Back to year calendar

Round the Walls Race, Chester

26th December 1999

Results courtesy of West Cheshire AC
 
PosFNameCatClubTime
1= Ian Grime Newham + Essex B22:39
1= Peter Grime Durham Univ22:39
3 Mike Proudlove City of Stoke23:38
4 Ian Wetherall Helsby23:49
5 Gary Norgrove Wrexham AC24:22
6 Mike Robbins Deestriders24:36
7 Mark Morris Wirral24:46
8 S Norris City of Salisbury24:48
9 John Hartigan Tipton25:13
10 Peter BenyonU20Bangor Univ25:14
11(1)Bev HartiganLBirchfield25:16
12 Roger WoodV45Helsby25:22
13 Andrew BrabinU20Wirral25:23
14 Stephen Millward Wirral25:24
15 Chris Davies Deestriders25:29
16 Robert TaylorV50Stockport25:32
17 Andrew Middleditch u/a (Shrewsbury)25:38
18 Malcolm Fowler Salford H+AC25:46
19(2)M JonesLV40Hercules Wimbled25:55
20 Pete WeatherheadV45Wirral26:07
21 Chris Lindesay Wirral26:12
22 Andrew MarrU20Wirral26:24
23 Gary Dean West Cheshire26:25
24 Ian LancasterV40Tattenhall26:38
25 Neil HindleV45Altrincham + Dist26:39
26 Alex MackayV50Riyadh KSA26:40
27 Ian Bayliss Buckley26:41
28 Darren Blatter Abergele H26:42
29 Gary WithersV40West Cheshire26:42
30(3)Suzanne OwenLCity of Stoke26:43
31 Gordon MansonV45Oswestry Olymp26:44
32(4)Helen LawrenceLWirral26:45
33 Richard Johnson Vale Royal26:48
34 Martin Quinn Wirral26:52
35 Ian Brown West Cheshire26:54
36 Paul Collicutt Phoenix AC27:00
37 Tony Hyland Rivacre R+J27:04
38 Graham EarlamV40West Cheshire27:09
39 Peter JonesV40u/a(Penmaenmawr)27:18
40 Chris Caufield Brighton Univ27:32
41 Brian WilliamsV45Wirral27:34
42(5)Jennifer HeathLSale H M/c27:36
43 Mike ChapmanU20u/a(West Kirby)27:41
44 Peter EnglishV45u/a (Birkenhead)27:48
45 Tim Davies Deestriders27:50
46 Shane Hughes Prestatyn RC27:50
47 Iorwerth JonesV50Wrecsam Tri27:58
48 S Walker u/a (Chester Tri)27:59
49 Roy Tetlow Wrecsam Tri28:01
50 John RobertsonV45Prestatyn RC28:04
51 Rob GriffithsV40Wrecsam Tri28:08
52(6)Emma DaviesLWrexham AC28:10
53 Huw LewisV40RAF Sealand28:11
54 Tom PorterU20u/a (West Kirby)28:12
55 John MorrisV55Buckley28:15
56 Joe BarberU20Wirral28:20
57 M BanfiV40Wimb'don Windm'llrs28:21
58 Dave FisherV40West Cheshire28:24
59 Ian CarsonV45Wrexham AC28:27
60 Chris MorganV45West Cheshire28:35
61 Nigel PrattenV55Wirral28:38
62 Keith MussonV45Rivacre R+J28:44
63 Mark Flint Potteries Mara AC28:48
64(7)Jill Taylor(lv35)Liverpool H28:53
65 Barry Frost Buckley28:57
66 Andrew White West Cheshire28:58
67 David NalderV45Rivacre R+J29:01
68 Howard WinzarV50West Cheshire29:04
69(8)Rebec. LindesayLU20Wirral29:08
70 Stuart GwilliamV45Warrington AC29:09
71 Bill VintonV50West Cheshire29:10
72 Stephen Quinn u/a (M/c)29:11
73 Andrew Rickers u/a29:12
74 Stuart BairdV50Chard RRC29:12
75 Rob WilliamsV40Wrexham AC29:13
76 David Hird u/a (Bromborough)29:14
77 Jack ThomasV55West Cheshire29:15
78 Robin PowellU20Colwyn Bay AC29:16
79 Peter RobertsV55Wrecsam Tri29:16
80 G RichardsV45u/a (Wrexham)29:30
81 John ManningU20West Cheshire29:32
82 David LindesayV50Wirral29;32
83 David RoderickV45Deeside AAC29;36
84(9)Julie MaundrellLU20Deeside AAC29;39
85 Richard Gwilliam Warrington AC29:41
86 Iain McCallum Royal Navy AC29:45
87 Laurence HallettV40u/a (Congleton)29:48
88 Brett Mankee Vale Royal AC29:54
89 Alfie PlesterV40North Wales RRC29:55
90 Robert LindesayU20Wirral29:58
91 Robert GreenV45Warrington AC30:01
92(10)Gwyneth HueterLV40Oxford City AC30:02
93 M Norris Deestriders30:04
94 Barry ChambersV45Vale Royal AC30:09
95 Christopher Evans u/a (London)30:10
96 Steve EdwardsV45Pensby RR30:13
97 Andrew KnottV40Oswestry Olymp30;17
98 Simon Taylor u/a (Warrington)30:21
99 Mike Thompson West Cheshire30;25
100 David TownendV45Denby Dale Trav30:26
101 David Lawson Telford AC30;27
102(11)Adele Stach-KevitzLNewham + Essex B30:31
103 Dave TaylorV45u/a (Chester)30;32
104(12)Sandra OwenLV50Tattenhall30:33
105 Stuart OatesV50Deestriders30:35
106 Alex Radway u/a (Seville)30:39
107 Brian BeattieV55West Cheshire30:41
108 Phillip MacdonaldV45West Cheshire30:45
109 Phillip BellisV40Buckley30:46
110 Peter Cornes Vale Royal AC30:51
111 Robert McKennaV40Sth Liverpool30:55
112(13)Joanne Shirley(lv35)Redhill30:57
113 Robert JonesU20Wrexham AC30:59
114 Roy JardineV50Eryri H31:07
115 Sean Russell u/a (Liverpool)31:09
116 Malcolm ParryV60u/a (Mold)31:10
117 Neil Tunstall Cornwall AC31:11
118 Derrick Harris u/a (Connah's Quay)31:15
119 R N LindesayV50Wirral31:17
120 Mick Evans u/a (Warrington)31:19
121 Marcus Reid Buckley31:20
122 Colin EvansV45Bro Dysyni31:22
123 Kenny HughesV50Wrecsam Tri31:28
124 Maurice MorrellV65Wirral31:30
125 John Baker Wirral31:31
126 Leighton Richards u/a (Wrexham)31:31
127 Alan PetersV40u/a (Wrexham)31;34
128 David BettlesV50Northern Vets31:37
129 Glen Dunn West Cheshire31:40
130 Sam TitmanV45u/a (Chester Tri)32:02
131(14)Kay Hatton(lv35)North Wales RRC32:04
132 Simon Dandy u/a (Chester)32:05
133 Martin DonaldsonV45Trainstation RC32:07
134 Johnathon DaviesV40Oswestry Olymp32;10
135 Simon Woodward West Cheshire32:11
136 Judah EastwellU20Prestatyn RC32:15
137 David JonesV45Denbigh H32:19
138 Adrian NeevesV50West Cheshire32:22
139 Dave Farrow Healthtrack H (Ch)32:24
140(15)Linda WorrallLV40West Cheshire32:26
141(16)Jackie EdwardsLV40Pensby RR32:32
142 Jon Lowe u/a (Chester)32:36
143 Steve BevanV45u/a (Warrington)32:45
144 Bill McDonnellV40Capenhurst RC32:51
145 Phillip Dale North Staffs RRA32:52
146 Michael HartshornU20Rivacre R+J32:52
147(17)Clare PageLHealthtrack H (Ch)33:03
148 Dave RedshawV45u/a (Warrington)33:05
149 Michael StorryU20u/a (Wrexham)33:06
150 Johnny Goodall u/a (Chester)33:10
151 Hamsin Hadziabdic Birkenhead AC33:16
152 Neil Parry?Buckley33:25
153 Philip Rhodes u/a Great Sutton33:28
154 Robert Whittall Trainstation RC33:30
155 Martin HughesV40Halifax H33:34
156 Andy Heaton West Cheshire33:37
157 Freda Dog{8}(The Last Inn)33:40
158(18)Bridget EnglishLV40u/a (Birkenhead)33:44
159 Steve LawsonV40Winchester + Dist33:44
160(19)Ruth PybusLCarnethy HRC33:46
161 Julian MahyV40u/a (Colwyn Bay)33:48
162 John Mulkern u/a (Warrington)33:53
163 Sean DonnellyV50u/a (Pensby)34:02
164 Phil LloydU20u/a (Great Sutton)34:09
165 Alistair JonesV45u/a (Chester)34:10
166 Andrew WrightV40EA Technology RC34:11
167 Mike UrmstonV55Rivacre R+J34:14
168 Neville JonesV60Warrington AC34:15
169 Andrew HuntV50Helsby34:17
170(20)Joanne WhyteL?Vale Royal AC34:18
171 Andy Unwin Bro Dysynni34:19
172 Mike TurpinV55u/a (Hoylake)34:20
173 Graham BondV40u/a (Chester)34:26
174(21)Kim JonesLWrexham AC34:27
175 Chris Glading Wrecsam Tri34:28
176 Joe FoyV40u/a34:31
177 Malcolm StrettonV45Buckley34:35
178 David Allison u/a (Glasgow)34:36
179 Edward PartridgeV65Wrexham AC34:37
180 Peter Santo RRC34:39
181(22)Suki HughesLWrecsam Tri34:41
182 Russell Kevill Wrecsam Tri34:41
183 S M Steward u/a34:42
184 Roy ThompsonV45u/a (Chester)34:46
185 Richard Smith u/a (Tarvin)34:46
186 S Parkinson u/a (Chester)34:48
187 Malcolm Hunt u/a (Rossett)34:51
188 David KitchingV40Chard RRC34:55
189(23)Julie CrossLClaremont RR34:56
190 Derek OwenV40u/a (Llandudno)34:56
191(24)Jane NiccollsLV40Oswestry Olymp34:56
192 Dve EdwardsV50Wrexham AC35:06
193 Brian GriffithsV45Rivacre R+J35:17
194 Kevin BurnsV40Deestriders35:20
195 Neil LewisV45u/a (Great Sutton)35:21
196 N GoughV40u/a (Chester)35:33
197(25)Ruth BarberLU20Wirral35:34
198 Derek IsherwoodV40Wirral35:35
199(26)Jane BinyonLV40u/a (Gt Barrow)35:36
200 John CadwalladerV45u/a (Mick. Trafford)35:38
201 Richard Wynne u/a (H Kinnerton)35:40
202 David ChanV45West Cheshire35:42
203(27)Janet Taylor(lv35)West Cheshire35:43
204 John GlynnV40u/a (Warrington)35:43
205 Ian Connolly u/a (Chester)35:50
206 Jay ThrelfallV40u/a (Southport)35:50
207(28)Joyce MansonLV45Oswestry Olymp35:51
208(29)Carol WilliamsLV40?Wrexham AC35:55
209(30)Joy ManningLWest Cheshire35:56
210 John Myles u/a (Little Sutton)35:59
211(31)Ellen HarrisonLV40Oswestry Olymp36:01
212 Phill HicklingV40Ilkeston RC36:07
213(32)Louise Hanson(lv35)Vale Royal AC36:10
214 David HansonV40Vale Royal AC36:10
215 Tom BatesV50Rivacre R+J36:15
216(33)Lesley CummingsLV45Pensby RR36:21
217(34)duplicate number   
218 John HirdV55u/a (Birkenhead)36:29
219 Arfon JonesV65North Wales RRC36:33
220 Chris Quinn Wrecsam Tri36:41
221 ? MasonV50u/a36:45
222 Geoff McAdamV50Capenhurst RC36:46
223(35)LA ChestersLTrainstation RC36:52
224 Philip ThackerV40u/a (Chester)37:01
225 Cliff WilkinsonV65North Wales RRC37:10
226 Peter NormanV60Wrexham AC37:12
227(36)Susan BondLV40Buckley37:15
228(37)Karen Hyland(lv35)Rivacre R+J37:17
229 Craig Brown u/a (Runcorn)37:20
230 Albert van den Bos u/a (Farndon)37:22
231 D ChallinorV40u/a (Chester)37:28
232 Roger PicklesV45RRC37:33
233 Robyn Jones u/a (Denbigh)37:34
234 Mike O'HanlonV55u/a (Geriatrics Utd)37:35
235(38)Tracy WattsLu/a (Chester)37:37
236 P WolstencroftV50Reebok RC37:38
237(39)Jennifer CheeLV50Pensby RR37:41
238 Peter Lewis Wrecsam Tri37:45
239 Mark Bailey u/a (Great Sutton)37:46
240 Mike Hulley u/a (Prestatyn)37:46
241 Alan PoveyU20u/a (Saltney)37:48
242(40)Ann StewartLV40u/a (Grappenhall)38:03
243(41)Ruth AppletonLV40Deestriders38:05
244 Graham Brown u/a (Runcorn)38:11
245(42)Linda DraytonLV40u/a (Chester)38:12
246 Brian WareingV55EA Technology RC38:13
247 Arthur HartshornV50Rivacre R+J38:17
248 Alan JonesV45Mersey Tri38:20
249 Garry SprostonV45u/a (Garden City)38:33
250 Robert ThrelfallV50u/a (Wrexham)38:47
251 Elwyn JonesV40Buckley38:53
252 Walter SmithV65Wirral39:02
253 Colin CheesemanV50u/a (Chester)39:12
254(43)Kate CheesemanLu/a (Chester)39:12
255 Tim Mann u/a (Chester)39:16
256 Chris Bates u/a (Chester)39:22
257(44)Jew LewisLu/a (Chester)39:26
258 Daniel Jones u/a (Chester)39:26
259(45)Linda Hughes(lv35)u/a (Newbridge)39:28
260 Dave Miller u/a (Bebington)39:31
261 John RiceV50Wirral39:50
262 Daniel RobertsU20Abergele H39:52
263 Martin Roberts Abergele H39:53
264 Peter WildeV50u/a (Runcorn)39:55
265(46)M MotleyLWirral40:00
266(47)Tracy CornesLVale Royal AC40:16
267(48)Tracy Lewis-JonesLRivacre R+J40:16
268 Chris Lewis-JonesV40u/a (Nantwich)40:16
269 Kevin Hodge u/a (Chester)40:37
270 Phillip Chadwick Bermondsey R40:56
271 Brian HaslamV40u/a (Chester Tri)41:06
272 Stuart RickersU20Trainstation RC41:06
273(49)Tessa SwaineLV40Tattenhall41:22
274(50)Kerry TurpinLu/a (West Kirby)41:33
275 Gary Holgate u/a (Cheadle Hulme)41:49
276(51)Tracey Sutherland(lv35)EA Technology RC41:57
277(52)Carol KennyLV45EA Technology RC41:57
278(53)Sheila JonesLV60Prestatyn RC42:12
279(54)Sue LancasterLV40Tattenhall42:51
280(55)Rachel LancasterLU20u/a (Bunbury)42:51
281(56)Jean HughesLV40u/a (Holywell)43:21
282(57)Ann AblettLV45Buckley43:33
283(58)J EvansLV50u/a (Northop)43:43
284(59)B BarnesLu/a (Kinnerton)43:43
285(60)Linda Edmondson(lv35)u/a (Sale)44:14
286(61)Joanne ForsterLu/a (Seville)44:19
287(62)Caroline van den BosLu/a (Farndon)44:30
288(63)Janet KelseyLu/a (Penymynydd)44:52
289 Jim BanfiV45u/a (Crowton)45:01
290(64)Ruth StorryLV40u/a (Wrexham)45:14
291(65)Jan ParryLV55u/a (Mold)45:15
292(66)Dot HughesLV45?Wrecsam Tri45:33
293(67)Cath TurpinLV55u/a (Hoylake)45:39
294(68)Stella ChadwickLBermondsey R45:49
295 R K JonesV45u/a (Runcorn)46:07
296(69)Mandy FosterLPerth RR46:35
297 Neil Edwards Wrexham AC47:22
298 Ron JonesV70Wrexham AC47:29
299(70)Polly HadziabdicLBirkenhead AC47:54
300 Martin BatesV45u/a (Chester)48:21
301(71)Grace PicklesLV40RRC50:53
302(72)Margaret Frisch?V55u/a (Chester)51:43
303(73)Angela LeonardLu/a (New York)53:17
 
FUN RUN 2k approx
   (Age)  
 1Andy Dowdswell17(Bromborough)9:01
 2Michael Boyd14Wallasey AC9:12
 3David Chambers14Vale Royal AC9:54
 4Mark Cadwallader11(Mickle Trafford)10:12
 5Sarah Devoy12West Cheshire AC10:18
 6Stephen Marr13Wirral AC10:32
 7Patrick Taylor13Stockport H+AC10:37
 8Anna Lancaster13Tattenhall Run10:42
 9Daniel Stokes10West Cheshire AC10:57
 10Ben Taylor8(Southport)11:09
 11Harry Cunningham11Wirral AC11:18
 12Kerry Lawlor13Wirral AC11:18
 13Jacey Clark12Wirral AC11:27
 14James Roberts10West Cheshire AC11:37
 15Gemma Lawlor9Wirral AC11:44
 16Hugh Jones13(Chester?)11:53
 17Thomas Justice11West Cheshire AC12:04
 18Elizabeth Chambers 11 Vale Royal AC12:20
 19Chris Clark9(Rock Ferry)12:39
 20Laura Binyon10(Gt Barrow)12:47
 21Calvin Stewart10(Grappenhall)13:19
 22Carole Williams14(Bebington)13:27
 23Rebecca Binyon12(Gt Barrow)13:32
 24Jennifer Price9West Cheshire AC13:48
 25Jason Senney9West Cheshire AC14:17
 26Robert McIntyre8(Gt Barrow)15:06
 27Rebecca Cutler10Mill View School15:21
 28Ben Howley8Northop15:22
 29Antony Devoy10West Cheshire AC15:34
 30Tulimelila Shityuwere12(Northop)15:36
 31Beth Mann8(Chester?)15:37
 32Anne Barber10(Bebington)15:38
 33Tom Mann12(Chester?)17:58
 34Poppy Jones8(Chester?)18:10
 35Russell Taylor5(Chester?)18:53
 36Alec Price10Mill View School20:08
 37Carrie-Anne Jones13Runcorn22:42
 38Megan Clark3Rock Ferry23:27
 39Leon Devoy7(Gt Sutton)25:18
 40Charlotte Jones15(Chester?)26:32
 41William Jones4(Chester?)26:32
 42Scott Devoy5(Gt Sutton)26:48
Back to year index - Top of page