Back to year calendar - Santa Chase Junior Races

Christmas Cracker 10k

14th December 2003

Results courtesy of Linda Tomczak
PosNameCat/LateClubTime
1Stephen Hepples Loftus AC30.31
2Daniel Agustus Scarborough AC31.44
3Ricky Wilson Scarborough Ac32.24
4John Hunter Loftus AC32.51
5Alisdair Tatham Quaker RC33.11
6Shaun O’Grady Loftus33.21
7James McGivern Beverley Ac33.29
8Darren Williams Bridlington Road Runners34.24
9Jonathan Carter Beverley AC34.34
10Mark Colling Scarborough AC34.41
11Michael Siddall 1st vetPocklington Runners34.42
12Stephen Peacock Beverley AC35.08
13Mark Hinder Unattached35.32
14Chris Stringer Unattached35.53
15Ian Scott 1st super vetQuaker RC35.59
16Dan Middlemas Loftus AC36.12
17Melanie Hayward1st ladyBeverley AC36.18
18Stephen Mussett Loftus AC36.40
19David Lancaster 2nd vetYork Acorn36.46
20Kieron Batt Late EntryKnavesmire Harriers36.48
21Jack Mason Darlington Harriers36.52
22Bill Shiverley York Postal Harriers36.58
23Mark Melbourne Loftus AC37.45
24Ian Brown Loftus AC38.36
25Alan Bottomley Loftus AC38.39
26Neil Scruton 2nd super vetScarborough AC38.42
27Richard Maw Scarborough AC38.47
28Michael Shand Corstorphine AAC38.55
29Robert6 Howard Loftus AC39.07
30David Thompson One-2-One39.09
31Steve Griffiths Late EntryUnattached39.16
32Jim Mellor Scarborough AC39.39
33Clive Reid Pocklington Runners40.00
34Nicholas Wilson Unattached40.05
35Simon Richardson Pocklington Runners40.14
36Elizabeth Spencer 2nd ladyHolmfirth Harriers40.15
37Darren Fawcett Loftus AC40.16
38Kevin Langan Knavesmire Harriers40.21
39Richard Harris Late EntryUnattached40.27
40Al Kirk Unattached40.52
41Roy Tomlin Scarborough AC40.55
42Daniel Scott Late EntryNew Marske Harriers40.58
43David Slater Pocklington Runners41.01
44David Elliott York Acorn41.03
45Dave Horness Loftus AC41.18
46Denis Hearn Scarborough AC41.24
47Michael Hetherton Late EntryAcorn Nestle41.25
48John Cook Unattached41.26
49Mark Pegg Late EntryLoftus AC41.29
50Tori Wheatman 3rd ladyScarborough AC41.33
51David Bell White City Hull41.35
52Chris Clayton Scarborough AC41.37
53Paul Wiles Beverley AC41.39
54Colin Harland Pickering AC41.56
55Martin Adams Unattached41.56
56Barry Edwards Late EntryUnattached41.58
57Karen Grant 4th ladyEast Hull Harriers42.02
58Malcolm Pegg Late EntryLoftus AC42.04
59Adrian Wilford Pickering AC42.32
60Roger Teare Driffield Striders42.43
61Stephen Wood Knavesmire Harriers42.46
62Alan Summers Thirsk + Sowerby Harriers42.54
63David Feasey Scarborough AC42.58
64Liam Mellor Scarborough AC43.00
65Graham Harrison Late EntryPickering AC43.03
66William Strickland Unattached43.04
67Kieron McIntyre Late EntryUnattached43.06
68David Byas Driffield Striders43.10
69David Criddle Wiggington AC43.20
70Alistair Thorpe Late EntryThirsk + Sowerby43.27
71Jed Bycroft Pickering AC43.33
72Allison Crellin 1st lady vetDriffield Striders43.41
73Iam Hamp Scarborough AC43.42
74Paul Holmes Pocklington Runners43.45
75Simon Walters Late EntryUnattached43.59
76Mick Thompson Mens 60+Scarborough AC44.01
77Jack Barber Unattached44.05
78Trev Daniel Unattached44.07
79Mike Keddy Late EntryUnattached44.07
80Carrie Millson Beverley AC44.14
81Philip Powditch Driffield Striders44.15
82Alan Harman Thirsk + Sowerby44.20
83Tim Wade One-2-One44.25
84Victoria Hill 6th ladyRetford AC44.28
85Margaret Holloway 7th ladyUnattached44.33
86Kevin Condick St Theresa’s AC44.35
87Katy Stringer 8th ladyUnattached44.38
88Sue Haslam 1st lady super vetScarborough AC44.43
89Chris Wade late entryScarborough AC44.45
90Melanie Padgham 2nd lady vetScarborough AC44.49
91Fiona Davies late entryOne-2-One44.53
92Stuart Nicholson Unattached44.56
93Martin Kilburn One-2-One45.09
94Richard Parkin Late EntryUnattached45.24
95Dave Reading Scarborough AC45.26
96David Johnson Clowne Road Runners45.42
97Malcolm White Wold Vets46.07
98Gail Parker 9th ladyUnattached46.11
99David Foster Bridlington Road Runners46.26
100Andrew Ellis Unattached46.32
101Mike Willis Late EntryScarborough AC46.35
102Becky Parker 10th ladyScarborough AC46.39
103Dave Clarke Unattached46.41
104Peter Morris Unattached46.44
105Adele Thompson Loftus AC46.46
106Lesley Parry Cleethorpes AC46.50
107Nick Taylor Pickering AC46.50
108Andrew Newsome Steele City Striders46.52
109John Kimberley One-2-One46.53
110Mark Sullivan Knavesmire Harriers47.07
111Norman Chester Late EntryLoftus AC47.09
112Christian Davis Unattached47.16
113Rachel Byas Driffield Striders47.20
114Matthew Blythe Unattached47.33
115James Hairsine Unattached47.39
116Patrick Piggott Unattached48.01
117Nathan Wray Unattached48.04
118Ian Moorwood Wold Vets48.06
119Joseph Harker Durham City Harriers48.07
120Ian Harmer Scarborough AC48.11
121Dan Broughton Unattached48.18
122John Hilton Abbey Runners48.21
123Colin Lea Knavesmire Harriers48.22
124Tom Hamp Unattached48.30
125Rachael Kraft Scarborough AC48.34
126Philip Hardcastle Unattached48.38
127Anne Nunn 2nd lady super vetScarborough AC48.47
128Lee Dolan Unattached48.56
129Johnathan Haigh Unattached48.56
130Paul Malan Late EntryUnattached49.02
131Trevor Staves White Cite Hull49.17
132Jane Hamp Scarborough AC49.18
133Unknown  49.19
134Paul Deighton Unattached49.25
135Ian Codling Thirsk + Sowerby49.32
136Nicola Thorpe Thirsk + Sowerby49.34
137Philip Robertshaw Late EntryUnattached49.55
138Nigel Coates Unattached49.59
139T R F Smyth Unattached50.01
140Jay Clarkson Unattached50.07
141Paul Cutler Late EntryBillingham Marsh50.14
142Michael Dearston Unattached50.15
143David Barker Pocklington Runners50.17
144Paul Willett Unattached50.22
145Janet Lawrence 1st lady 55+Scarborough AC50.27
146Samantha Davies Beverley AC50.40
147Benita Jones Driffield Striders50.50
148Cath McIntyre Unattached50.55
149Phil Rounce Bridlington Road Runners50.55
150Raffi Aghanian Scarborough AC50.57
151John Hilton Abbey Runners51.06
152Kim Browne Late EntryUnattached51.12
153Freda Verrill Unattached51.14
154David Darton Knavesmire Harriers51.16
155Wendy Bateman Late EntryDriffield Striders51.16
156Andrew Morris Late EntryDriffield Striders51.17
157Karen Cranston Late EntryUnattached51.17
158Robert Dinsdale Late EntryUnattached51.26
159Gary Wilson Unattached51.28
160Carmel Parker Knavesmire Harriers51.32
161Richard Medford Unattached51.40
162Martin Kendall Unattached51.51
163Sarah Somers Thirsk + Sowerby51.54
164Alan Reece Late EntryUnattached52.00
165Roy Tavendale Unattached52.19
166Tracey Harmer Scarborough AC52.31
167Heidi Wilson Unattached52.57
168Robert Pickard Hornsea Harriers52.58
169Wendy Baxter Beverley AC53.02
170Kay Stokes Unattached53.04
171Wendy Armitage Unattached53.08
172Tracey Gibson Wolds Vets53.15
173Cheryl Fowler New Marske Harriers53.19
174Julie Clayton Scarborough AC53.47
175Kevin Bourne Kingston Upon Hull AC53.55
176Sonia Holtby Late EntryUnattached54.14
177Carl Holmes Cleethorpes AC54.24
178Richard Neal Late EntryUnattached54.51
179David Berry Knavesmire Harriers54.55
180John Birch Unattached55.03
181Robert Elston Unattached55.07
182Jane Lilford Late EntryUnattached55.13
183Ralph Pickard Unattached55.17
184David Hepples Unattached55.21
185Lorraine Wells Wolds Vets55.37
186Madelaine Curtis Unattached55.38
187Pamela Randerson Unattached55.39
188Irvin Randerson Unattached55.44
189Liz White Unattached55.44
190Stephen Shaw Billingham Marsh Harriers55.49
191Adele Shipley Pocklington Runnersd55.53
192Glen Halsey Unattached55.53
193Alan Walker Late entryOne-2-one56.22
194Catherine Clennett Unattached56.34
195Anthony Corbett Unattached57.46
196Clive Downey White City Hull57.59
197Matthew Smawfield Late EntryUnattached57.59
198Sonia Holtby Late EntryUnattached58.22
199Paul Langstaff Pocklington Road Runners58.22
200Maurice Blackbourne Unattached58.29
201Ingrid Sugden Knavesmire Harriers59.13
202Jean Snelling Knavesmire Harriers59.19
203Marion Codling Thirsk + Sowerby59.19
204John Hargreaves Unattached59.33
205Carolyn Allanson Bridlington Road Runners59.56
206Kevin Lavery Unattached60.13
207Bridgette Lovett Late EntryUnattached60.56
208Julie Pickard Unattached62.00
209Helen Neale Late EntryUnattached62.08
210Kathleen Bee Pocklington Runners62.11
211Michael Thomas Steel City Striders63.40
212Julie Noble Unattached64.05
PosSanta Chase Junior Races 2003 TimeClub/School
 Race 1 - Year 3   
1Emily Leng1st female5.31Gladstone Road
2Thomas Somers1st male5.37Crayke
3Joe Maw2nd male5.49Gladstone Road
4Charles Thorpe3rd male6.11Ampleforth
5Marie Mastrolonardo2nd female6.16Sleights
6Jack Somers 6.38Crayke
7Aaron Shirtle 6.56St Martins
8Matthew Hayes 6.59St Martins
9Harry Somers 7.12Crayke
10Lucy Welham3rd female7.21Airy Hill School
11Gemma Leng 8.08Gladstone Road
12Sally Langan 8.10Dringhouses
     
 Race 2 - Year 4   
1Christopher Eaman1st male4.45Kingston upon Hull
2Dani Braithwaite1st female4.48Loftus AC
3Benjamin Sharp2nd male5.10Northstead
4Eleanor Richards2nd female5.19Lisvane
5Michael Whitton3rd male6.10St Martins
6Jack Newham 6.18Northstead
7Lauren Deighton3rd female6.35Seamer and Irton
8Adam Newton 7.11St Martins
9Alexandra Sedman 8.11Northstead
     
 Race 3 - Year 5   
1Daniel Maw1st male4.15Gladstone Road
2Grace Rodgers1st female4.37Loftus AC
3Nik Wheatman2nd male4.38Northstead
4Storm Hayward2nd female4.41Beverley AC
5Andrew Neil3rd male5.00St Martins
6Adam Sample 5.21St Martins
7Sam Sedman 5.40Northstead
8Chloe Ellis3rd female5.29 
9Nicholas Langham 5.30Dringhouses
10Emily Thorpe 5.38Ampleforth
11Joseph Ryan 5.39Gladstone Road
12Benjamin Birch 6.10St Martins
13Nick Speight 6.30Gladstone Road
     
 Race 4 - Year 6   
1Jonathan Mowatt1st male4.20Northstead
2Ben Millward2nd male4.31Fylingdales school
3Jack Siddall3rd male4.34Pocklington Runners
4Alexander Hornsby 4.53Newby
5Jessica Duran1st female5.06Northstead
6Catherine Bainbridge2nd female5.14Airy Hill school
7Hayley Sayers3rd female5.15St Martins
8Tyler Hodgson 5.23St Martins
9William Brown 5.32West Cliff, Whitby
10Rebecca Hayes 5.41St Martins
11Adam Everingham 6.05St Martins
12Chloe Emmerson 6.40St Martins
13Marian Langstaff 7.30Pocklington
     
 Race 5 - Years 7/8   
1Liam Johnson1st male7.51Scarborough AC
2Alex Wheatman1st female8.06Scarborough AC
3Hope Rodgers2nd female8.19Loftus AC
4Laurence Mills2nd male8.28 
5Amy Bridgeman3rd female8.38Scarborough AC
6Alex Baron3rd male8.45Scarborough AC
7Jackson Ellis 9.01Graham School
8Rachel Gyte 9.04Scarborough AC
9Samia Galeb 9.34Scarborough AC
10Emma Criddle 9.42Wiggington AC
11Stacey Leng 9.47Scarborough AC
12Yazmin Stevenson 10.13Scarborough AC
13Katie Welham 10.52Caedman School
14Sean Deighton 11.50Pindar School
     
 Race 6 - Years 9/10/11   
1Ben Proctor1st male11.34Scarborough AC
2Thomas Rose2nd male11.36Scarborough AC
3Jonathan Sharp3rd male11.51Scarborough AC
4William Barber 12.46Whitby CommCollege
5Abbie Johnson1st female13.15Scarborough AC
6Hannah Leng2nd female14.27Scarborough AC
7Helen Bostock3rd female16.25Loftus AC
Back to year index - Top of page