Back to race calendar - PDF version

York Cross Country Relays, Knavesmire, York

2nd January 2011

Results courtesy of Dave Paver
PosTeamTotalRunner 1Runner 2Runner 3
1Richmond & Z43m 12Jo Adams F 17.19Rosie Adams F 9.39George Robinson 18 16.14
2City of York45m 03Shaun Lawson 17.29Heather Tuffs F 9.26Andy Normandale 50 18.08
3Knavesmire H45m 56Barry Atkinson 50 18.25Caroline Warrington F 9.37Darren Hendley 17.52
4Spenborough46m 56Paul Davis 16 18.04Katie Byrne F16 11.26Jenny Walsh F18 17.26
5Poppleton47m 01Joseph Smith 16 17.28Angela Tooby-Sm F50 9.57Jake Wightman 18 16.36
6Scarborough Girls47m 07Louise Taylor F14 19.22Bron Owen F14 8.41Becky Mills F16 19.04
7Spenborough47m 08James Anthoney 14 19.21Emma Wilkinson F16 10.21Simon Bolland 18 17.26
8Scarborough47m 15Josh Schofield 18 16.33Jayne Graves F 11.47Danny Schofield 15.55
9C o York Juniors47m 24Josh Schofield 14 17.56Zoe Robson F16 10.52Katy Wood F16 18.36
10Scarborough /York47m 29Jack Robertson 18 16.38Darren Mills 18 9.08Dan Cheeseman 18 15.43
11City ofYork Mixed48m 01Mike Hetherton 60 21.00Katherine Holmes F14 10.19Don McMillan 40 16.42
12Spenborough48m 03Beth Ellis F16 20.35Jess Ellis F16 11.04Carl Foulstone 18 16.24
13City ofYork Mixed48m 04Kieran Smith 16.43Natalie Houlston F12 12.03Mark Metcalfe 16.18
14Spenborough48m 23Ryan Dransfield 18.32Becky Rowlands F 10.28Josh Woodcock-S 18 16.23
15Kraft Family48m 45Ted Kraft 50 18.55Liz Kraft F50 13.58James Kraft 15.52
16Loftus & Whitby48m 59Nicola Kent F40 19.11Grace Rodgers F18 10.20Dani Braithwaite F16 19.28
17City of York49m 02James Palmer 17.25Michael Eaton 40 12.21Ryan Buck 18 16.16
18City of York Boys49m 36Charlie Sarginson14 19.00Tom Wood 14 10.16Philip Nesom 14 20.20
19C o York Juniors49m 54Callum Crawford 18 16.51Jade Hutchinson F14 10.27JeanLuk Weller 16 19.36
20Wetherby50m 25Luke Broadbent 16 18.40Christina Masiak F16 11.22Ben Pye 16 17.23
21Brown Family51m 17Callum Brown 16 20.26Libby Brown F14 10.49Robbie Brown 12 20.02
22Hutchinson U12s51m 38Nathan Smith 12 20.34Elliott Hutchinson 12 11.42 Tyler Hutchinson 12 19.22
23City of York Girls51m 44Connie O’Neill F16 20.19Laura Eden F16 10.47Kate Harris F16 20.38
24City of York Men53m 08Ian Wilcock 50 23.03Andy Nesom 40 9.08Mike Schofield 40 17.57
25City ofYork Mixed53m 17Karen Wood F40 20.43Steve Wood 40 11.06Lewis Pryke 12 21.28
26Scarborough53m 53Bobby Scarborough16 18.16Emma Graves F16 12.18Ian Johnson 40 20.19
27York Mixture54m 24Chris Judge 40 17.41Dominic Judge 12 13.50Pete Downes 19.53
28York Acorn54m 41Howard Winzar 60 22.20Finlay Rylatt 18 9.19Matt Rylatt 40 20.02
29Gould Family55m 08Anna Gould F18 20.01Raphael Gould 12 10.42Samuele Gould 16 24.25
30City ofYork Ladies55m 10Charl Mason F18 21.58Chelsea Walker F14 10.08Susanna Dale F 23.04
31Scarborough Girls55m 28Leah Ogden F14 21.23Hannah Mainprize F14 11.49Emma Clapton F12 22.16
32Knavesmire H55m 49Pete Walsh 50 20.21Kelly Temple F 11.32Dave Scoreby 50 23.56
33Wetherby Seniors55m 50Paul Hunter 40 20.31Peter Callaghan 40 12.21Andrea Normington F 22.58
34Spenborough56m 50Edw Wilkinson 50 23.03Curtis Dransfield 14 13.16Michael Dransfield 50 20.31
35Wetherby / Tadc57m 37Stella Cross F12 24. 06Tom Hulloch 12 11.41Billy Dawson 12 21.50
36Wetherby Girls57m 45Jodie Mather-H F14 22.19Lucy Callaghan F14 11.34 Ph.. Normington F16 23.52
37Knavesmire H57m 49Chris Clark 21.08Emma Rowbotham F 12.18Sophie Rowbotham F 24.13
38Croakers57m 49John Gray 40 21.39Bronwen Gray F 14.45Dave Bannister 18.25
39C o York Juniors58m 39Emily Brown F16 23.56Sophie Brown F14 12.17Will Dickens 14 22.26
40Oliver Family59m 14Mary Oliver F50 27.28Katy Oliver F 12.50John Oliver 50 18.56
41ScarboroughLadies67m 32Diane Ogden F 27.29Zoe Whiting F14 14.14Sarah Ogden F14 25.49
      
 Junior Run    
  38m 04James Eden 14 14.00 Carrie Suddes F12 12.08Laura Heyworth F14 11.58
  38m 59Pierre Weller 16 12.27 Nicole Grenier F12 11.34Georgia Rogers F12 14.58
      
Fastest laps
Male ShortD Mills 9.08, A Nesom 9.08, F Rylatt 9.19, T Wood 10.16
Male LongD Cheeseman 15.43, J Kraft 15.52, D Schofield 15.55, G Robinson 16.14, R Buck 16.16
 M Metcalfe 16.18, J Schofield 16.33, J Wightman 16.36, J Robertson 16.38, D McMillan 16.42
Female ShortB Owen 8.41, H Tuffs 9.26, C Warrington 9.37, R Adams 9.39, A Tooby 9.57, C Walker 10.08
Female LongJ Adams 17.19, J Walsh 17.26, K Wood 18.36, B Mills 19.04, N Kent 19.11, L Taylor 19.22
      
Primary Age Run
PosNameClubTimeSchool YearM/F
1Tommy Dawson 6m 2s4M
2Angus McMillanCity of York6m 3s6M
3Genna Suddes 6m 7s5F
4Alice LinakerCity of York6m 19s6F
5Ryan OgdenScarborough6m 28s6M
6Lucy HaddawayCity of York6m 45s6F
7Adam Heyworth 6m 57s6M
8Finnian HutchinsonCity of York7m 6s3M
9Barney BannisterCity of York7m 54s5M
10Abi SmithCity of York8m 15s4F
11Albie Gray 8m 51s3M
12Rosie Gray 8m 54s5F
13Emily Hullock 9m 2s4F
14Mike SmithCity of York9m 43s4M
15Beth Morgan 9m 48s6F
Back to year index - Top of page