Back to year calendar

Great Langdale Half Marathon

7th September 2003

Results courtesy of Rod Berry
PosNameCatClub/TownTime
1Paul Muller1st 0/45 - Course RecordHorwich RMI Harriers1-12.32
2Ian Fisher Otley A.C1-13.51
3A Tatham Darlington1-19.15
4Philip Atherton Clayton le Moors1-20.06
5Peter Butterworth2nd 0/45Clayton le Moors1-20.44
6Richard Johnson Ripon Runners1-21.58
7Mark Hutcheson Leeds + Bradford1-24.09
8William Garner Preston Harriers1-24.18
9Rodger Brewster3rd 0/45Clayton le Moors1-25.01
10Kevin Paydderch Eryri Harriers1-26.30
11James Graham Spectrum Striders1-26.43
12Sandy Shawkland Dumfries R.C.1-26.50
13Phil Roberts Garstang R.C.1-27.01
14Barry Greaves Northern Vets Oldham1-27.12
15Dave Blackshaw Ambleside1-27.43
16Paul Heeley1st 0/40Huddersfield1-27.45
17Larry Abel Blengdale Runners1-27.58
18Matthew Birket Ambleside1-28.08
19Rob Harper Kendal1-28.16
20J Breytewbach Stratford A.C.1-28.27
21Paul Boardman2nd 0/40Horwich RMI Harriers1-29.04
22Richard Roberts3rd 0/40Preston Harriers1-29.10
23Simon Philip Gregory Killamarsh Kestrels1-29.13
24Tony Dawson Whitley Bay1-30.02
25Mark Burns Liverpool R.C.1-30.15
26Kevin Towers Kendal1-30.17
27Erika Johnson1st Lady - Course RecordSwaledale R.R.1-31.04
28Paul Wakefield Keighley + Craven1-31.27
29Keith Parkinson Todmorden Harriers1-31.34
30Michael Richard Jeffery1st 0/50Otley A.C1.32.07
31Kath Drake2nd LadyHalifax Harriers1.32.16
32Michael Richards Kendal1.32.17
33Timothy Gibson Lytham St Annes R.C.1.32.49
34Michael Cole2nd 0/50Dumfries R.C.1.32.53
35Matt Foxwell Kendal1.33.50
36John Osborne Settle Harries1.34.24
37Clive Donovan Mickle Trafford1.34.28
38Steve Townsley Alston1.34.46
39Sarah Pive3rd LadyHoad Hill Harriers1.35.03
40John Manley Bromsgrove1.35.10
41Martin Mitchell Stopsley Striders1.35.17
42Graham Busch Stopsley Striders1.35.17
43Paul Keech Stopsley Striders1.35.39
44Chris Smith Idle A.C1.35.43
45Tom Hannah3rd 0/50Leeds A.C.1.36.11
46Robin Fletcher N.Derby R.C1.36.27
47Carl Parry St Helens Striders1.36.41
48No 186 ?1.36.49
49Leslie Crownshaw Killamarsh Kestrels1.36.59
50Richard Dury Killamarsh Kestrels1.36.59
51Andrew Strickland Yeovil R.R.1.37.13
52John Johnston Evenwood R.R.1.37.17
53Chriss Jones Bowness1.37.26
54Leslie Abbott St Helens Striders1.37.33
55David Finch Stopsley Striders1.37.37
56Gary Muray Kendal1.37.49
57Peter Hill Dumfries R.C.1.37.50
58Martin Bell Sunderland A.C.1.38.15
59Corina Cramer1st Lady 0/35Leeds + Bradford1.38.48
60Graeme Plye Arnside1.38.58
61Mr Coop Horwich RMI Harriers1.39.18
62Liam Darling Cooper Cullercoats1.39.34
63Richard Jones Nidd Valley1.39.38
64Steve Broadfoot Liverpool R.C.1.39.38
65Deon Bamford Todmorden Harriers1.39.38
66Ray Lawson Whiston1.40.07
67Andrew Adams Derwent A.C.1.40.11
68Ian McNeil Penny Lane Stridders1.40.21
69Kirsty Forrest Huddersfield1.40.22
70Phil Robinson1 st 0/60Otley A.C1.40.23
71Paul Thomson Sale Harriers1.40.26
72Steve Griffiths Huntington1.40.34
73Andrew Avison Grassington1.40.47
74Michael Pitman Wigan Phoenix1.40.48
75Chris Steele Sunderland A.C.1.41.03
76Edward Jast Idle A.C1.41.20
77Paul Williams Shrophire Shufflers1.41.23
78John Edmondson Quakers R.C.1.41.28
79Denise Tunstall2nd Lady 0/35Teesdale A.C.1.41.33
80Robert Bowman West Yorkshire Police A.A.1.41.50
81Martin Hall Wallsend1.42.13
82Michael Damms Darwen1.42.45
83Kenny Turner Killamarsh Kestrels1.42.45
84Stevne Price Liverpool R.C.1.42.54
85Jon Webster Kendal1.42.58
86Paul Barnes Ambleside1.43.04
87Owen Henrikson Sheffield1.43.07
88Rebecca Adams3rd Lady 0/35Derwent A.C.1.43.16
89Simon Galloway Todmorden Harriers1.43.23
90Andrew Bowness Staveley1.43.37
91Charles Bradshaw Branthwaite1.43.44
92Andrea Goode Bro Dysynni A.C.1.44.07
93Patrick Gilchrist1 st 0/55Keswick A.C.1.44.07
94David Ridley Consett1.44.14
95Stewart Forsyth Lytham St Annes R.C.1.44.17
96Mike Mellor Bolton1.44.38
97Peter Dawn Killamarsh Kestrels1.44.55
98Jeremy Wright East Morton1.44.59
99Thomas John son Kendal1.45.16
100Dianne Ford Gosforth1.45.20
101Pete Ivin Sunderland A.C.1.45.20
102Ann Stuart2nd Lady 0/40Bromsgrove1.45.37
103Eric Nutter1st 0/65Swaledale R.R.1.45.45
104David Cook2nd 0/55North Fylde A.C.1.45.47
105Mark Illingworth West Yorkshire Police A.A.1.46.03
106Jim Webster Standish1.46.10
107Oliver Thorley Ormston1.46.18
108Howard Jones Cumberland A.C.1.46.24
109Phil Barnes Chorlton1.46.25
110Penny Makin Cheltenham Harriers1.46.26
111Mike Kenwright Blengdale Runners1.46.56
112Keith Yeats Cramlington1.47.24
113Gian Abbott Heswall1.47.34
114Stephen Kempster Kendal1.47.39
115Michael Waterton Kendal1.47.56
116Michael Denner Knavesmire1.47.58
117Peter Gulliford Windermere1.48.02
118Paul Kear Staveley1.48.03
119John King Kendal1.48.10
120Paul Robert Scott Leeming1.48.11
121Clive Heas3rd 0/55Cambridge1.48.12
122David Haisworth Otley A.C1.48.24
123Sarah Folks Ambleside1.48.35
124William Ladwallader Preston Harriers1.48.53
125Alison Bent Wimbledon Windmillers1.48.53
126Peter Ehrhardt Todmorden Harriers1.49.17
127Robert Hewitson Sacriston1.49.18
128Jonathan Seeds Gtr Manchester Police1.49.21
129Tim Etherington North Region Yorks1.49.27
130Tim Bennett Kendal1.49.32
131Andrew Whittaker Anchorshomle1.49.38
132Fred Edmondson Rainhill1.49.46
133Dr Eamon Mooney Rochdale Harriers1.50.03
134Stephen Pickthall Milnthorpe1.50.15
135Jacqueune Sarah Keavney Swaledale R.R.1.50.15
136Darren Million Evenwood R.R.1.50.20
137Stephen Loftus Aigburth1.50.34
138Anthony Mc Vey Longsledale1.50.48
139Dawn Gibson Sale Harriers1.50.57
140Laura Parson Leeds A.C.1.51.17
141Bob Craig R.R.C Cullercoats1.51.21
142Bruce Walker Troon Tortoises1.51.24
143Tim J Worrall Kingsley1.51.47
144Julie Keys Rossendale Harriers1.57.57
145Helen Witham Quakers R.C.1.51.57
146Nigel Gotts Rossendale Harriers1.51.59
147Mark Richards Ulverston1.52.15
148Mark Jenners Little Langdale1.52.25
149Graeme Adams2nd 0/60Knavesmire1.52.34
150Chris Jeffs Staveley1.52.38
151Gordon Wake Durham Striders1.52.46
152Garry Parker Kirkby Lonsdale1.52.50
153Katherine Hutchinson Durham Striders1.52.52
154David Roycroft N.O.T. Shhremoor1.52.59
155Mark Wheeldon Burton on Trent1.53.00
156Ian Ashurst Fairlands Valley1.53.08
157Richard McEvoy Winston R.R1.53.38
158Jenny Wiseman Brinscall1.53.40
159Jan Gomulski Chorlton1.53.41
160Liz Kippax1st Lady 0/45Waterhouse Durham1.53.43
161Philip Readman New Marske Harriers1.53.50
162Richard Oliver New Marske Harriers1.53.51
163Christopher Stokes Staveley1.53.52
164Simon Edgecombe New Hutton1.53.53
165Joe Small Stockport Harriers1.53.54
166Patrick Willink Burneside1.53.56
167No 378 ?1.54.10
168Andrew Dunn London Village1.54.23
169Ian Johnstone Thelwall1.54.33
170David Bagshaw Stockport Harriers1.54.41
171Sue Oxley Helm Hill Runners1.54.42
172Keith Pittman Kendal1.54.45
173Peter Bartlett Webham R.R.1.54.47
174No 384 ?1.54.48
175Claire Duffield Todmorden Harriers1.54.49
176David Shepherd Burneside1.55.00
177Darren Priddin Fulford York1.55.27
178Kevin Andrew Dean W'ton1.55.44
179John Sater Windermere1.56.18
180Nick Hodgkinson Otley A.C1.56.19
181Sally Lee2nd Lady 0/45High Casterton1.56.22
182James Pccles Ford Halewood A.C1.56.44
183Stephen Warner Oxenholme1.56.56
184Tim Woodward London Village1.57.00
185Dick Hunter Knavesmire1.57.04
186Phillip Pratt Carlisle1.57.07
187Donna Douthwaite E.R.R. Evenwood1.57.10
188Margaret Metcalfe3rd Lady 0/45Knavesmire1.57.15
189Geraint Howells Edgeworth1.57.41
190John Lucy Warrington R.R1.57.47
191Peter Mitchell Eden Runners1.57.48
192Gerry Brennan Grapewhall1.57.49
193Deborah Joy De Beer R.R.C Harrow1.57.58
194Carol Butterill Knavesmire1.57.59
195Linda Haworth Rugby1.58.04
196Dawn Platt St Helens Striders1.58.26
197Karen Gates Kendal1.58.47
198Chi Wong Burnley1.59.24
199Paul Jaruu Club De Paris1.59.27
200Graham Phillips Sale Harriers1.59.51
201Ian Wade Bishop Auckland1.59.55
202Sandra Charles Poole Runners1.59.55
203Mark Noall Rochdale Harriers2.00.05
204Heather Milligan Helm Hill Runners2.00.41
205Helen Russell Todmorden Harriers2.00.51
206Simon White Clappersgate2.00.58
207Mike Cronin Hoad Hill Harriers2-01.20
208Brian Richardson Blackhill Bounders2-01.24
209Andrew Edwards Leeds2-01.28
210Michael Briggs Killamarsh Kestrels2-02.08
211Rob Fraser Windermere2-02.08
212Carolyn Kevan Clampit A.C.2-02.19
213Amanda Tipples Serpentine London2-02.35
214Andrew McCausland Meols Wirrall2-02.27
215Debbie O'Hanlon Coldpitts Grange2-02.27
216Sally Varian Backbarrow2-02.27
217Jerry Aillham Garstang R.C.2-03.06
218Michael Hall Golcar2-03.12
219Tom Shields ?2-03.30
220Jim Manford N. East Vets Morperth2-03.38
221Paula Martin Todmorden Harriers2-04.14
222Robert Wilson Stockport Harriers2-04.24
223Darren Teasdale Oxenholme2-04.40
224Annette Fraser London Village2-04.45
225Diane Hubbard Kendal2-05.00
226Susan Bond Buckley R.C.2-05.21
227Andrew Hogg Stockton O.T.2-05.34
228Stephen Loftus Aigburth2-05.50
229Julie Graham Garstang R.C.2-05.58
230Gina Gilbert Killamarsh Kestrels2-06.14
231No 232 ?2-06.14
232Carmel Parker Knavesmire2-06.24
233Tony Ridgway Barrow in Furrness2-06.49
234Susan Moore Windermere2-06.51
235Peter Stone Keighley + Craven2-07.20
236Clare Daniel Sheffield2-07.25
237Stewart Mackenzie Hawshead2-07.57
238Carol Archer Sunderland A.C.2-08.39
239Graham Turner Knavesmire2-08.45
240Victor Smith2nd 0/65Cumberland A.C.2-08.59
241Dr Denise O'Hanlon Mersey Tri2-09.45
242Andrew Wallace North Region2-10.07
243Marr Maddox Yard Dogs Sporting Club2-10.15
244Tony Schumaker Knavesmire2-10.18
245Peter O'Brien Ashton U.L.2-10.19
246Paul Fry Kendal2-10.46
247No 389 ?2-10.52
248Kathryn Smith Sale Harriers2-11.04
249Jenny Lipitt Knavesmire2-11.06
250Katharine Thorley Urmston2-11.06
251Katie Winder ?2-11.17
252Jim Rowley ?2-11.17
253David Berry Knavesmire2-11.39
254Geoff Harrington Cockermouth2-11.50
255Michele Drasdo Oxford2-12.02
256Mark Drasdo Oxford2-12.02
257Paul Kirtley Bishop Auckland2-13.30
258David Leary Bramton2-13.36
259Sandra Cook Heptonstall2-13.45
260Mark Whinham Throckley2-13.56
261Michael Cross Knavesmire2-14.08
262No 461 ?2-14.20
263No 462 ?2-14.20
264Norman Bell Swaledale R.R.2-14.22
265Anne Turner Knavesmire2-14.54
266Kate Thompson Saltaire2-15.25
267Frank Holden3rd 0/60Knavesmire2-17.00
268Margaret Kubicek Bedford2-17.33
269Louise Cooper Knavesmire2-17.59
270Sylvia Greenhalgh Catterick Village2-17.59
271Patricia Collier1st Lady 0/55Todmorden Harriers2-19.08
272Andrew Kinder Garstang R.C.2-19.52
273.Derek Mitchell Wrose Bradford2-20.15
274Pauline Sheasby Windermere2-20.16
275Gillian Gill1 st Lady 0/50Knavesmire2-20.18
276Ian Cousins Stopsley Striders2-20.42
277Robert Cooper Stoke on Trent2-21.29
278Michael McVey Longsledale2-21.42
279Sheila Lattoo1st Lady O/60Knavesmire2-22.20
280Ruth Mackenzie Hawkshead2-23.30
281Michele Havers Keighley + Craven2-23.53
282Sarah Bullock Keighley + Craven2-23.53
283Claire Gillham2nd Lady 0/50Garstang R.C.2-27.06
284Colin Hughes Heaton Moor2-28.06
285Glenys Nutter1st Lady 0/65Swaledale R.R.2.29.01
286Jenny Bullock Knavesmire2.31.28
287Michell Aitins Knavesmire2.33.28
288John Newby1st V/70 Course RecordTodmorden Harriers2.35.24
289Ann Ablett Buckley R.C.2.35.31
290Pat Hawkins Knavesmire2.35.40
291No 464 ?2.35.53
292Melvyn Gunn North Shields2.40.07
293Eileen Dale3rd Lady 0/50Knavesmire2.40.51
294Emma Shipley Sheffield2.40.52
295Michael Taylor Swaledale R.R.2.43.48
296Brian Latto3rd 0/65Knavesmire2.59.59
297Anne Ellis Barrow in Furness2.48.00
298Jayne Fligg Knavesmire2.49.58
299Malcolm Bennett2nd V/70Hinkley R.C.2.55.32
300Paul Dufton Keighley + Craven3-10.50
301Linda Wallsgrove Keighley + Craven3-10.50
Back to year index - Top of page