Back to year calendar

Aberystwyth 10k

14th December 2003

Results courtesy of Peter Foale for Aberystwyth AC
PosNumNameGroupCategorySexAgeClub/Business team Time
1183Jon Wills12Senior menm25Pembs Triathlon33:41:00
22Paul Ward12Senior menm37Wrekin Road Runners34:12:00
372Toby Laver12Senior menm27Reading AC34:31:00
4158Mike Evans12Senior menm28TROT St Clears34:45:00
5165Robert Pradey12Senior menm24Reading Road Runners35:04:00
6186Andrew Abbott12Senior menm32Sarn Helen ARC35:40:00
793Columba Peoples12Senior menm23UWA Harriers35:41:00
8129Russell Limbert3V/40 men m40Telford AC35:57:00
936Richard Jones3V/40 men m40Telford Athletic Club36:35:00
1074John Rogers12Senior menm37Newbury Athletics Club36:37:00
11161Les Hewitson3V/40 men m40Cardigan Running Club37:06:00
1287Dafydd Dylan1Under 20 men m16Aberystwyth AC37:31:00
13111David Anders12Senior menm21UWA Harriers37:37:00
14109Kevin Hamilton12Senior menm39Cerist Tri37:52:00
15103Mathew Anstee12Senior menm21UWA Harriers38:00:00
16120David Felipe Jones12Senior menm28Cardiff AC38:01:00
17121Dewi Roberts12Senior menm35Bro Dysynni AC38:05:00
18102Charlie Bendall4V/45 men m46U38:20:00
19169Calvin Williams3V/40 men m41Sarn Helen ARC38:25:00
2097Mark Lewis3V/40 men m43U38:31:00
2167Tracey Ranson12Senior ladyf22UWA Harriers38:39:00
2294David Yanez12Senior menm29UWA Harriers39:11:00
23175Garry Thorne1Under 20 men m19UWA Harriers39:18:00
2414Richard Tredennick12Senior menm24U39:19:00
2528Francis Williams12Senior menm27U39:28:00
26177John Sinnett4V/45 men m47Pembrokeshire Harriers39:37:00
27184Michael Rees12Senior menm36?39:39:00
28138Ben Thompson12Senior menm22Swansea Institute39:44:00
2950David Meissner12Senior menm34U39:48:00
30168Gareth Jones12Senior menm31Lescroupiers Running Club39:52:00
31153James Thomas12Senior menm30U40:00:00
32117Paul Reynish12Senior menm38Pembs Triathlon40:04:00
33167Jessica Leitch19Senior ladyf20Oxford University40:07:00
34160Lynn Green15V/45 lady f46Cardigan Running Club40:17:00
35128Haydn Lloyd12Senior menm31Sarn Helen ARC40:40:00
36162Ben Rushbrook12Senior menm23Parasucology UWA40:59:00
37191Peter Davies4V/45 men m48Sarn Helen ARC41:01:00
38173Robert Anders1Under 20 men m19UWA Harriers41:05:00
3957Jon Bell3V/40 men m44Clwb Athletau Aberystwyth41:09:00
409Stephen Roberts4V/45 men m49Oswestry Olympians AC41:19:00
41144Gwyn Jones4V/45 men m45Bro Dysynni AC41:21:00
4275Richard Ellis12Senior menm24U41:26:00
43164Kevin Hughes12Senior menm30Sarn Helen ARC41:56:00
4461Daniel Roberts 12Senior menm23Gower Tri42:14:00
45182Richard Brown12Senior menm36Pembs Triathlon42:20:00
46157Claire Cleathero19Senior ladyf29TROT St Clears42:20:00
47163Aled Williams3V/40 men m40Sarn Helen ARC42:28:00
48105David Powell3V/40 men m41U42:31:00
49187Clive Evans6V/55 men m56Aberystwyth AC42:37:00
5027Cyril Walters6V/55 men m56TROT St Clears42:39:00
5115Martin Saycell12Senior menm30Aberystwyth AC42:39:00
52155Paul Edwards3V/40 men m44Pembrokeshire Harriers42:45:00
5310BenTomlins12Senior menm24U42:47:00
54140Ayman Almousili12Senior menm24Swansea Institute42:49:00
5543Malcolm Taylor7V/60 men m60Bro Dysynni AC42:53:00
56156Rob Wyn Jones12Senior menm27U42:56:00
5786Richard Gilbert12Senior menm38Newport & District Running Club42:59:00
58124Claire Evans19Senior ladyf20Carmarthen Harriers43:03:00
59139Stuart Davies12Senior menm25Swansea Institute43:14:00
60108Gareth Williams12Senior menm34U43:15:00
61118Glynn Lewis3V/40 men m44Bro Dysynni AC43:21:00
6281Caroline John13V/35 lady f39U43:24:00
63116Robert Gray3V/40 men m44U43:41:00
6429Ryszard Piotrowicz3V/40 men m43U43:43:00
658Anita Vautier19Senior ladyf24Aberystwyth AC43:44:00
66150Will Troughton3V/40 men m42U43:44:00
67142Kevin Holland4V/45 men m45Aberystwyth AC43:55:00
68166David Evans4V/45 men m46U43:56:00
6955Gwilym O Jones4V/45 men m48Aberystwyth AC43:59:00
7070Geraint Hughes12Senior menm24U44:00:00
7185Gill Bearman13V/35 lady f39Westbury Harriers44:04:00
7259Chris Forster-Brown12Senior menm36U44:09:00
7365Lizzie Goodband11Under 20 lady f17Aberystwyth AC44:12:00
7422Rhodri Rowlands12Senior menm25U44:18:00
7519Rhys Jeffries12Senior menm29U/FBA Group44:21:00
7678Shelley Childs12Senior menm30Ystwyth Cycling Club44:22:00
77115Peter Jones4V/45 men m46U44:24:00
7880Andy Eden3V/40 men m43Aberystwyth AC44:31:00
79127Elizabeth Sian Williams19Senior ladyf32Pembs Triathlon44:37:00
80112Stephen McKinley12Senior menm21U44:46:00
81147James Lacourse12Senior menm34U44:53:00
8239Adriano Evola4V/45 men m45Aberystwyth AC45:00:00
83189David Michael12Senior menm38U45:26:00
8471Colin Jackson3V/40 men m44U45:33:00
85180Richard Morgan3V/40 men m40U45:33:00
86132Jonathan Bird12Senior menm22U45:34:00
8735Mark Powell12Senior menm38U45:39:00
88188Stefano Antoniazzi1Under 20 men m19U46:03:00
8942Michael Parkhouse12Senior menm21U46:06:00
9016Delyth Davies19Senior ladyf23U/FBA Group46:15:00
91135Terry Gover6V/55 men m55Pembs Triathlon46:16:00
9241Paul Stovell4V/45 men m49U46:20:00
9347Mauro Caffarelli5V/50 men m52U46:26:00
94176Chris Price12Senior menm39Pembs Triathlon46:38:00
9563John Shaw12Senior menm36U46:46:00
9668Darren Mutter2Senior menm28U46:57:00
97131Sam Johnson12Senior menm21U47:05:00
98100Derek Randall1Under 20 men m19UWA Harriers47:20:00
99122Huw Harrison5V/50 men m50Bro Dysynni AC47:53:00
100119David Howells5V/50 men m50Pembs Triathlon48:11:00
101159Hilary McCarthy13V/35 lady f36Cardigan Running Club48:20:00
10296David McElhill1Under 20 men m19U48:53:00
1036Jez Lovekin7V/60 men m62U48:53:00
1043Gita Stubley19Senior ladyf27Wrekin Road Runners49:08:00
10558Jill Coleman13V/35 lady f39Pembrokeshire Harriers49:13:00
10630Uta Kohl19Senior ladyf33U49:34:00
107149Kath Dootson13V/35 lady f35Pembs Triathlon49:38:00
108145Helen Newnham19Senior ladyf28 49:39:00
10913Lloyd Tomlins3V/40 men m40 49:40:00
110154Gareth Benjamin12Senior menm26U49:40:00
11111Rob Gwilum12Senior menm31U49:42:00
11273Neil Jones12Senior menm33U49:45:00
113110David Hopper7V/60 men m61U49:56:00
1145Huw Maddock3V/40 men m41U50:11:00
11546Peter Stocks6V/55 men m55U50:20:00
11695Jonathan McElhill4V/45 men m45U50:21:00
11783Neil Rogers12Senior menm22U50:30:00
118179Charles Moss4V/45 men m49U50:38:00
119123Nalda Wainwright13V/35 lady f37Pembs Triathlon50:41:00
12044Sheila Jones14V/40 lady f43Bro Dysynni AC50:52:00
121106Clare Horton14V/40 lady f40Bro Dysynni AC50:52:00
122181Valerie Brown13V/35 lady f37Pembs Triathlon50:53:00
12326Robert Harding5V/50 men m52Telford Harriers50:58:00
124104Paul Gillard3V/40 men m44U51:30:00
125152David Pagett4V/45 men m47Wrekin Road Runners51:58:00
126174Ernest Wykes7V/60 men m64U52:22:00
127171Alison Price13V/35 lady f39U52:43:00
12866Jim Goodband7V/60 men m62U52:58:00
129178Ian Mitchell6V/55 men m59U53:33:00
13037Ann Williams13V/35 lady f37U54:18:00
131101Mari Stevens19Senior ladyf25U54:22:00
132114Pamela Gray14V/40 lady f40U54:54:00
13334Vicki Jones14V/40 lady f40U54:55:00
13445Karen Millidine19Senior ladyf31U55:20:00
13531Eileen Swan14V/40 lady f44U55:32:00
136107Fran Gressler13V/35 lady f37Bro Dysynni AC55:33:00
13733Duncan Thomas12Senior menm32U55:45:00
138151Nickie Blake1Under 20 men m18Aberystwyth AC57:04:00
139148Owain Gillard12Senior menm26Martell Writers Club57:09:00
14076Claire Harvey11Under 20 lady f15?57:50:00
14162Goronwy Evans4V/45 men m47U57:55:00
142126Elin Royles19Senior ladyf25U57:57:00
143130Tony Kirk12Senior menm20U58:30:00
14469Pat Adams15V/45 lady f47Wrekin Road Runners58:41:00
14556Gwyn Davies7V/60 men m64U58:55:00
146125Sophie Hague19Senior ladyf25U59:00:00
147113Laura Rushton19Senior ladyf27U59:00:00
14821Annmarie Pitt15V/45 lady f48U/FBA Group61:26:00
14917Katherine Gwynne19Senior ladyf30U/FBA Group61:26:00
15092Ian Mackie5V/50 men m53Nevill Hall Joggers61:53:00
151137Gareth Jones3V/40 men m44U62:15:00
15277Mark Picken4V/45 men m49U63:15:00
15391Sally Francis19Senior ladyf33Nevill Hall Joggers63:33:00
15464Allen Watts9V/70 men m75Sarn Helen ARC63:43:00
15588Paul Morris12Senior menm37Nevill Hall Joggers63:43:00
1564Angela Maddock14V/40 lady f41U65:52:00
15723Ruth Davies14V/40 lady f44U66:58:00
15860Bridget Bewick14V/40 lady f42U66:58:00
15979Kathy Ling18V/60 lady f60Wrekin Road Runners68:46:00
160172Lynne Walford17V/55 lady f56Bro Dysynni AC68:57:00
16138Elizabeth Tait16V/50 lady f52U69:14:00
162134Elin Griffiths11Under 20 lady f16U71:33:00
163141Angharad Holland11Under 20 lady f15U71:33:00
164133Georgia Williams11Under 20 lady f15U71:33:00
16590Rebecca Harrison19Senior ladyf28Nevill Hall Joggers72:28:00
166143Paul James4V/45 men m45U72:36:00
167185Andrew Stoll7V/60 men m60U72:43:00
168170Sylvia Price18V/60 lady m63Pembs Triathlon75:45:00
16952Llionos Owen19Senior ladyf20U77:25:00
17051Bethan Jones19Senior ladyf20U78:27:00
17120Charlotte Edwards19Senior ladyf28U/FBA Group80:41:00
17218Stephanie Horton17V/55 lady f55U/FBA Group80:41:00
17389Jane Skinner16V/50 lady f51Nevill Hall Joggers82:21:00
174190Carole Prime16V/50 lady f50U90:20:00
Back to year index - Top of page