Back to race calendar - Main results
UKA World Mountain Running Trials U16 Male & U20 Female, Witton Park, Blackburn, Lancashire
13th August 2011
1 9 James Hall M (001/007) Wharfedale Harriers 00:20:56
2 10 Max Wharton M (002/007) Calder Valley FellRunners 00:21:27
3 14 Bradley F. Traviss M (003/007) Halifax Harriers & AC 00:21:30
4 21 Kristian Edwards M (004/007) Tamworth AC 00:21:54
5 6 Will Smith M (005/007) Helm Hill Runners 00:22:10
6 1 Haran Dunderdale M (006/007) Lincoln Wellington AC 00:22:12
7 15 Annabel Mason F (001/013) Wakefield & Dist. Harrs. 00:23:06
8 13 Declan Bulmer M (007/007) Wharfedale Harriers 00:24:26
9 2 Laura Riches F (002/013) Leigh Harriers + AC 00:24:29
10 7 Amber Watson F (003/013) Stroud + District AC 00:25:05
11 11 Shannon Johnson F (004/013) Leigh Harriers + AC 00:25:35
12 8 Charlotte Edge F (005/013) Scarborough AC 00:25:43
13 17 Caroline Lambert F (006/013) Wetherby Runners AC 00:26:03
14 12 Sally Ratcliffe F (007/013) EastCheshHarrier+Tameside 00:26:29
15 4 Katie Buckley F (008/013) Bury AC 00:27:18
16 20 Nichola Jackson F (009/013) Preston Harriers 00:27:39
17 3 Sarah Livett F (010/013) Menai Track + Field 00:27:48
18 16 Scout Adkin F (011/013) Moorfoot Runners 00:28:50
19 18 April Stevenson F (012/013) Horwich RMI Harriers 00:28:55
20 5 Nicola Berry F (013/013) Stockport Harriers 00:29:09
UKA World Mountain Running Trials U20 Male & Senior Female, Witton Park, Blackburn, Lancashire
1 106 Marc Scott M20 (001/022) Richmond + Zetland Harrs 00:36:51
2 117 Karl Billington M20 (002/022) Blackburn Harriers 00:37:00
3 129 Joe Johnston M20 (003/022) Rossendale Harriers 00:37:06
4 132 Dominic Mahoney M20 (004/022) Blackburn Harriers 00:37:25
5 101 Jonathan Barnes M20 (005/022) Wye Valley Runners 00:37:30
6 102 Josh Griffiths M20 (006/022) Carmarthen Harriers 00:37:49
7 110 Jacu Ross M20 (007/022) Staffs Moorlands AC 00:37:53
8 115 Lizzie Adams FS (001/021) Hallamshire Harriers 00:38:00
9 130 James Waldie M20 (008/022) Cornwall AC 00:38:16
10 127 Billy Pinder M20 (009/022) Skipton AC 00:38:21
11 124 William Neill M20 (010/022) Staffs Moorlands AC 00:38:56
12 104 Lloyd Heckler M20 (011/022) Carmarthen Harriers 00:39:16
13 131 Felix McGrath M20 (012/022) Westbury Harriers 00:39:33
14 123 Kate Goodhead FS (002/021) Bristol + West AC 00:39:34
15 128 Emma Clayton FS (003/021) Bingley Harriers + AC 00:39:38
16 143 Mary Wilkinson FS (004/021) Bingley Harriers + AC 00:39:49
17 142 Adam Bateson M20 (013/022) Lancaster + Morecambe AC 00:40:12
18 137 Gwynant Jones M20 (014/022) Maldwyn Harriers 00:40:16
19 135 Victoria Wilkinson FS (005/021) Bingley Harriers + AC 00:40:16
20 109 James Ellis M20 (015/022) Warrington AC 00:40:21
21 125 Sarah Tunstall FS (006/021) Kendal AC 00:40:32
22 103 Alastair Weymouth M20 (016/022) Border Harriers 00:40:41
23 112 Tom Saville M20 (017/022) Dark Peak Fell Runners 00:40:49
24 146 Olivia Walwyn Bush FS (007/021) Altrincham + Dist. AC 00:40:53
25 139 Dionne Allen FS (008/021) Leigh Harriers + AC 00:40:54
26 111 Tracey Brindley FS (009/021) Ochill Hill Runners 00:41:02
27 107 Emrys Penny M20 (018/022) Newport + District 00:41:18
28 134 Alison Lavender FS (010/021) Oswestry Olympians 00:41:34
29 119 Christina Rankin FS (011/021) Kilbarchan 00:41:54
30 141 Jo Buckley FS (012/021) Calder Valley FellRunners 00:42:20
31 120 Clare Whitehead FS (013/021) Deeside AAC 00:42:22
32 118 Catriona Buchanan FS (014/021) Ochill Hill Runners 00:42:39
33 144 Louise Brown FS (015/021) Scarborough AC 00:42:56
34 145 Chris Matthews M20 (019/022) Blackburn Harriers 00:42:59
35 116 Tim Orr M20 (020/022) Border Harriers 00:43:02
36 122 Allan Stewart M20 (021/022) Chiltern Harriers AC 00:43:05
37 105 Alex Brown M20 (022/022) Helm Hill Runners 00:43:54
38 108 Anna Bartlett FS (016/021) Shrewsbury AC 00:43:57
39 126 Emma Bayliss FS (017/021) Mynydd Du 00:44:12
40 133 Sarah Yeomans FS (018/021) Rossendale Harriers 00:46:05
41 138 Emma Flanagan FS (019/021) Rossendale Harriers 00:48:04
42 136 Lucy Harris FS (020/021) Pennine Fell Runners 00:48:59
43 114 Rachel Wood FS (021/021) Blackburn Harriers 00:50:58
UKA World Mountain Running Trials Senior Men, Witton Park, Blackburn, Lancashire
1 243 James McMullan MS (001/045) Thames Hare & Hounds 00:48:40
2 229 Andi Jones MS (002/045) Salford Harriers + AC 00:48:55
3 233 Chris Smith MS (003/045) Thames Valley Harriers 00:49:11
4 222 Matthew Clowes MS (004/045) Staffs Moorlands AC 00:49:34
5 245 Tom Cornthwaite MS (005/045) Northumberland Fell Runn. 00:49:39
6 237 Orlando Edwards MS (006/045) Shaftesbury + Barnet 00:50:16
7 244 Rob Samuel MS (007/045) Eryri Harriers 00:50:38
8 234 Gary Priestley MS (008/045) Horwich RMI Harriers 00:51:00
9 218 Huw Lobb MS (009/045) Bedford + County AC 00:51:02
10 238 Lloyd Taggart MS (010/045) Dark Peak Fell Runners 00:51:04
11 248 Nick Leigh MS (011/045) Pudsey + Bramley AC 00:51:16
12 239 Richard Phillips MS (012/045) Serpentine Running Club 00:51:22
13 224 Tom Addison MS (013/045) Helm Hill Runners 00:51:46
14 227 Adam Osborne MS (014/045) Leeds City AC 00:52:21
15 225 Mark Addison MS (015/045) Helm Hill Runners 00:52:28
16 212 Andres Jones MS (016/045) Aberystwyth AC 00:52:36
17 247 Danny Hope MS (017/045) Pudsey + Bramley AC 00:53:09
18 242 Joe Morwood MS (018/045) Aldershot Farnham + Dist 00:53:17
19 228 Adam Grice MS (019/045) Leeds City AC 00:53:34
20 236 Frederick Slemeck MS (020/045) Pudsey + Bramley AC 00:53:42
21 220 Peter Matthews MS (021/045) Blackburn Harriers 00:54:24
22 208 Josh Tighe MS (022/045) Northumberland Fell Runn. 00:55:06
23 209 Ricky Challinor MS (023/045) Liverpool Harriers 00:55:40
24 206 Michael Kallenberg MS (024/045) Cardiff AC 00:55:42
25 226 Tom Beasant MS (025/045) Dark Peak Fell Runners 00:56:20
26 210 Sean Taylor MS (026/045) Mynydd Du 00:56:22
27 241 David Rigby MS (027/045) Preston Harriers 00:56:24
28 207 Craig Jeffery MS (028/045) Staffs Moorlands AC 00:58:25
29 230 Matthew Athersmith MS (029/045) Wharfedale Harriers 00:58:59
30 246 Nick Swinburn MS (030/045) Northumberland Fell Runn. 00:59:32
31 214 John Sutton MS (031/045) Blackburn Harriers 00:59:37
32 213 Nicholas Barber MS (032/045) Pennine Fell Runners 01:00:21
33 240 Ray Owen MS (033/045) Blackburn Harriers 01:01:19
34 203 Thomas Snowden MS (034/045) Deeside AAC 01:01:54
35 232 Chris Barnes MS (035/045) Accrington Road Runners 01:02:07
36 235 Paul Bradshaw MS (036/045) Blackburn Harriers 01:02:24
37 250 Gary Pearse MS (037/045) Blackburn Harriers 01:03:36
38 205 Andrew Bromley MS (038/045) Deeside AAC 01:05:33
39 219 Oscar Guallar MS (039/045) Scarborough AC 01:05:38
40 202 Mark Almond MS (040/045) Blackburn Harriers 01:06:31
41 201 Mark Wharton MS (041/045) Calder Valley FellRunners 01:06:46
42 249 Phiip Morton MS (042/045) Accrington Road Runners 01:11:17
43 204 Kevin Challinor MS (043/045) Deeside AAC 01:13:25
44 231 Danny Maynard MS (044/045) Blackburn Harriers 01:15:01
45 217 Michael McLoughlin MS (045/045) Preston Harriers 01:18:15
Copyright © 2011 John Schofield. Unauthorised copying prohibited