Back to year calendar - Race 1 results - Race 2 results

CHETHAM CLOSE TRAIL SERIES - RACE 3

14 July 1999
Results provided by Stephen Ellis

10k Trail
Pos      Name        Cat        Club              Time
1  Kev Gaskell                 Horwich            38.34
2  Paul Martin       V40       Bolton             40.56
3  Tim Ryan          V45       Blackburn          40.57
4  D. Schofield      V40       Rossendale         41.44
5  Dennis Kearns     V50       Bolton             41.51  
6  J. Singleton      V45       Clayton L.M.       41.59
7  H.Smith                     Achille Ratti      42.35 
8  Doug Aspden                 West Pennine       42.48
9  Alan Higginson              Bolton             43.52 
10 Steve Kelly       V45       Bolton             43.58 
11 Jim Bentley       V40       Bolton             44.41
12 Pete Ellwood                      U/A          45.05
13 Pete Bellis       V40       Bolton             45.16
14 Jim Leyland       V50       Horwich            45.23
15 Ev. Brown  *                      U/A          45.27
16 D.Grundy *        V50       Bolton             45.32
17 Ian Hamilton      V40       Blackburn          45.38
18 J.Barlow                          U/A          45.47
19 J.Leary*          F         Rossendale         46.03
20 P.James*          V40       West Pennine       46.35
21 B.Emmot           V45       Blackburn          48.18
22 Judith Bellis     FV40      Bolton             50.08
23 Sue Jones         FV35      Horwich            51.10 
24 M.Hoxley                    Darwen Dashers     51.21
25 Kate Ellis        FV35      Bolton             51.34 
26 M. Williams                       U/A          52.15
27 A. Biddle         V40       Hyndburn           53.14
28 Matt Donnelly     V45                          53.34
29 S.Clements        V40                          53.45
30 Angela Martin     F                            54.36
31 Bill Harrison     V55                          56.26
32 Hilary Bell       FV35      Darwen D           59.08
33 L.Clarkson        F         Darwen D           59.10     
34 C.Tibke           F         Rossendale         59.32
35 A. Bullough                       U/A          63.40
36 K.Rawston         F         Darwen D           63.45
37 J.Jones           FV50      Bolton             63.52
38 J.A.Rushod        F         Darwen D           64.42
39 S.Wade            F         Darwen D           66.27
40 Mike Platt        V50                          74.56
41 T.Taylor          F         Darwen D           88.24
* Short Course
Series Winners  Men Kev Gaskell     Women Sue Jones
            Vet Men Tim Ryan    Vet Women Judith Bellis 

Under 12's
Pos Name            Club        Time
1  R. Entwistle     Blackburn   11.49 course record
2  S. Entwistle     Blackburn   12.42
3  C.Hamilton (F)   Blackburn   13.55 
4  M.Ellis          Bolton      15.10
5  G.Biddle (F)     Hyndburn    15.32
6  K.Biddle         Hyndburn    16.19
7  J.Oxley Longhurst  U/A       16.46

Series Winner Robert Entwistle  Girls Candy Hamilton

Under16's
Pos  Name            Club           Time
1  J. Thomas          U/A           20.51
2  T.Ellis            Bolton        21.17 
3  D Mcdonald (F)     Bury          25.53
4  S.Parker           U/A           26.05         
5  S.Sherrington      U/A           26.07
6  C.Hamilton (F)     Blackburn     26.13  

Series Winner Tim Ellis    Girls Carrie Hamilton
Back to year calendar - Race 1 results - Race 2 results