Allan Green          M60 (002/004) 100 Marathon Club         04:04:30
  66 11   Stephen Price        M50 (007/022) Liverpool Running Club    04:05:05
  67 16   Lauren Marsden       F40 (003/008) Swinton Running Club      04:05:24
  68 10   Siobhan Brener       F40 (004/008) Keswick AC                04:07:31
  69 245  Carl Perry           M40 (014/029) [Unattached]              04:07:43
  70 106  Paul Beasley         M50 (008/022) Sutton in Ashfield Harrs  04:09:30
  71 234  Andrew Richardson    M45 (012/021) [Unattached]              04:11:03
  72 123  Mark Sleeman         M   (021/056) Totley AC                 04:11:30
  73 45   Troy Watson          M45 (013/021) Wesham Road Runners       04:12:26
  74 192  Clare Jones          F45 (003/006) LDWA                      04:12:46
  75 174  Aileen Baldwin       F60 (001/001) Stainland Lions RC        04:15:35
  76 223  Kevin Blackhurst     M50 (009/022) Kirkstall Harriers        04:15:35
  77 237  Adam Mills           M   (022/056) Rodillian Runners         04:16:44
  78 196  John Yates           M   (023/056) [Unattached]              04:16:45
  79 50   David Mullaney       M50 (010/022) Selby Striders            04:17:25
  80 144  Steven Bone          M40 (015/029) [Unattached]              04:17:36
  81 81   Gordon Richmond      M   (024/056) [Unattached]              04:18:39
  82 70   Pat Norris           M45 (014/021) [Unattached]              04:19:34
  83 171  David Anderson       M40 (016/029) Altrincham + Dist. AC     04:20:12
  84 92   Andy Mould           M   (025/056) [Unattached]              04:20:20
  85 68   Andrew Skirenko      M40 (017/029) [Unattached]              04:20:26
  86 43   Warren Moorfield     M40 (018/029) Wigan Phoenix             04:21:38
  87 165  Adrian Metcalf       M40 (019/029) Tri Lakeland              04:21:39
  88 121  Hamish McAndrew      M   (026/056) [Unattached]              04:21:41
  89 240  James Hirst          MJ  (002/002) [Unattached]              04:22:15
  90 151  Michael Gosney       M40 (020/029) Billingham Marsh House H. 04:22:21
  91 52   William Burnikell    M50 (011/022) [Unattached]              04:24:04
  92 107  Alan Price           M50 (012/022) Harmeny AC                04:24:25
  93 65   Craig Lamb           M   (027/056) [Unattached]              04:24:56
  94 117  Shaun Lamb           M   (028/056) [Unattached]              04:24:56
  95 202  Graham Lawton        M   (029/056) [Unattached]              04:26:10
  96 78   Hayley Livesey       F35 (002/003) Lincoln + District RC     04:26:18
  97 91   Matt Rooke           M   (030/056) [Unattached]              04:27:09
  98 88   Mark Leadbeatter     M   (031/056) [Unattached]              04:28:27
  99 230  Fay Elspeth          F50 (001/002) [Unattached]              04:28:38
 100 231  Steven Turner        M   (032/056) [Unattached]              04:28:44
 101 224  Damon Hesford        M   (033/056) [Unattached]              04:29:30
 102 173  Scott Grant          M   (034/056) [Unattached]              04:29:51
 103 207  Mark Woodfield       M   (035/056) [Unattached]              04:30:19
 104 53   Chris Heaton         M50 (013/022) Heaton Harriers           04:31:59
 105 96   Stephen Alder        M   (036/056) [Unattached]              04:32:20
 106 239  Joerg Quentin        M45 (015/021) LT TSK Bienenbuttel       04:32:35
 107 82   Tom Elliff           M   (037/056) Human Energy AC           04:32:43
 108 150  Carolyn Pierse       F   (004/010) [Unattached]              04:36:10
 109 49   Ben Johnson          M45 (016/021) [Unattached]              04:36:22
 110 191  Sarah Elliot         F35 (003/003) Lancaster + Morecambe AC  04:36:47
 111 12   Ian Hayden           M   (038/056) Aurora Harriers           04:37:04
 112 5    Neil Jones           M55 (005/006) 100 Marathon Club         04:38:29
 113 189  Niall Cheyne         M40 (021/029) Swaledale Road Runners    04:39:31
 114 125  Jane Ives            F40 (005/008) Elvet Striders            04:39:32
 115 66   Susan Baylis         F65 (001/001) [Unattached]              04:39:32
 116 19   Sarah Barry          F40 (006/008) [Unattached]              04:42:52
 117 20   Sean Barry           M40 (022/029) [Unattached]              04:42:52
 118 74   Mike Boddy           M40 (023/029) [Unattached]              04:43:35
 119 179  Jerome Barton        M40 (024/029) [Unattached]              04:44:08
 120 30   Leah Lockwood        F   (005/010) Penistone Footpath Runnrs 04:45:18
 121 13   David Lockwood       M   (039/056) Penistone Footpath Runnrs 04:45:18
 122 204  Tim Sturgess         M   (040/056) [Unattached]              04:45:18
 123 24   Mikael Malmsjo       M   (041/056) [Unattached]              04:45:34
 124 157  Scott Wilson         M   (042/056) Wombwell Sporting AC      04:46:27
 125 209  Simon Kirkby         M40 (025/029) Bolton United Harriers    04:47:05
 126 138  Paul Stocks          M45 (017/021) [Unattached]              04:47:34
 127 108  Christopher Jamieson M50 (014/022) Esk Valley Fell Club      04:47:59
 128 63   Roy Young            M60 (003/004) Ackworth Road Runners &AC 04:49:00
 129 213  Brian Richardson     M45 (018/021) Blackhill Bounders        04:49:54
 130 105  Dave Corp            M50 (015/022) [Unattached]              04:53:27
 131 185  Andrew Pillidge      M50 (016/022) Walton AC                 04:54:37
 132 101  Peter Whitworth      M45 (019/021) [Unattached]              04:54:45
 133 59   Colin Longworth      M55 (006/006) 100 Marathon Club         04:55:31
 134 158  Lynn Baines          F40 (007/008) [Unattached]              04:55:57
 135 206  Chris Packman        M45 (020/021) [Unattached]              04:55:57
 136 188  Nicolas Anderson     M40 (026/029) Swaledale Road Runners    04:56:17
 137 162  Karl Fursey          M40 (027/029) Black Combe Runners       04:56:28
 138 61   Andy McPherson       M   (043/056) Brabond AC                04:58:14
 139 143  Ryan Woodburn        M   (044/056) [Unattached]              04:58:44
 140 211  Paddy McDonald       M60 (004/004) Haddington ELP            04:59:01
 141 115  Elizabeth Davies     F   (006/010) [Unattached]              04:59:17
 142 142  Lee Harris           M   (045/056) [Unattached]              04:59:35
 143 220  Martyn Candy         M50 (017/022) Peel Road Runners         04:59:55
 144 55   Dave Noble           M   (046/056) [Unattached]              05:05:03
 145 1    Paul Watts           M45 (021/021) Wye Valley Running Club   05:05:24
 146 2    David Cremins        M40 (028/029) 100 Marathon Club         05:05:24
 147 62   Aristos Tofallis     M   (047/056) [Unattached]              05:05:41
 148 176  Trevor Grunoy        M65 (001/002) Royton Road Runners       05:05:55
 149 160  Janet Woodhouse      F50 (002/002) [Unattached]              05:06:00
 150 161  Alan Bentley         M50 (018/022) [Unattached]              05:06:00
 151 159  Claire Fowler        F   (007/010) [Unattached]              05:06:00
 152 14   Janet Wood           F45 (004/006) [Unattached]              05:08:30
 153 236  Eden Parkinson       M40 (029/029) [Unattached]              05:08:37
 154 148  Eleanor Tilloston    F40 (008/008) [Unattached]              05:10:52
 155 229  Scott Leah           M   (048/056) [Unattached]              05:12:13
 156 139  Karen Thrippleton    F45 (005/006) [Unattached]              05:13:26
 157 7    Rob Dart             M   (049/056) [Unattached]              05:14:20
 158 116  Paul Dart            M50 (019/022) [Unattached]              05:14:20
 159 60   Olumide Jatto        M   (050/056) [Unattached]              05:14:53
 160 67   Jim Manford          M65 (002/002) North East Marathon Club  05:15:56
 161 131  Steve Hart           M50 (020/022) Swinton Running Club      05:19:44
 162 233  James Barnes         M50 (021/022) UKNetRunner               05:20:29
 163 80   Viola Zuokumor       F   (008/010) [Unattached]              05:22:15
 164 33   Cathie Metcalfe      F   (009/010) [Unattached]              05:23:04
 165 250  Nick Hodgkinson      M50 (022/022) Otley AC                  05:23:07
 166 134  Keith Whitby         M   (051/056) [Unattached]              05:24:22
 167 122  Colin Whitby         M   (052/056) [Unattached]              05:24:22
 168 193  Ruth Benzimra        F45 (006/006) 100 Marathon Club         05:24:31
 169 85   Jessica Williams     F   (010/010) [Unattached]              05:34:59
 170 86   Duncan Williams      M   (053/056) [Unattached]              05:34:59
 171 241  Maksymilian Bojarski M   (054/056) [Unattached]              05:37:35
 172 32   C. Clifford-Hirst    M   (055/056) [Unattached]              05:37:36
 173 79   Ian Doyle            M   (056/056) [Unattached]              05:41:22
Copyright © 2012 John Schofield. Unauthorised copying prohibited