Back to year calendar

Great Langdale Half Marathon

8th October 2000

Results courtesy of Rod Berry
Apologies of some of the times are wrong - the edges of the pages were not fully copied
1Paul MullerM40Wrekin RR1-14.44
2James McQueen Eryri Harriers1-18.47
3Mark Denham-Smith Advance Performance1-19.21
4Ian Simpson Helsby Running Club1-19.41
5Paul Singleton Ambleside AC1-20.15
6David KneeM40Hartlepool Burn Rd Harrs1-22.22
7John Montague Barrow1-24.03
8Andrew Meskimmon Holme Valley AC1-24.25
9William Garner Red Rose Road Runners1-26.18
10Charles MellorM40Dumfries RC1-28.00
11Victor G. Richards Ambleside AC1-28.00
12Steve Bennett Eden Runners1-28.39
13Robert InnesM40Penistone Footpath Runners1-29.45
14Colin A. Kennedy u/a Carlisle1-30.11
15Christopher Howie Glaxo Hoad Hill Harriers1-30.21
16Giles Smith u/a1-30.23
17John PopeM40Derwentside1-30.25
18Stephen Liptrot Bowland Fell Runners1-30.47
19Robert BrownM40Durham City Harriers1-30.51
20Paul GreenhowM40Cumberland AC1-31.00
21Colin TalbotM50Hinckley1-31.35
22Kath DrakeF40Spenborough + Dist AC1-31.53
23Tony Scannell u/a1-32.10
24Paul Heeley u/a1-32.10
25Jim Loudon u/a Kendal1-32.10
26Michael ColeM40Dumfries RC1-32.37
27Stephen Ashworth u/a Ambleside1-32.55
28Tony HindmarchM40Evenwood RR1-33.31
29Ian BrownM40Dumfries RC1-34.00
30Mark TriggerM40Peugeot UK1-34.02
31Chris NorrisM40Settle Harriers1-34.17
32Andrew LaybournM50Evenwood RR1-34.23
33Ian WoofM40u/a Hincaster1-34.42
34Simon WaltersM40I.M.R.A. Dublin1-34.45
35Janet KenyonF40u/a Bolton1-35.03
36Gary W. Dover Glaxo Hoad Hill Harriers1-35.37
37John Murfin Settle Harriers1-35.41
38John Duff u/a Tynemouth1-35.41
39Anthony Rooney u/a Carlisle1-35.41
40John Osborne Norham RC1-36.00
41David MoffattM40Kendal1-36.20
42Chris Cripps Blengdale Runners1-37.00
43Paul Eilles Derwentside1-37.20
44Colin LittleM40Dumfries RC1-37.28
45Simon Vallance u/a Leeds1-37.37
46John OldroydM50Lancaster + Morecambe AC1-37.43
47Peter Dean Middleton Harriers1-37.48
48James GriersonM40Dumfries RC1-37.51
49David Forsythe u/a Kendal1-38.00
50Robin LivingstoneM40Perth RR1-38.07
51Dave Blackshaw u/a Ambleside1-38.46
52David RatcliffeM50Rossendale Harriers1-39.03
53Shaun SavageM40u/a Poulton1-39.12
54Ian Ross u/a Manchester1-39.26
55Martin ScrowstonM40Loughrigg1-39.40
56Stephen Moor Settle Harriers1-39.49
57Quentin Merritt u/a Kendal1-40.05
58Joanne O'DowdFStafford Harriers1-40.08
59Ian ClarkeM50u/a Doncaster1-40.26
60Peter HillM40Dumfries RC1-40.48
61Anthony McVeyM40u/a Kendal1-41.47
62Stephen McCann u/a Leyland1-42.20
63David PullmanM40Goole Viking Striders1-42.25
64Heather Sneddon-LindseyF40Bolton Harriers1-42.30
65John EdmondsonM50u/a South Shields1-43.14
66Anthony Dore u/a Manchester1-43.22
67Keith BelcherM40Abbey Runners1-43.25
68Liam Doran u/a Barrow1-43.25
69Steve BatemanM40u/a Kendal1-43.30
70Robert Bowman West Yorks Police AA1-43.40
71Lucy BackM40Kendal AC1-43.40
72Charlie BamfordF35Helsby Running Club1-43.45
73Sandra Snape Blaclkburn Road Runners1-43.50
74Steve Spooner Macclesfield Harriers1-44.00
75Ian WraggM40Penistone Footpath Runners1-44.13
76Steve WoodM40iu/a Ireleth1-44.27
77Philip MullinsM50Penistone Footpath Runners1-44.30
78Narinder Bains Peugeot UK1-44.48
79Martin Evans u/a Sheffield1-45.09
80Bob ScottM40Cumberland AC1-45.15
81Andy PlummerM40Penistone Footpath Runners1-45.30
82Duane Daugherty u/a Derby1-45.35
83Peter KayM40u/a Bradford1-45.52
84Paul WalshM50Lytham St Annes RR1-45.58
85David CookM50North Fylde AC1-46.17
86Stephen J. Webster Astra Zeneca1-46.53
87Michael WatertonM40u/a Kendal1-46.58
88Malcolm McDougallM60Cumberland AC1-47.10
89Patric GilchristM50Keswick AC1-47.27
90Simon Linney The Village Cheadle1-48.02
91Ian Mitchell u/a Kendal1-48.45
92Vanessa HamletFRossendale Harriers1-49.02
93Andrew StokesM40Kendal AC1-49.03
94Ian RawcliffeM50Wesham Road Runners1-49.30
95Dave FosterM40Penistone Footpath Runners1-49.41
96Philip MichlewskiM40Achille Ratti1-49.49
97James Scholes Longwood Harriers1-50.18
98Anthony Gilbert u/a Redcar1-50.32
99Bruce WalkerM50Troon Tortoises1-50.40
100John MullinM50u/a Middlesbrough1-50.48
101Michael CroninM40Glaxo Hoad Hill Harriers1-50.58
102Wendy BirkettF40u/a Lyth Valley1-51.45
103Pete Abernethy Kendal AC1-51.50
104John KingM50Kendal AC1-51.55
105Simon HeysM40u/a Stockport1-51.59
106Stuart FairbarnM50Scottish Vets1-52.19
107Dianne FlemmingF45Rossendale Harriers1-52.30
108George FraserM50Annan + Dist AC1-52.39
109Helen SandersonFDumfries RC1-52.48
110James EcclesM50Ford Halewood AC1-52.49
111Brian LattoM60Knavesmire Harriers1-52.56
112Steven TomlinsonM50u/a Carnforth1-52.56
113Deborah WalesF35u/a Lancaster1-53.00
114Richard Chapman u/a New Mills1-53.08
115Michael PitmanM40Wigan Phoenix1-53.09
116Jackie KeasleyF40Helsby Running Club1-53.27
117Steve Brown Halifax1-53.50
118Sarah McBrinnFu/a Otley1-54.07
119Derek MitchellM50u/a Bradford1-54.18
120Geoffrey DimelowM40Penistone Footpath Runners1-54.26
121Kathryn GoldthorpeFPenistone Footpath Runners1-54.39
122Victor KilgoreM60Cumberland AC1-55.00
123Sue JohnsonF45Stafford Harriers1-55.12
124Sally VarianF45Glaxo Hoad Hill Harriers1-55.15
125Sarah FolksFu/a Chapel Stile1-55.19
126John CrombieM40u/a Kilmarnock1-55.33
127Anthony D. Pearce u/a Ulverston1-55.59
128"Graham G, Collinson" u/a Preston1-55.59
129Martin F. WalshM450Lytham St Annes RR1-56.07
130Karen PattonF40Glaxo Hoad Hill Harriers1-56.12
131Chris Haymes Maidenhead AC1-56.20
132Bruce KeesingM50u/a Cheadle1-56.22
133Colin Tiernan u/a Windermere1-56.40
134Aleks Stojkovic Goole Viking Striders1-56.46
135Derek HenryM40u/a Wigan1-56.51
136David Milmine u/a Barrow1-57.22
137Peter BartlettM50Wesham Road Runners1-57.31
138Ian Rudge Shildon R + A1-57.38
139Valerie FussellF45Congleton1-57.38
140Ken SmartM60Kendal /BRRC1-57.50
141Chris AtkinsM40Kendal AC1-59.20
142Michael DennerM40Knavesmire Harriers1-59.20
143John McCannM40Kendal AC1-59.57
144Jim Davis Blengdale Runners2-00.25
145Ian Chadwick u/a Kendal2-00.38
146Warren Banks u/a Lancaster2-00.53
147Richard P DixonM40u/a Carlisle2-00.58
148Margaret FairbarnF45Scottish Vets2-00.58
149Fred LavenderM70u/a Sunderland2-01.06
150John McVay u/a Seaton2-01.06
151Thomas ButlerM40u/a London2-01.06
152Paul Lavender Sunderland Strollers2-01.06
153Leo Appleton u/a Newcastle2-01.43
154Duncan Holtom u/a Swansea2-01.43
155Raymond HauryM50u/a Carnforth2-01.54
156Dave I'AnsonM50u/a York2-02.07
157Alan JacksonM50North East Vets AC2-02.45
158Paul Millward Penistone Footpath Runners2-03.11
159Lindsay BuckF35Blengdale Runners2-03.12
160Joan MintyFHelsby Running Club2-03.18
161Linda M. NeesonF55u/a Kendal2-03.39
162John Sussman u/a Kendal2-04.48
163John ParsonsM60u/a Saffron Walden2-05.12
164Salah HussainM40u/a Wigan2-07.24
165Sue HighamF50Penistone Footpath Runners2-07.49
166Michelle MillwardF35Penistone Footpath Runners2-07.54
167Frank HoldenM50Knavesmire Harriers2-08.19
168Pauline WarburtonF40Red Rose Road Runners2-09.12
169Timothy Andrews Peugeot UK2-09.12
170John WheelerM50Wrightington Fitness2-09.15
171Neil WalmsleyM40Ambleside/Old Dungeon Ghyll2-09.21
172Roy NewcombeM60Cannows Health Club2-09.21
173Bob SwainsonM50u/a Fife2-09.39
174Christopher HosemanM40Goole Viking Striders2-10.02
175Caroline HousemanF40Goole Viking Striders2-10.02
176Gary Benn u/a Liverpool2-10.25
177Andrew P. Gledhill Halifax Harriers2-12.40
178James R. WatersM50100 Marathon Club2-12.45
179Peter EllisonM60u/a Carnforth2-13.43
180Geoff HarringtonM50Cumberland AC2-14.14
181Patricia CookF45North Fylde AC2-14.31
182Alan BeamanM60Retford AC2-14.40
183Godfrey TallentsM50Retford AC2-14.40
184Colin ChadwickM50Teesdale AC2-14.58
185Cath PatersonFPerth RR2-16.40
186Jane FosterF45Penistone Footpath Runners2-17.15
187Paul Williams u/a Manchester2-18.00
188David LearyM50u/a Brampton2-19.30
189Alyson MoorF35u/a Newcastle2-19.40
190Sarah MoorFu/a London2-19.40
191Jane TalbotFStrathearn Harriers2-19.50
192Carol KerrF40Dumfries RC2-19.50
193Margaret GrayF35Dumfries RC2-19.50
194Chris WatersM65u/a Crawley2-20.00
195Gillian GillF50Knavesmire Harriers2-22.00
196Gale EvansFRed Rose Road Runners2-22.35
197Nigel Thomas u/a Penrith2-22.41
198Clare BaconFu/a Cheadle2-22.54
199Mark Whinham u/a Newcastle2-23.08
200Michael McVeyM50u/a Kendal2-23.32
201Sheila LattoF60Knavesmire Harriers2-24.02
202Andrew MossM40u/a Newcastle2-25.59
203Alexander CunninghamM40u/a Hawick2-28.30
204Dorothy HoldenF55Knavesmire Harriers2-29.32
205Helen HoltomFu/a Ipswich2-29.40
Back to year index - Top of page