Back to race calendar - Main results

Haweswater Half Marathon, Cumbria

4th March 2012

   1 200  Stuart Carmichael    M40 (001/066) City of Hull AC           01:11:57
   2 614  James Bulman         M40 (002/066) New Marske Harriers       01:13:31
   3 70   Russell Maddams      M   (001/116) Keswick AC                01:15:25
   4 333  Matthew Hayes        M   (002/116) East Hull Harriers        01:15:32
   5 292  John French          M   (003/116) Eden Runners              01:15:42
   6 179  Gareth Booth         M40 (003/066) Horwich RMI Harriers      01:15:55
   7 456  Richard Pattinson    M45 (001/057) Pudsey + Bramley AC       01:15:59
   8 378  Tony Lambert         M40 (004/066) Swaledale Road Runners    01:16:49
   9 541  John Sutton          M   (004/116) Blackburn Harriers        01:19:01
  10 121  Bob Hodgson          M   (005/116) Carlisle Tri Club         01:19:14
  11 34   George Thompson      M55 (001/025) Border Harriers           01:19:43
  12 602  Keith Johnston       M   (006/116) Chorley Harriers & Tri    01:20:04
  13 174  Oliver Blomfield     M40 (005/066) Eden Runners              01:20:37
  14 495  Mark Ryan            M   (007/116) Carlisle Tri Club         01:20:45
  15 528  Sean Smith           M   (008/116) New World Road Runners    01:21:12
  16 480  Bob Reid             M   (009/116) [Unattached]              01:22:01
  17 180  Anthony Bowness      M40 (006/066) [Unattached]              01:22:24
  18 490  Darren Rook          M40 (007/066) Border Harriers           01:22:29
  19 138  Graham Airey         M   (010/116) Keswick AC                01:22:31
  20 349  Christopher Howie    M40 (008/066) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:22:35
  21 600  Stephen Young        M   (011/116) Preston Harriers          01:22:43
  22 471  Jon Purslow          M45 (002/057) [Unattached]              01:23:06
  23 211  Gary Chapman         M40 (009/066) Keighley + Craven AC      01:23:13
  24 52   David Scrimshaw      M   (012/116) Beckenham RC              01:23:24
  25 89   Paul Jackson         M   (013/116) Cumberland AC             01:23:31
  26 442  Scott Newburn        M   (014/116) [Unattached]              01:23:45
  27 598  Megan Wright         F   (001/079) Hunters Bog Trotters      01:24:14
  28 45   Andrew Meskimmon     M45 (003/057) Dewsbury Road Runners     01:24:19
  29 584  James Wildgoose      M   (015/116) [Unattached]              01:24:34
  30 246  David Dalziel        M   (016/116) [Unattached]              01:24:39
  31 191  Kim Brown            M   (017/116) [Unattached]              01:24:42
  32 141  Paul Alcock          M45 (004/057) Carlisle Tri Club         01:25:04
  33 147  Geoffrey Armstrong   M45 (005/057) Teesdale AC               01:25:19
  34 208  Peter Chaffer        M50 (001/046) Blaydon Harriers          01:25:31
  35 472  Martin Quinn         M   (018/116) Chorley Harriers & Tri    01:25:48
  36 268  Henry Eaton          M   (019/116) Durham University         01:26:03
  37 47   Craig Burrow         M   (020/116) Helm Hill Runners         01:26:34
  38 616  Ian Davies           M   (021/116) [Unattached]              01:26:35
  39 40   Kevin Lister         M   (022/116) North East Veterans       01:27:09
  40 131  Richard Marlton      M45 (006/057) Stockport Harriers        01:27:15
  41 569  Jo Waites            F40 (001/034) Calder Valley FellRunners 01:27:18
  42 228  Jason Cook           M40 (010/066) Blackburn Road Runners    01:27:19
  43 6    Alan Beech           M40 (011/066) [Unattached]              01:27:53
  44 224  Stephen Coleman      M50 (002/046) Astley + Tyldesley RC     01:28:07
  45 232  Simon Couchman       M   (023/116) Lancaster University AC   01:28:24
  46 505  Brian Shaw           M40 (012/066) Darwen Dashers            01:28:26
  47 176  Paul Boardman        M50 (003/046) Horwich RMI Harriers      01:28:34
  48 132  Robert Kenning       M   (024/116) Keswick AC                01:28:38
  49 436  Simon Mortlock       M45 (007/057) Dumfries Running Club     01:28:40
  50 86   Simon Thompson       M   (025/116) Keswick AC                01:28:42
  51 124  Howard Seal          M   (026/116) Derwent AC                01:28:45
  52 272  Stephen Edwards      M   (027/116) [Unattached]              01:28:47
  53 510  Andrew Shorey        M   (028/116) Idle AC                   01:28:53
  54 293  Andy Fryer           M45 (008/057) [Unattached]              01:29:03
  55 266  Paul Dunlop          M45 (009/057) Sunderland Strollers      01:29:04
  56 39   Kevin Scott          M40 (013/066) [Unattached]              01:29:12
  57 112  Janet Kenyon         F50 (001/020) [Unattached]              01:29:15
  58 593  Nicholas M. Wilson   M45 (010/057) [Unattached]              01:29:27
  59 546  Richard Tattersall   M   (029/116) [Unattached]              01:29:30
  60 615  Michael King         M   (030/116) [Unattached]              01:29:33
  61 601  Ally Morrison        F   (002/079) [Unattached]              01:29:59
  62 142  Mike Allison         M50 (004/046) Fell Runners Association  01:30:02
  63 454  Derek Parrington     M45 (011/057) Swaledale Road Runners    01:30:06
  64 127  Peter Sandford       M55 (002/025) Dallam Running Club       01:30:15
  65 506  Rebecca Sheffield    F   (003/079) [Unattached]              01:30:53
  66 255  James Dean           M   (031/116) Goyt Valley Striders      01:30:55
  67 364  Robbie Kelly         M50 (005/046) Swaledale Road Runners    01:30:57
  68 118  Darren Kirby         M   (032/116) Tyne + Wear Fire Service  01:31:04
  69 592  Mick Wilson          M60 (001/014) Helm Hill Runners         01:31:12
  70 543  Matthew Swallow      M   (033/116) [Unattached]              01:31:24
  71 470  Richard Prokas       M   (034/116) [Unattached]              01:31:27
  72 361  Matthew Jones        M   (035/116) Sedgefield Harriers       01:31:28
  73 475  Martin Randall       M40 (014/066) Swaledale Road Runners    01:31:29
  74 446  David Nolan          M   (036/116) Alnwick Harriers          01:31:33
  75 185  Karen Bridge         F40 (002/034) Eden Runners              01:31:37
  76 494  Mark Rutherford      M   (037/116) Keswick AC                01:32:04
  77 540  Chris Sumsion        M45 (012/057) [Unattached]              01:32:11
  78 428  Alan Metcalf         M50 (006/046) Preston Harriers          01:32:22
  79 336  Ruth Hetherington    F   (004/079) Eden Runners              01:32:23
  80 502  Kevin Scott          M45 (013/057) Eden Runners              01:32:51
  81 71   Mark Jordan          M55 (003/025) Harrogate Harriers        01:32:55
  82 409  Lauren Marsden       F   (005/079) Swinton Running Club      01:32:58
  83 269  Colin Edon           M40 (015/066) [Unattached]              01:33:19
  84 327  Keith Harrison       M45 (014/057) Keswick AC                01:33:27
  85 148  Michael Armstrong    M50 (007/046) Sunderland Strollers      01:33:34
  86 172  Paul Biddulph        M40 (016/066) Calder Valley FellRunners 01:33:45
  87 492  George Russell       M40 (017/066) Low Fell Running Club     01:33:51
  88 88   Michael Sanderson    M   (038/116) Allen Valley Striders     01:33:54
  89 379  Marcus Lancastle     M45 (015/057) Lincoln + District RC     01:34:01
  90 199  Stephen Campbell     M   (039/116) Arragons Tri Club         01:34:18
  91 3    Howard Jeffrey       M55 (004/025) Otley AC                  01:34:28
  92 413  Gavin Matier         M40 (018/066) Carlisle Aspatria         01:34:35
  93 613  Sharon Bulman        F   (006/079) New Marske Harriers       01:34:36
  94 169  Gail Bell            F   (007/079) Sedgefield Harriers       01:34:46
  95 551  Ronald Thorn         M   (040/116) Saltwell Harriers         01:34:53
  96 324  Alex Harle           M   (041/116) [Unattached]              01:34:58
  97 617  Stephen Taylor       M55 (005/025) [Unattached]              01:35:09
  98 267  Peter Earl           M40 (019/066) Quakers Running Club      01:35:16
  99 450  Masayuki Oda         M   (042/116) [Unattached]              01:35:23
 100 134  Daniel Morgan        M   (043/116) [Unattached]              01:35:45
 101 497  Marcus Saunders      M45 (016/057) Lincoln + District RC     01:35:57
 102 544  Nicola Sweeney       F   (008/079) [Unattached]              01:36:21
 103 535  Darren Stockdale     M   (044/116) Quakers Running Club      01:36:25
 104 305  David Graham         M45 (017/057) [Unattached]              01:36:30
 105 259  Simon Dermont        M40 (020/066) [Unattached]              01:36:34
 106 607  Heather Anderson     F   (009/079) [Unattached]              01:36:41
 107 315  Tim Grimwood         M   (045/116) [Unattached]              01:36:48
 108 431  Jon Minto            M   (046/116) UKNetRunner               01:36:50
 109 243  Graham Daglish       M55 (006/025) Elvet Striders            01:36:57
 110 223  Charles Colby        M40 (021/066) Wesham Road Runners       01:36:59
 111 48   Alun Brown           M   (047/116) [Unattached]              01:37:04
 112 345  Ray Horncastle       M   (048/116) [Unattached]              01:37:14
 113 16   David Edon           M45 (018/057) [Unattached]              01:37:20
 114 4    Daniel Sturgeon      M   (049/116) York Knavesmire Harriers  01:37:28
 115 467  Ron Pounder          M50 (008/046) [Unattached]              01:37:35
 116 49   Jeff Clark           M45 (019/057) Barnsley Harriers         01:37:37
 117 539  Dave Suddes          M40 (022/066) [Unattached]              01:37:59
 118 435  Stephen Mort         M   (050/116) Preston Harriers          01:38:00
 119 343  Mark Hodgson         M40 (023/066) [Unattached]              01:38:02
 120 187  Jenny Brignall       F   (010/079) Heaton Harriers           01:38:04
 121 233  Chris Counsell       M   (051/116) [Unattached]              01:38:07
 122 533  Keith Staines        M45 (020/057) [Unattached]              01:38:10
 123 558  Terry Topping        M45 (021/057) Sunderland Strollers      01:38:30
 124 165  Trudy Beetham        F   (011/079) Keswick AC                01:38:33
 125 396  Gordon Long          M55 (007/025) Low Fell Running Club     01:38:34
 126 404  Andrew Maddocks      M   (052/116) [Unattached]              01:38:44
 127 128  Adele Roche          F50 (002/020) Howgill Harriers          01:38:50
 128 100  Gareth Taylor        M   (053/116) [Unattached]              01:38:51
 129 335  Andrew Hetherington  M   (054/116) [Unattached]              01:38:55
 130 186  David Brignall       M50 (009/046) Heaton Harriers           01:38:59
 131 375  Gary Knight          M   (055/116) [Unattached]              01:39:03
 132 317  Stephen Hails        M45 (022/057) [Unattached]              01:39:05
 133 192  Richard Brown        M45 (023/057) [Unattached]              01:39:10
 134 252  Mark Davinson        M   (056/116) Derwentside AC            01:39:16
 135 503  Barry Shackleton     M55 (008/025) Darwen Dashers            01:39:32
 136 277  Jeremy Ellman        M55 (009/025) Claremont Road Runners    01:39:43
 137 595  Val Wilson           F45 (001/024) [Unattached]              01:39:46
 138 144  David Anderson       M50 (010/046) East Hull Harriers        01:39:46
 139 201  Anthony Carr         M   (057/116) [Unattached]              01:39:48
 140 261  Claire Diamond-Howe  F   (012/079) Low Fell Running Club     01:39:55
 141 440  Stephen Needham      M   (058/116) Preston Harriers          01:39:57
 142 59   Mark Nixon           M   (059/116) [Unattached]              01:40:05
 143 107  David Barnes         M50 (011/046) [Unattached]              01:40:07
 144 376  Andrew Kyle          M   (060/116) [Unattached]              01:40:08
 145 105  Geoff Chapman        M40 (024/066) [Unattached]              01:40:09
 146 106  Erik Hampton         M40 (025/066) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:40:10
 147 81   Jacqueline Shaw      F45 (002/024) Darwen Dashers            01:40:12
 148 110  Mike Beechey         M45 (024/057) Keswick AC                01:40:13
 149 196  Carol Butterworth    F40 (003/034) Darwen Dashers            01:40:19
 150 424  Emma McKnespiey      F   (013/079) [Unattached]              01:40:22
 151 557  Jonathan Tombs       M40 (026/066) Eden Runners              01:40:26
 152 114  Shaun Graham         M45 (025/057) Eden Runners              01:40:28
 153 585  Barry Wilding        M   (061/116) [Unattached]              01:40:33
 154 15   Tim Warner           M55 (010/025) Garstang Running Club     01:40:34
 155 298  Mark Gibson          M40 (027/066) [Unattached]              01:40:38
 156 125  M Joyce              M55 (011/025) Jarrow + Hebburn AC       01:40:42
 157 452  Mark Pannone         M40 (028/066) [Unattached]              01:40:47
 158 37   Chris Hassell        M45 (026/057) North East Veterans       01:40:49
 159 553  Mark Thorpe          M40 (029/066) [Unattached]              01:40:58
 160 547  Alan Taylor          M40 (030/066) Wesham Road Runners       01:41:03
 161 149  Mike Armstrong       M   (062/116) [Unattached]              01:41:14
 162 288  Stephen Flynn        M   (063/116) [Unattached]              01:41:17
 163 181  Chris Boyd           M   (064/116) Eden Runners              01:41:30
 164 203  Nicola Carruthers    F   (014/079) Carlisle Tri Club         01:41:33
 165 123  Robert Morris        M   (065/116) Derwent AC                01:41:34
 166 240  Philip Cueto         M   (066/116) Derwent AC                01:41:35
 167 184  Siobonne Brewster    F   (015/079) [Unattached]              01:41:36
 168 587  Susan Wilkinson      F45 (003/024) Keswick AC                01:41:37
 169 574  Jon Webster          M45 (027/057) Kendal AAC                01:41:47
 170 399  Christopher Lund     M   (067/116) [Unattached]              01:41:50
 171 483  Paul Richardson      M   (068/116) Saltwell Harriers         01:41:51
 172 12   Steven Jackson       M50 (012/046) Preston Harriers          01:41:54
 173 206  Geoffrey Carter      M40 (031/066) [Unattached]              01:41:55
 174 441  Joanne Nelson        F40 (004/034) Darwen Dashers            01:41:57
 175 198  Dominic Caddy        M   (069/116) [Unattached]              01:42:04
 176 104  David Charlton       M   (070/116) [Unattached]              01:42:06
 177 152  Peter Atkinson       M50 (013/046) North Shields Poly AC     01:42:23
 178 301  Jess Gillon          M   (071/116) [Unattached]              01:42:27
 179 559  Michael Toth         M50 (014/046) Carlisle Tri Club         01:42:37
 180 188  David Brooks         M40 (032/066) Blackpool Wyre + Fylde AC 01:42:44
 181 484  Steve Richardson     M40 (033/066) [Unattached]              01:42:46
 182 173  Steven Blacow        M   (072/116) [Unattached]              01:42:55
 183 95   Peter Garnett        M55 (012/025) Border Harriers           01:43:02
 184 489  Bill Rogers          M50 (015/046) Border Harriers           01:43:12
 185 193  Steve Brown          M45 (028/057) [Unattached]              01:43:41
 186 302  Suzy Gillon          F   (016/079) [Unattached]              01:43:44
 187 579  Mark Whitehouse      M40 (034/066) North Yorks Police AC     01:43:45
 188 344  Annabel Holmes       F40 (005/034) Keswick AC                01:43:51
 189 80   Steven Archibald     M   (073/116) [Unattached]              01:44:00
 190 221  Russell Codd         M40 (035/066) Preston Harriers          01:44:09
 191 279  Janine Fallon        F   (017/079) Darwen Dashers            01:44:12
 192 605  Alexander Liddle     M55 (013/025) Blaydon Harriers          01:44:19
 193 400  Martin Luxton        M60 (002/014) North York Moors AC       01:44:23
 194 27   Peter Rowley         M55 (014/025) Quakers Running Club      01:44:43
 195 389  Anthony Lees         M45 (029/057) [Unattached]              01:44:48
 196 90   David Groark         M45 (030/057) Sunderland Strollers      01:44:54
 197 42   Christina McGuire    F45 (004/024) Lancaster + Morecambe AC  01:44:55
 198 21   Barrie Henderson     M   (074/116) Wigton Road Runners       01:44:59
 199 262  Michael Dixon        M   (075/116) Sunderland Strollers      01:45:00
 200 270  Stuart Edon          M40 (036/066) [Unattached]              01:45:02
 201 245  Allison Daly         F   (018/079) [Unattached]              01:45:03
 202 109  Sam Allen            M45 (031/057) [Unattached]              01:45:07
 203 414  Wendy Matier         F40 (006/034) Carlisle Aspatria         01:45:09
 204 530  Elizabeth Sowter     F50 (003/020) Swaledale Road Runners    01:45:13
 205 455  Angela Pattinson     F40 (007/034) Horsforth Harriers        01:45:17
 206 58   Bill Doidge          M60 (003/014) Low Fell Running Club     01:45:21
 207 10   Paul Holliday        M40 (037/066) [Unattached]              01:45:22
 208 28   Paul Burrows         M   (076/116) [Unattached]              01:45:24
 209 410  Chris Mason          M   (077/116) [Unattached]              01:45:26
 210 65   Christopher Johnston M45 (032/057) [Unattached]              01:45:31
 211 217  Stuart Clarkson      M   (078/116) Swaledale Road Runners    01:45:35
 212 219  Sarah Coates         F   (019/079) Gateshead Tri Club        01:45:36
 213 429  Rebecca Mills        F   (020/079) Swinton Running Club      01:45:39
 214 476  David Rayson         M   (079/116) [Unattached]              01:45:49
 215 403  Karen MacKinnon      F40 (008/034) Glaxo Hoad Hill Harriers  01:45:54
 216 550  Simon Thomas         M   (080/116) [Unattached]              01:45:56
 217 256  Carl Deane           M40 (038/066) [Unattached]              01:46:01
 218 139  Malcolm Aitchison    M45 (033/057) [Unattached]              01:46:08
 219 522  Kath Smith           F50 (004/020) Carlisle Tri Club         01:46:12
 220 276  Sam El-Grew          M   (081/116) [Unattached]              01:46:26
 221 313  Ed Grimshaw          M50 (016/046) Accrington Road Runners   01:46:27
 222 391  Chris Little         M   (082/116) [Unattached]              01:46:29
 223 358  Paul Jefferies       M50 (017/046) Quakers Running Club      01:46:35
 224 204  Andrew Carter        M45 (034/057) [Unattached]              01:46:37
 225 22   Nick Lyons           M55 (015/025) Lincoln + District RC     01:46:38
 226 222  Angela Colby         F40 (009/034) Wesham Road Runners       01:46:40
 227 371  Alistair Kirkbride   M40 (039/066) [Unattached]              01:46:41
 228 339  Colin Hill           M45 (035/057) Sale Harriers Manchester  01:46:45
 229 334  Bex Hedderick        F   (021/079) [Unattached]              01:46:51
 230 563  Darren Unsworth      M40 (040/066) [Unattached]              01:46:53
 231 422  Paul McKenny         M45 (036/057) [Unattached]              01:46:55
 232 115  Andrew Walker        M50 (018/046) Eden Runners              01:46:59
 233 130  Tony Lowery          M40 (041/066) Eden Runners              01:46:59
 234 461  Justin Louis Peoples M   (083/116) [Unattached]              01:47:05
 235 183  Stephen Braithwaite  M40 (042/066) Helm Hill Runners         01:47:08
 236 46   Peter Kirkbride      M55 (016/025) [Unattached]              01:47:15
 237 604  Ian Crabtree         M40 (043/066) Chorley Harriers & Tri    01:47:16
 238 603  Anna Maria Crabtree  F45 (005/024) Chorley Harriers & Tri    01:47:17
 239 304  Alison Graham        F40 (010/034) [Unattached]              01:47:18
 240 129  Terry Roche          M50 (019/046) Howgill Harriers          01:47:29
 241 520  Jamie Smith          M65 (001/006) Wilmslow RC               01:47:29
 242 573  Mhairi Wear          F   (022/079) Arragons Tri Club         01:47:40
 243 225  Peter Colley         M   (084/116) [Unattached]              01:47:58
 244 284  Fergus Ferguson      M40 (044/066) Darwen Dashers            01:48:00
 245 54   Alun Lewis           M50 (020/046) Howgill Harriers          01:48:13
 246 113  Mark Wedgewood       M40 (045/066) [Unattached]              01:48:14
 247 220  Tanya Coates         F   (023/079) [Unattached]              01:48:15
 248 159  Daniel Barton        M   (085/116) Keswick AC                01:48:25
 249 496  Mark Ryder           M   (086/116) [Unattached]              01:48:25
 250 281  Colin Farndon        M40 (046/066) [Unattached]              01:48:34
 251 430  Andy Milne           M   (087/116) [Unattached]              01:48:36
 252 214  Michael Chimejczuk   M60 (004/014) Blackburn Road Runners    01:49:00
 253 7    Dorothy Capstick     F   (024/079) Preston Harriers          01:49:03
 254 532  Helen Spring         F   (025/079) York Acorn Running Club   01:49:09
 255 8    Samuel Brewster      M   (088/116) Keswick AC                01:49:13
 256 164  Anna Beaty           F40 (011/034) [Unattached]              01:49:14
 257 24   George Bell          M60 (005/014) [Unattached]              01:49:16
 258 263  Tanya Dixon          F   (026/079) Eden Runners              01:49:19
 259 599  Jessica Young        F   (027/079) Swaledale Road Runners    01:49:21
 260 189  Peter Brooks         M40 (047/066) Elvet Striders            01:49:26
 261 485  Julie Ridehalgh      F40 (012/034) Blackburn Road Runners    01:49:30
 262 577  Phil White           M55 (017/025) Blackburn Road Runners    01:49:30
 263 556  Ian Tognarelli       M40 (048/066) [Unattached]              01:49:43
 264 591  Michael Wilson       M   (089/116) [Unattached]              01:49:43
 265 491  Jenny Rowley         F   (028/079) Tynedale Harriers         01:49:45
 266 133  Andrew Parker        M40 (049/066) [Unattached]              01:49:46
 267 265  Jonathan Dunham      M40 (050/066) [Unattached]              01:49:53
 268 216  Emma Clarke          F40 (013/034) [Unattached]              01:49:55
 269 346  Bridget Houlston     F   (029/079) [Unattached]              01:49:58
 270 545  Julie Taberner       F50 (005/020) [Unattached]              01:49:59
 271 260  Lesley Dewhirst      F45 (006/024) Blackburn Road Runners    01:50:00
 272 542  Matty Sutton         F   (030/079) Bellahouston Road Runners 01:50:03
 273 197  Robin Buxton         M45 (037/057) [Unattached]              01:50:05
 274 320  Michael Hall         M45 (038/057) [Unattached]              01:50:05
 275 79   Chris Knox           M50 (021/046) [Unattached]              01:50:24
 276 366  Stephen Kenworthy    M55 (018/025) Buxton + District AC      01:50:27
 277 373  Stephen Kiszow       M   (090/116) Sunderland Strollers      01:50:34
 278 348  Paul Howes           M45 (039/057) [Unattached]              01:50:36
 279 394  Lisa Lo              F   (031/079) [Unattached]              01:50:41
 280 381  Zoe Lang             F   (032/079) [Unattached]              01:50:44
 281 194  Rachel Buckley       F   (033/079) [Unattached]              01:50:46
 282 438  Brendan Murphy       M45 (040/057) [Unattached]              01:50:48
 283 82   Mark McConville      M40 (051/066) Trawden AC                01:50:56
 284 62   Diane Baines         F50 (006/020) Sedgefield Harriers       01:50:57
 285 319  Mark Hall            M40 (052/066) [Unattached]              01:51:11
 286 356  Matthew James        M   (091/116) [Unattached]              01:51:12
 287 581  John Lister Wilbor   M50 (022/046) Swaledale Road Runners    01:51:13
 288 352  Abbie Hull           F   (034/079) Quakers Running Club      01:51:15
 289 249  Paul Dart            M50 (023/046) [Unattached]              01:51:17
 290 439  Catherine Naylor     F   (035/079) [Unattached]              01:51:18
 291 326  Claire Harrison      F   (036/079) Eden Runners              01:51:19
 292 337  Colin Hewitt         M50 (024/046) Lancaster + Morecambe AC  01:51:22
 293 538  Philip Sturgess      M40 (053/066) Stocksfield Striders      01:51:32
 294 307  Julie Graham         F45 (007/024) Garstang Running Club     01:51:33
 295 567  Garry Vernon         M45 (041/057) FetchEveryone RC          01:51:40
 296 236  Callum Craw          M   (092/116) [Unattached]              01:51:48
 297 93   David Appleby        M50 (025/046) Howgill Harriers          01:51:50
 298 56   Martin Bell          M45 (042/057) [Unattached]              01:51:51
 299 50   Bev Clark            F40 (014/034) Barnsley Harriers         01:51:51
 300 534  Sara Stewart         F45 (008/024) Allen Valley Striders     01:51:53
 301 498  Karen Saward         F   (037/079) Swaledale Road Runners    01:51:54
 302 353  David Ivinson        M   (093/116) [Unattached]              01:52:18
 303 511  David Ian Shorrock   M60 (006/014) Darwen Dashers            01:52:25
 304 299  Shirley Gibson       F65 (001/003) Darlington Harriers & AC  01:52:29
 305 610  Alison Walker        F   (038/079) Eden Runners              01:52:30
 306 2    Dianne Halliday      F50 (007/020) [Unattached]              01:52:30
 307 143  Emma Alpin           F40 (015/034) Allendale Striders        01:52:32
 308 1    Stephen Halliday     M50 (026/046) [Unattached]              01:52:34
 309 561  Piers Tupman         M40 (054/066) [Unattached]              01:52:37
 310 612  Tom Waites           M   (094/116) [Unattached]              01:52:52
 311 177  Robert Boelema       M45 (043/057) [Unattached]              01:52:58
 312 227  Wendy Colling        F45 (009/024) Quakers Running Club      01:52:58
 313 606  Elena Saw            F   (039/079) Eden Runners              01:53:02
 314 468  Davie Pratt          M50 (027/046) [Unattached]              01:53:06
 315 162  David Baxter         M45 (044/057) [Unattached]              01:53:09
 316 213  Sarah Chaudhri       F45 (010/024) Cumberland AC             01:53:15
 317 401  John Lynch           M55 (019/025) Swaledale Road Runners    01:53:16
 318 239  Dion Crozier         M   (095/116) [Unattached]              01:53:19
 319 464  John Pickup          M50 (028/046) Swinton Running Club      01:53:20
 320 448  Simon Norbury        M   (096/116) [Unattached]              01:53:25
 321 374  Martin Knaggs        M   (097/116) [Unattached]              01:53:26
 322 241  David Cummins        M40 (055/066) [Unattached]              01:53:29
 323 242  Michael Cummins      M45 (045/057) [Unattached]              01:53:30
 324 619  John Davis           M   (098/116) [Unattached]              01:53:31
 325 453  Joe Parkins          M40 (056/066) [Unattached]              01:53:37
 326 283  Richard Fenn         M   (099/116) [Unattached]              01:53:55
 327 195  Michael Bufton       M   (100/116) [Unattached]              01:54:15
 328 583  Nicola Wilde         F50 (008/020) Horsforth Harriers        01:54:18
 329 350  Chris Hughes         M   (101/116) [Unattached]              01:54:43
 330 611  Sarah Morley         F40 (016/034) [Unattached]              01:54:44
 331 415  Joanne May           F   (040/079) [Unattached]              01:54:47
 332 55   Julie Ross           F45 (011/024) [Unattached]              01:54:55
 333 202  Emma Carrick         F   (041/079) [Unattached]              01:55:06
 334 469  Dawn Pringle         F40 (017/034) [Unattached]              01:55:06
 335 226  Mark Colling         M40 (057/066) Quakers Running Club      01:55:08
 336 493  Linda Rusyn          F55 (001/008) Blackburn Road Runners    01:55:12
 337 342  Mike Hobson          M40 (058/066) [Unattached]              01:55:15
 338 258  Michael Denner       M55 (020/025) York Knavesmire Harriers  01:55:17
 339 589  Michael Williams     M45 (046/057) Rochdale Harriers         01:55:19
 340 275  Kate Eldred          F   (042/079) [Unattached]              01:55:19
 341 230  Anthony Corbett      M45 (047/057) Quakers Running Club      01:55:31
 342 77   Peter Wells          M   (102/116) [Unattached]              01:55:41
 343 608  Bob Quin             M50 (029/046) Dumfries Running Club     01:55:46
 344 237  Adrian S. Cross      M   (103/116) [Unattached]              01:55:54
 345 329  Steve Hart           M50 (030/046) Swinton Running Club      01:55:56
 346 417  John C. McCarthy     M45 (048/057) [Unattached]              01:56:03
 347 289  Darren Foote         M40 (059/066) Black Combe Runners       01:56:16
 348 9    Gail Tombs           F55 (002/008) Abbey Runners             01:56:19
 349 150  Karen Atherton       F50 (009/020) Darwen Dashers            01:56:20
 350 314  Stuart Grimshaw      M   (104/116) [Unattached]              01:56:31
 351 590  David Williamson     M45 (049/057) Swinton Running Club      01:56:36
 352 536  Claire Stringer      F   (043/079) York Acorn Running Club   01:56:48
 353 53   Menna Lewis          F55 (003/008) Howgill Harriers          01:57:05
 354 116  Allan Kay            M60 (007/014) 100 Marathon Club         01:57:06
 355 418  Simon McCudden       M50 (031/046) Ripon Runners             01:57:10
 356 51   Amy Scrimshaw        F   (044/079) Beckenham RC              01:57:10
 357 457  Jacqueline Pealing   F40 (018/034) Swaledale Road Runners    01:57:12
 358 321  Alex Hammond         M   (105/116) [Unattached]              01:57:19
 359 175  John Blue            M   (106/116) [Unattached]              01:57:24
 360 66   Ione Dowson          F50 (010/020) Swaledale Road Runners    01:57:24
 361 91   Alexis Jones         F   (045/079) Arragons Tri Club         01:57:25
 362 57   Joanne Key           F45 (012/024) [Unattached]              01:57:30
 363 325  Alan Harman          M50 (032/046) Thirsk + Sowerby Harriers 01:57:33
 364 97   Peter Samuelson      M65 (002/006) Spectrum Striders         01:57:39
 365 111  Julia King           F55 (004/008) Eden Runners              01:57:39
 366 156  Reid Baker           M   (107/116) [Unattached]              01:57:52
 367 254  Roger Davis          M45 (050/057) Otley AC                  01:57:54
 368 330  Vicky Hart           F   (046/079) Dumfries Running Club     01:57:55
 369 555  Donna Todd           F40 (019/034) Swaledale Road Runners    01:58:05
 370 368  Nataliya Khromey     F40 (020/034) Wimbledon Windmilers      01:58:07
 371 338  Vicky Higgins        F   (047/079) Eden Runners              01:58:10
 372 290  Colin Forster        M45 (051/057) [Unattached]              01:58:26
 373 382  Camilla LaurenMaatta F45 (013/024) Elvet Striders            01:58:59
 374 392  Fiona Little         F   (048/079) [Unattached]              01:59:04
 375 572  Angela Watson        F   (049/079) Eden Runners              01:59:11
 376 163  Philip Baxter        M50 (033/046) Evenwood Road Runners     01:59:21
 377 514  Susan Slack          F50 (011/020) Pickering Running Club    01:59:26
 378 479  Katharina Reichelt   F45 (014/024) [Unattached]              01:59:32
 379 145  Claire Appleton      F   (050/079) [Unattached]              01:59:32
 380 63   Doreen Huxley        F50 (012/020) [Unattached]              01:59:48
 381 35   Julian Davey         M65 (003/006) Cockermouth Hash House H. 01:59:50
 382 309  Chris Greaves        M   (108/116) [Unattached]              01:59:51
 383 370  Robert Kirby         M50 (034/046) Quakers Running Club      01:59:56
 384 30   Norma Smith          F65 (002/003) Blackburn Road Runners    02:00:00
 385 576  Julie Whinn          F50 (013/020) Quakers Running Club      02:00:07
 386 280  Michael Farmer       M40 (060/066) Manchester Tri Club       02:00:30
 387 166  Jon Beighton         M40 (061/066) [Unattached]              02:00:37
 388 61   John Davidson        M50 (035/046) Tynedale Harriers         02:00:40
 389 397  Ian Lowis            M55 (021/025) Carlisle Tri Club         02:00:52
 390 377  Dan Lahan            M   (109/116) [Unattached]              02:00:52
 391 250  Jean Davey           F50 (014/020) Horsforth Harriers        02:00:54
 392 151  Andrew Atkinson      M50 (036/046) Carlisle Tri Club         02:01:04
 393 64   Clare Lacy           F   (051/079) Saltwell Harriers         02:01:04
 394 323  Derek Hardy          M50 (037/046) Birmingham Running + TriC 02:01:06
 395 68   Ralph Dowson         M   (110/116) Swaledale Road Runners    02:01:11
 396 609  Nicholas Anderson    M   (111/116) Swaledale Road Runners    02:01:12
 397 419  Christine McCullock  F45 (015/024) Eden Runners              02:01:14
 398 355  Camilla James        F   (052/079) [Unattached]              02:01:18
 399 161  Kathleen Batty       F   (053/079) Carlisle Tri Club         02:01:25
 400 257  Robin Dearden        M   (112/116) [Unattached]              02:01:35
 401 451  Peter Owen           M45 (052/057) [Unattached]              02:01:40
 402 29   Richard Hall         M50 (038/046) [Unattached]              02:01:45
 403 518  Catherine Smith      F   (054/079) Saltaire Striders         02:01:54
 404 526  Richard Smith        M50 (039/046) Ackworth Road Runners &AC 02:01:54
 405 274  John Eldred          M50 (040/046) [Unattached]              02:02:07
 406 13   Eileen Newman        F55 (005/008) Blackburn Road Runners    02:02:24
 407 17   Claire Calverley     F   (055/079) [Unattached]              02:02:28
 408 515  Elisabeth Smart      F50 (015/020) Dumfries Running Club     02:02:55
 409 575  John Whinn           M50 (041/046) Quakers Running Club      02:02:59
 410 278  Lucia Ellman         F45 (016/024) Tynedale Harriers         02:03:14
 411 74   Angela Went          F   (056/079) North Yorks Police AC     02:03:23
 412 390  Emma Lindsay         F   (057/079) [Unattached]              02:03:23
 413 160  Hannah Barton        F   (058/079) [Unattached]              02:03:23
 414 85   Dave Reid            M50 (042/046) Chester Triathlon Club    02:03:32
 415 38   Caroline Devaney     F   (059/079) Red Rose Road Runners     02:03:35
 416 618  Kirsty Strickland    F   (060/079) [Unattached]              02:03:39
 417 411  Denise Mason         F   (061/079) Elvet Striders            02:03:44
 418 306  Jo Graham            F   (062/079) [Unattached]              02:03:51
 419 408  Peter Manning        M60 (008/014) Blengdale Runners         02:04:05
 420 465  Anthony Pierce       M   (113/116) [Unattached]              02:04:15
 421 507  Jane Sherriff        F   (063/079) Garstang Running Club     02:04:27
 422 332  Claire Haughan       F   (064/079) ACTC                      02:04:31
 423 594  Suzie Wilson         F   (065/079) [Unattached]              02:04:33
 424 482  Mandie Richardson    F45 (017/024) Greater Manchester Police 02:04:51
 425 580  Kevin Whitemore      M60 (009/014) Eden Runners              02:05:22
 426 554  Neil Tilson          M40 (062/066) [Unattached]              02:05:30
 427 102  David Kirby          M   (114/116) [Unattached]              02:05:52
 428 524  Linda Smith          F   (066/079) Tynedale Harriers         02:05:59
 429 362  Carl Joyce           M45 (053/057) [Unattached]              02:06:06
 430 423  Alison Mckie         F   (067/079) Carlisle Tri Club         02:06:07
 431 312  David Grimes         M60 (010/014) [Unattached]              02:06:16
 432 87   Celia Sanderson      F40 (021/034) Allen Valley Striders     02:06:33
 433 178  James Bone           M   (115/116) [Unattached]              02:06:38
 434 158  Peter Barnish        M50 (043/046) [Unattached]              02:06:41
 435 395  Claire Logan         F   (068/079) [Unattached]              02:06:58
 436 357  Julie Jefferies      F50 (016/020) Quakers Running Club      02:07:05
 437 369  Julie Kirby          F40 (022/034) [Unattached]              02:07:06
 438 347  Phillip Howells      M60 (011/014) Tewkesbury AC             02:07:32
 439 328  Valerie Harrold      F65 (003/003) Bentham Beagles           02:07:51
 440 462  Mark Philbin         M40 (063/066) Chorley Harriers & Tri    02:07:52
 441 420  Paul McDermott       M40 (064/066) [Unattached]              02:08:14
 442 11   Malcolm Henderson    M55 (022/025) [Unattached]              02:08:21
 443 406  Helen Maginn         F45 (018/024) [Unattached]              02:08:36
 444 294  Peter Fulthorpe      M   (116/116) [Unattached]              02:09:12
 445 168  Charlotte Bell       F   (069/079) [Unattached]              02:09:21
 446 207  Sandra Cass          F45 (019/024) Quakers Running Club      02:09:38
 447 75   Richard Eastoe       M55 (023/025) Alnwick Harriers          02:09:45
 448 76   Gay Eastoe           F55 (006/008) Alnwick Harriers          02:09:45
 449 122  Louise Alston        F40 (023/034) Eden Runners              02:09:56
 450 365  Lynn Kelso           F45 (020/024) [Unattached]              02:09:58
 451 167  Charlene Bell        F   (070/079) [Unattached]              02:09:59
 452 96   Bill Murphy          M70 (001/004) Ford Halewood AC          02:10:14
 453 548  Mark Taylor          M40 (065/066) Sunderland Strollers      02:10:42
 454 231  April Corbett        F40 (024/034) Quakers Running Club      02:10:45
 455 407  Michael Mahon        M60 (012/014) North York Moors AC       02:11:32
 456 98   Viv Samuelson        F   (071/079) Swinton Running Club      02:11:33
 457 516  Alan Smith           M65 (004/006) Elvet Striders            02:11:40
 458 31   Julia Spittle        F55 (007/008) Swaledale Road Runners    02:11:54
 459 32   Pauline Bennison     F55 (008/008) Swaledale Road Runners    02:11:55
 460 117  Pradeep Bhagawan     M50 (044/046) [Unattached]              02:12:06
 461 537  Karen Sturgess       F40 (025/034) Keswick AC                02:12:37
 462 18   Stuart Henderson     M45 (054/057) [Unattached]              02:13:22
 463 486  Charm Robson         F70 (001/002) St Bees Triers            02:13:34
 464 296  Diane Gardner        F45 (021/024) Quakers Running Club      02:13:47
 465 182  Vicki Boyd           F40 (026/034) Eden Runners              02:13:49
 466 508  Duncan Shiell        M60 (013/014) [Unattached]              02:13:58
 467 437  Robert Mundy         M55 (024/025) Ripon Runners             02:14:37
 468 501  Ruth Schofield       F   (072/079) Preston Harriers          02:14:39
 469 218  Anita Clementson     F40 (027/034) Elvet Striders            02:15:26
 470 291  Wendy Forster        F40 (028/034) [Unattached]              02:15:26
 471 504  Elisabeth Sharples   F40 (029/034) [Unattached]              02:15:44
 472 478  Deborah Redmond      F50 (017/020) Cumberland AC             02:16:26
 473 340  Tom Hilton           M65 (005/006) Chorley AC                02:16:38
 474 137  Diane Adkins         F45 (022/024) Quakers Running Club      02:16:42
 475 445  Rebecca Nicholson    F40 (030/034) [Unattached]              02:16:51
 476 205  Debs Carter          F40 (031/034) [Unattached]              02:16:52
 477 72   Alison Clark         F   (073/079) [Unattached]              02:16:52
 478 103  Kerry Harmer         F40 (032/034) Eden Runners              02:16:53
 479 434  Alex Morgan          F45 (023/024) [Unattached]              02:17:06
 480 582  Anthony Wilcock      M45 (055/057) [Unattached]              02:17:56
 481 596  Katie Winder         F   (074/079) [Unattached]              02:17:59
 482 19   K. Birkenhead        F50 (018/020) [Unattached]              02:18:11
 483 509  Susan Shiell         F60 (001/002) [Unattached]              02:18:22
 484 60   Eileen Armstrong     F70 (002/002) Tynedale Harriers         02:18:25
 485 212  Fayyaz Chaudhri      M50 (045/046) Cumberland AC             02:18:57
 486 529  Brian Soulby         M60 (014/014) [Unattached]              02:19:06
 487 210  Edward Chapman       M55 (025/025) Lordshill Road Runners    02:20:42
 488 620  Joanne Marshall      F40 (033/034) [Unattached]              02:21:59
 489 119  Karen Clark          F50 (019/020) Red Rose Road Runners     02:23:02
 490 120  Chris Clark          M50 (046/046) Red Rose Road Runners     02:23:06
 491 531  Debi Spencer         F50 (020/020) Garstang Running Club     02:23:52
 492 101  David Leary          M65 (006/006) Keswick AC                02:24:43
 493 44   Helen Lawrence       F40 (034/034) Eden Runners              02:24:48
 494 597  Chris Woollam        M40 (066/066) [Unattached]              02:26:35
 495 146  Diane Armstrong      F   (075/079) Bentham Beagles           02:27:31
 496 367  Susan Kerswell       F   (076/079) [Unattached]              02:28:21
 497 402  Iain Mackay          M45 (056/057) [Unattached]              02:35:34
 498 92   Alison Jones         F60 (002/002) [Unattached]              02:37:11
 499 487  Chris Robson         M70 (002/004) St Bees Triers            02:42:15
 500 552  Helen Thornley       F   (077/079) [Unattached]              02:48:14
 501 463  Emma Phillips        F   (078/079) [Unattached]              02:48:14
 502 519  Eleanor Smith        F   (079/079) Jog Scotland              02:51:26
 503 20   F. Birkenhead        M70 (003/004) [Unattached]              02:54:09
 504 135  Michael Ackerley     M70 (004/004) [Unattached]              02:57:55
 505 136  Simon Ackerley       M45 (057/057) [Unattached]              02:57:55
 506 234  Lyndy Cox            F45 (024/024) [Unattached]              02:57:55
 507 126  Rod Berry            M75 (001/001) Great Langdale RC         03:06:30
Copyright © 2012 John Schofield. Unauthorised copying prohibited