Back to year calendar

South Yorkshire Road Race League - Race 2
at Redmyres, organised by Steel City Striders

12th May 2004

Results courtesy of Roy Veall
PlaceNameClubTimeAggregate
Senior Men    
1Paul GreenHallamshire Harriers26:54(53:20)
2Phil WinskillHallamshire Harriers27:11(54:03)
3Martin SteeperDoncaster + Stainforth D.A.C.27:16(54:04)
4Phill JohnsonHallamshire Harriers27:16 
5Richard HarrisRotherham Harriers27:31(54:34)
6Philip HooleRotherham Harriers27:36(55:08)
7John GuveyaDoncaster + Stainforth D.A.C.28:21(57:47)
8Adam LoweDoncaster + Stainforth D.A.C.28:27(56:28)
9Anthony EvansSheffield Triathlon29:17(59:01)
10No NumberHallamshire Harriers29:30 
11Russel AtkinsonSheffield Triathlon29:43(58:58)
12Simon GregoryKillermarsh Kestrells29:45(59:31)
13Tom PlantGuest30:04 
14Jonathan OgleHandsworth Roadhogs30:09(60:25)
15Garry ShawDoncaster + Stainforth D.A.C.30:14(60:15)
16Jesper KallehaugeCity of Sheffield30:16(60:56)
17John BirchHallamshire Harriers30:18 
18Billy HarrisPenistone F.R.30:49(61:22)
19Pete CassellDoncaster + Stainforth D.A.C.30:50(61:03)
20Mike JonesDoncaster + Stainforth D.A.C.30:56(62:00)
21Ron WheelerValley Hill Runners31:10(61:46)
22Will BealeySheffield Triathlon31:13(62:17)
23Dave StoreyRotherham Harriers31:18(60:59)
24Ian O'BrienSheffield Triathlon31:19(62:35)
25Dave ThompsonOne to One31:33(62:41)
26Michael ScowcroftSteel City Striders31:38(63:21)
27Leigh HaighWombwell S.A.C.31:42(63:21)
28Pete AndrewsDoncaster + Stainforth D.A.C.31:44(62:44)
29Rob CapewellHallamshire Harriers31:48(63:46)
30Andy RowlandSheffield Triathlon31:51(63:40)
31Neil ShawRotherham Harriers32:01(62:09)
32Dan O'GradyAskern D.R.C.32:13(64:24)
33Russell BeresfordHandsworth Roadhogs32:15(64:08)
34Simon WilesSteel City Striders32:32(64:35)
35Michael WomesSteel City Striders32:33(64:47)
36Damian KilpinPenistone F.R.32:39 
37Richard DruryKillermarsh Kestrells32:42(65:30)
38Mick BarberMaltby R.C.32:43(67:55)
39James HuntSheffield Triathlon33:04(67:14)
40Nigel TaylorDoncaster + Stainforth D.A.C.33:13(65:59)
41Roy ButterworthRotherham Harriers33:18(68:59)
42632Rotherham Harriers33:25 
43Glyn GuestOne to One33:28(66:14)
44Mathew ButlerHallamshire Harriers33:30(65:06)
45Mark WilsonTotley A.C.33:53(67:48)
46P. TordoffAskern D.R.C.33:58(67:50)
47185Handsworth Roadhogs34:15 
48Paul RustMaltby R.C.34:52(68:19)
49John RoePenistone F.R.34:59 
50Carl HulettWombwell S.A.C.35:23(70:20)
51Phil HowsonSteel City Striders35:49(70:44)
52Alan WarburtonBarnsley Harriers35:59(70:14)
53Keith GutteridgeAskern D.R.C.36:19(71:23)
54Kevin RainsHallamshire Harriers36:47 
55Nicky SpinksPenistone F.R.36:57 
56633Rotherham Harriers38:00 
57107City of Sheffield38:05 
58Colin HarrnonOne to One38:19(75:11)
59Jim WhittingtonTotley A.C.38:21(76:59)
60Mark ChappleWombwell S.A.C.41:44 
61Ian TaylorDoncaster + Stainforth D.A.C.43:02(84:47)
63276Milton Arms61:11 
Vet Men Over 40    
1Mark RuddlestonRotherham Harriers27:35(56:01)
2Dave BrooksbankBarnsley A.C.28:45(57:36)
3Paul YoungHallamshire Harriers29:28 
4Nigel BrookesRotherham Harriers29:34(58:39)
5Mark BuskwoodTotley A.C.30:02(60:18)
6Chris IrelandCity of Sheffield30:18 
7Dave AnsellSteel City Striders30:36(61:03)
8Andy MooreSheffield Triathlon31:16 
9Tony VoutAskern D.R.C.31:44(63:49)
10S. GoodwinAskern D.R.C.31:54(64:17)
11Andy FowlerOne to One32:00(65:28)
12Kerry BoothRotherham Harriers32:02(63:10)
13Andy ForsythDoncaster + Stainforth D.A.C.32:09(64:12)
14Ian CharlesworthPenistone F.R.32:39 
15Dave MorrisSteel City Striders32:47 
16Martin BoothPenistone F.R.32:59 
17M. GardinerAskern D.R.C.33:01(65:12)
18Ian WraggPenistone F.R.34:09(68:18)
19Dave AllembyWombwell S.A.C.34:46 
20Alan SchofieldBarnsley Harriers36:03(70:27)
21Paul GriffithsBarnsley Harriers36:31(73:24)
22Graham TerryAskern D.R.C.37:49 
23Alan CorishRotherham Harriers39:10(77:50)
24Robert CawkwellWombwell S.A.C.39:56(78:23)
25Paul MillwardPenistone F.R.40:26(79:04)
26Chris DaffernValley Hill Runners42:25(83:57)
Vet Men Over 45    
1Kev NewmanDoncaster + Stainforth D.A.C.28:28(56:58)
2Graeme SiddalSteel City Striders29:06(58:33)
3Pete NealRotherham Harriers29:39(59:34)
4William AlvesTotley A.C.30:03(63:52)
5Steve StoreyPenistone F.R.30:15(60:25)
6Colin WestSteel City Striders30:31(60:37)
7Kerry EastwoodRotherham Harriers30:41(61:01)
8Alan ChellRotherham Harriers30:48(61:01)
9Chris WardSteel City Striders30:51(60:54)
10Stuart WoodheadPenistone F.R.31:36(62:48)
11Dave BeechSteel City Striders31:46(63:33)
12Dave CampbellSteel City Striders31:52 
13Nigel KentCity of Sheffield31:53(63:01)
14Neil StaffordDoncaster + Stainforth D.A.C.32:03(64:29)
15Kevin McGrathHallamshire Harriers32:16(63:59)
16Stuart LakeRotherham Harriers32:31(64:12)
17Pete OliverDoncaster + Stainforth D.A.C.32:35(64:58)
18Graham FlanaganDoncaster + Stainforth D.A.C.32:48(65:15)
19John SpencerHallamshire Harriers33:00 
20Les MortonCity of Sheffield33:30(66:34)
21Pete WadeDoncaster + Stainforth D.A.C.33:47(67:15)
22Steve BuckDoncaster + Stainforth D.A.C.33:49(67:24)
23John KirkRotherham Harriers33:51(67:01)
24Alan JoyceRotherham Harriers34:03(67:44)
25Nick PatrickSheffield Triathlon34:06(67:45)
26Stan WilliamsAskern D.R.C.34:49(69:07)
27Trevor CotterOne to One35:12 
28Steven WomesSteel City Striders35:17(71:14)
29Laurie ParmenterSheffield Triathlon35:22(69:18)
30Simon PughRotherham Harriers35:31(71:55)
31Tim WadeOne to One36:56(74:13)
32John DixHandsworth Roadhogs37:09 
33Mick DaviesDoncaster + Stainforth D.A.C.37:40(75:37)
34Dave WrightRotherham Harriers38:33(76:43)
35I. WilsonAskern D.R.C.38:38(75:43)
36Geoff DimelowPenistone F.R.40:48(78:21)
37Eddie OsbourneMaltby R.C.40:52 
38Geff LedgerSheffield Triathlon41:31 
39John ExellHallamshire Harriers42:55 
40Mick BrookSheffield Triathlon52:30(103:37)
Vet Men Over 50    
1Mick PageDoncaster + Stainforth D.A.C.28:43(57:40)
2John KerrSteel City Striders29:24 
3Mike QuinnCity of Sheffield29:41(59:12)
4Bob PringleSheffield Triathlon30:23(60:33)
5Steve GainesRotherham Harriers30:52(61:48)
6Martin HerringtonRotherham Harriers30:59(62:07)
7Mick HendersonSheffield Triathlon31:06(62:30)
8Barry GyteSteel City Striders31:07(61:37)
9John LynchMexborough Pulse31:20(62:07)
10Richard BorysiewiczValley Hill Runners31:25(62:35)
11Peter BrownSteel City Striders31:37(63:44)
12Jim ChisholmBarnsley A.C.31:39(62:06)
13Kev LincolnDoncaster + Stainforth D.A.C.31:50(63:20)
14Ray HowarthRotherham Harriers31:54(63:22)
15Alan GregoryRotherham Harriers31:58(62:52)
16Bob InnesPenistone F.R.32:17(65:00)
17Kelvin BowskillPenistone F.R.32:26(64:44)
18Steve FirthBarnsley Harriers32:51 
19Barry WilliamsSteel City Striders33:35(67:25)
20John LindleySteel City Striders33:55(67:21)
21Nick WhittinghamPenistone F.R.34:12(68:49)
22Jim RustMaltby R.C.35:14(70:38)
23Dave FosterPenistone F.R.35:19(71:14)
24Dave DentonSteel City Striders35:28 
25Mick ClarksonSheffield Triathlon36:06(72:25)
26Larry MuldowneyDoncaster + Stainforth D.A.C.36:29(71:42)
27Paul HetheringtonValley Hill Runners36:42(72:01)
28George StimpsonAskern D.R.C.37:24(72:58)
29Roger KenyonSheffield Triathlon38:23 
30Pat McGowanAskern D.R.C.38:27(76:16)
31Malcolm RhodesRotherham Harriers38:50(77:20)
32Bob HoughtonMaltby R.C.39:53(81:59)
33Alan BurgessHandsworth Roadhogs42:03(84:16)
Vet Men Over 55    
1Robert TintingerMexborough Pulse30:13(60:38)
2Mick CasseyBarnsley A.C.32:46(65:30)
3Terry FoxHallamshire Harriers34:46 
4Rod ScholesBarnsley A.C.34:50(68:28)
5Dave GraysonDoncaster + Stainforth D.A.C.34:57(69:12)
6Martyn CartwrightPenistone F.R.35:21(69:49)
7Dave NeedhamHallamshire Harriers35:25(69:56)
8Dennis BeaverKimberworth Striders36:05(72:46)
9Dave NicholsSteel City Striders36:30(72:49)
10Martin RhodesSteel City Striders36:52(74:23)
11Alan WalkerBarnsley Harriers37:33(75:08)
12Harvey AntcliffeKimberworth Striders37:56(76:05)
13Roger CookKimberworth Striders38:10(77:34)
14George ThompsonKimberworth Striders38:26(75:56)
15Ian RandallAskern D.R.C.40:58(82:41)
16Brian SagarWombwell S.A.C.41:19 
17Dave ThorpeMaltby R.C.41:25 
18Dave FearnWombwell S.A.C.41:46(82:50)
19Graham GoughHandsworth Roadhogs42:50(85:07)
20Alan WalkerOne to One46:52(94:23)
21Mick CollingwoodAskern D.R.C.47:02 
22Steve LudlowSteel City Striders61:14 
Vet Men Over 60    
1Robin AconleyDoncaster + Stainforth D.A.C.33:16(66:09)
2John HewittBarnsley Harriers33:48(67:49)
3Ken ChapmanKimberworth Striders36:16(72:41)
4Ray BrownPenistone F.R.37:07(74:08)
5Ted CoxHallamshire Harriers37:36 
6Derrick ClarkeRotherham Harriers37:43(75:05)
7Paul ParkinPenistone F.R.39:17 
8Mel HornbyValley Hill Runners39:22(79:06)
9Mike RedmanHallamshire Harriers42:03 
10Jim AdamsValley Hill Runners43:13(86:38)
11Brian BeanHandsworth Roadhogs44:42(91:29)
12Alan BrydenRotherham Harriers44:54 
13Dave HorsfallPenistone F.R.51:41 
Senior Ladies    
1Channah PattonHallamshire Harriers30:01 
2Jenny BlizardRotherham Harriers31:42(62:17)
3Joanne SeymoorHallamshire Harriers32:06(64:15)
4Beth MasseyBarnsley A.C.34:40(67:52)
5Mary O'SheaDoncaster + Stainforth D.A.C.34:44 
6Nicola SquiresHallamshire Harriers34:54 
7Sue BellemyRotherham Harriers35:12(70:05)
8Natalie MilwardTotley A.C.35:36(71:45)
9Kath GoldthorpePenistone F.R.36:05(71:34)
10Fiona DaviesOne to One36:05(72:28)
11Kathryn GregoryValley Hill Runners37:06(75:32)
12Caroline TroshPenistone F.R.37:13(76:11)
13Lindsay RustMaltby R.C.37:21(75:12)
14Amy StoddardTotley A.C.39:24(78:09)
15Judy CleggTotley A.C.39:57(80:12)
16Rachel GoacherValley Hill Runners40:23(81:15)
17Helen JonesBarnsley A.C.40:57(82:03)
18Emma Slater-ClaytonDoncaster + Stainforth D.A.C.41:27(81:31)
Vet Ladies Over 35    
1Kate MorrellSteel City Striders37:45(74:16)
2Estelle BrownSheffield Triathlon38:23(73:52)
3Ali ParmenterSheffield Triathlon39:14 
4Justine SmithSteel City Striders41:06 
Vet Ladies Over 35    
1Philippa WeirTotley A.C.34:30(68:26)
2Annette WardTotley A.C.35:54(71:02)
3Bev SuttonValley Hill Runners37:43(75:07)
4Susan CharlesworthPenistone F.R.39:00 
5Kathy AtwoodTotley A.C.39:24 
6Michelle MillwardPenistone F.R.40:03(80:08)
7Carol ParsonsTotley A.C.41:36(83:12)
8Jane CockertonPenistone F.R.42:28 
9Linda BrookSheffield Triathlon52:30 
Vet Ladies Over 45    
1Linda WestlakeBarnsley A.C.36:25(70:53)
2Jaqui WilliamsSteel City Striders36:55(75:47)
3Chris LoweDoncaster + Stainforth D.A.C.37:15(75:29)
4Karen OsbourneMaltby R.C.37:51 
5Marion HarrisonBarnsley A.C.38:07(74:29)
6Fay HodkinsonSheffield Triathlon39:46(78:20)
Vet Ladies Over 50    
1Pat WellsRotherham Harriers45:35(90:35)
2Mary PicksleySteel City Striders35:42(71:00)
3Yvonne TwelvetreeTotley A.C.39:21(78:21)
4Steph BorysiewiczValley Hill Runners39:27(78:58)
5Susan HighamPenistone F.R.39:45(79:38)
6Jenny HoranRotherham Harriers41:13(81:20)
7Babara HaighPenistone F.R.43:20 
8Jane FosterPenistone F.R.45:26(89:37)
9Jill DavisPenistone F.R.46:38(93:50)
10Pam McLeodValley Hill Runners51:41(96:43)
Back to year index - Top of page